12. února 2013 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež byl na tajné operaci, tvrdí italský list

Papež Benedict XVI. opouští svatopetrské náměstí ve Vatikánu (listopad, 2011).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedict XVI. opouští svatopetrské náměstí ve Vatikánu (listopad, 2011). | foto: Stefano RellandiniReuters

VATIKÁN Odstupující papež Benedikt XVI. podstoupil před necelými třemi měsíci v naprosté tajnosti na římské klinice operaci, při které mu byl nahrazen kardiostimulátor. Podle Vatikánu však šlo jen o výměnu baterie.

Pětaosmdesátiletý papež byl podle deníku Il Sole 24 Ore operován v nemocnici Pia XI. týmem, který vedl kardiochirurg Luigi Chiariello, pečující o papežovo zdraví již deset let. Pacient zvládl operaci velmi dobře, dokonce nevynechal ani jediné setkání s věřícími.

Vatikán následně vůbec poprvé připustil, že papež má kardiostimulátor. Ale mluvčí Federico Lombardi uvedl, že Benediktovi byl kardiostimulátor voperován "dlouho" před tím, než se stal papežem, a poslední zdravotní zákrok představoval pouhou rutinní výměnu baterie. Pětaosmdesátiletý pontifik při pondělní schůzce svého poradního sboru (konzistoře) oznámil, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly.

Papež odstoupí na konci měsíce

Mluvčí Vatikánu v úterý oznámil, že papež se naposledy rozloučí s věřícími na Svatopetrském náměstí 27. února. Na otázku, proč papež oznámil abdikaci 28. února právě ve 20:00, řekl, že to nemá nic společného s právními důvody. "V tuto denní dobu obvykle končí pracovní den Svatého otce," řekl Lombardi. Jiné italské listy, La Repubblica a Corriere della Sera, kladou demisi do souvislosti s "papežovou bezmocí vůči rozbrojům a intrikám uvnitř mocichtivého vatikánském aparátu".

Poražený Benedikt
Abdikace může být brána jako "známka vpádu modernosti do instituce čítající 2000 let" i jako "konec boje o moc" v kurii, protože s papežovým odstoupením padá i "vláda" kardinála Tarcisia Bertoneho, usoudila La Repubblica.

Corriere della Sera považuje papežovo odstoupení za důkaz "příkladné morální síly" i "zjevné politické slabosti". Benedikt prý odchází poražen aparátem a systémem. Ale nemocný je spíš Vatikán a nemoc v podobě krize věrohodnosti se zdá nelečená i nevyléčitelná, napsal list.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)