13. února 2013 11:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odcházím pro dobro církve, promluvil papež k věřícím

Papež poprvé od oznámení rezignace promluvil k věřícím  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež poprvé od oznámení rezignace promluvil k věřícím | foto: Reuters

VATIKÁN  Papež Benedikt XVI. se poprvé od pondělního překvapivého oznámení své rezignace objevil na veřejnosti. Na generální audienci ve Vatikánu věřícím řekl, že se úřadu vzdává pro "dobro církve". Na generální audienci ve vatikánské aule Pavla VI. přišlo nejméně tři tisíce lidí

Jde o jedno z posledních setkání veřejnosti s papežem, který svůj odchod oznámil při pondělní schůzce svého poradního sboru (konzistoře). Řekl tehdy, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly.

Lidé před příchodem papeže tleskali a provolávali jeho jméno. Pontifika pak v aule přivítali dlouhým potleskem vestoje a tleskat začali znovu při prvních papežových slovech, načež Benedikt musel svou promluvu krátce přerušit. Nadšený aplaus papežova slova provázel ještě několikrát.

Benedikt XVI. v úvodu audience italsky zopakoval, co řekl v pondělí kardinálům v latině, totiž že nemá dost sil k tomu, aby pokračoval. "Učinil jsem tak naprosto svobodně a pro dobro církve," prohlásil o svém historickém kroku. Uvedl, že si je vědom závažnosti svého rozhodnutí, stejně tak si ale uvědomuje, že již dále nemůže působit v této funkci "se silou, kterou to vyžaduje". Věřící vyzval, aby se nepřestali modlit za něj, za církev a za budoucího papeže.

Slovensky přivítal poutníky
Četbu z evangelií pětaosmdesátiletý papež poslouchal pozorně. Během audience se několikrát usmál a mával věřícím, slovensky mimo jiné přivítal četné poutníky ze Slovenska.

Dnes večer se odcházející hlava katolické církve zúčastní liturgie při příležitosti Popeleční středy, která podle římskokatolického kalendáře zahajuje období půstu. Podle webu české sekce Vatikánského rozhlasu půjde o poslední mši Benedikta XVI. Poslední generální audienci by měl Benedikt XVI. uskutečnit den před rezignací naplánovanou na 28. února.

Lidovky.cz, ČTK