13. června 2014 13:03, aktualizováno  14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oddělme Rusko ostnatým drátem a proudem, navrhuje miliardář

Ukrajinský oligarcha navrhuje umístit na hranicích s Ruskem ostnatý drát... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský oligarcha navrhuje umístit na hranicích s Ruskem ostnatý drát... | foto: ČTK

KYJEV Postavit plot s ostnatým drátem a elektrickým proudem na ukrajinsko-ruské hranici navrhl prezidentovi Petru Porošenkovi gubernátor východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti, miliardář Ihor Kolomojskij. Podle ukrajinských médií o tom informoval zástupce Kolomojského Hennadij Korban. Úřad hlavy státu zatím na iniciativu nereagoval.

"Cílem projektu je zabránit pronikání ze strany státu, který vede vůči naší zemi agresi. Tento projekt lze zrealizovat během šesti měsíců," citovala dalšího činitele dněpropetrovských úřadů Svjatoslava Olijnyka agentura Interfax-Ukrajina.

PSALI JSME:

Plot za miliardy

Mělo by jít o pevný kovový plot v délce 1920 kilometrů z velmi pevné oceli s ostnatým drátem. Bariérou by navíc procházel elektrický proud. Náklady stavby se odhadují na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Iniciátoři počítají s tím, že stěna bude stát na hranicích v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti.

V přístupu k plotu by měly bránit široké a hluboké příkopy a ostnaté dráty, a to jak z ukrajinské, tak ruské strany. Kromě toho by v prostoru mezi příkopy a stěnou měly být rozmístěny signální a protipěchotní miny.

Pokud jde o financování projektu, podle Olijnyka by se na něm podílely dárcovské fondy. Kromě toho vše, co je ke stavbě potřebné, se vyrábí na Ukrajině. Podílet se prý na ní může řada podniků Dněpropetrovské oblasti.

Ukrajinská vláda obviňuje Rusko, že přes hranici posílá pomoc proruským separatistům na východě Ukrajiny, včetně zbraní a lidské síly.

ČTĚTE TAKÉ:

Bitva o Mariupol

Na východě Ukrajiny pokračuje ofenziva armády proti separatistickým vzbouřencům. V pátek ukrajinské ozbrojené síly ovládly přístavní město Mariupol a tamním proruským separatistům přitom způsobily značné ztráty, uvedl ministr vnitra Arsen Avakov.

"Operace začala ráno v 04:50 (03:50 SELČ). Pokračuje podle plánu. Všechny klíčové opěrné body teroristů jsou nyní pod kontrolou," oznámil nejprve ministr. O něco později pak napsal, že v 06:34 byla na městské radnici vztyčena ukrajinská vlajka.

Bez upřesnění rovněž sdělil, že ztráty "teroristů" jsou vysoké, zatímco na straně jednotek zapojených do "protiteroristické operace" jsou jen dva zranění.

Do akce v centru Mariupolu, které je odříznuto, byly nasazeny oddíly Národní gardy a speciální jednotky ministerstva vnitra. Podle zprávy Národní gardy, kterou cituje agentura ITAR-TASS, jsou na straně vládních sil zraněni čtyři bojovníci, z toho jeden těžce.

Agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na místní zdroje informovala, že příslušníci 79. samostatné výsadkové brigády, kteří se účastní vojenské operace proti separatistům na východě Ukrajiny, padli do léčky rebelů. Dva vojáci prý zemřeli a 21 dalších utrpělo zranění.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejasné je, kde ke střetu došlo. Některé zdroje uvádějí, že se boj odehrál u Slavjanska v Doněcké oblasti. Podle jiných to bylo na hranici mezi Doněckou a Rostovskou oblastí.

Vojenský analytik Dmytro Tymčuk, který vede skupinu, jež si říká Informační odboj, dnes na Facebooku napsal, že jednotky "protiteroristické operace" při bojích zničily nebo vyřadily dva tanky a tři obrněné transportéry a několik nákladních aut v rukou povstalců. O život ale přišli čtyři příslušníci ozbrojených sil a 31 bylo zraněno.

EU sponzoruje reformy

  • Evropská komise poslala do Kyjeva 250 milionů eur (asi 6,7 miliard korun) na podporu státních institucí a reforem v zemi, uvedla v pátek mluvčí komise. Peníze jsou částí programu za celkem 350 milionů eur (asi 9,5 miliardy korun), který komise a ukrajinská vláda dohodly a podepsaly před měsícem v Bruselu.
  • Zbývajících více než sto milionů eur z celkové částky má následovat v příštích měsících. Poskytnutí bude podmíněno pokrokem v boji proti korupci, ve správě veřejných peněz, ale i ústavními změnami a reformami soudnictví či volebních zákonů.
  • V květnu podepsaná dohoda počítá také s deseti miliony eur (asi 270 milionů korun) na rozvoj občanské společnosti. Cílem celého programu je podpora přípravy Ukrajiny na uzavření asociační dohody a spojené smlouvy o volném obchodu. Dokument, jehož politické části už byly podepsány v březnu, by měl být definitivně stvrzen na okraj nejbližšího unijního summitu 27. června v Bruselu.
  • Z Evropy už na Ukrajinu začaly odcházet peníze v rámci půjčky z takzvaného programu makrofinanční pomoci v celkové výši 1,6 miliardy eur (přes 43 miliard korun). Půjčka je součástí širšího balíku finanční pomoci, který EU slíbila poskytnout Ukrajině letos v březnu. Celkem by Ukrajina měla získat v podobě půjček a záruk nejméně 11 miliard eur.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Advantage Consulting, s.r.o.
KALIBRAČNÍ TECHNIK Praha - Východ (od 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč