Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zranění turisté jsou v Česku, odvezli je do nemocnic

Svět

  12:18aktualizováno  21:50
ZÁHŘEB - Turisté z havarovaného autobusu jsou z Chorvatska zpět v ČR, do Brna a Prahy je přivezl armádní speciál. Zranění budou převezeni do nemocnic. Náměstek ministra zahraničí poděkoval Chorvatům za jejich péči a nasazení.

Zranění budou převáženi do nemocnice foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Armádní speciál přepravil z Chorvatska do Česka 24 lidí z českého autobusu, který v sobotu havaroval cestou na Makarskou riviéru.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub poděkoval na rychlém brífinku v Praze chorvatským záchranářům, lékařům a vládě za jejich péči o zraněné české turisty.

Od nemocnice v Gospiči vyjel do Zadaru konvoj tří sanitek a pěti mikrobusů se zraněnými v 15:30. čekala je zhruba stokilometrová cesta na letiště. Cestou letoun vyzvedl těžce zraněnou ženu v Záhřebu, do Brna přiletěl před osmou hodinou večerní, se zbývajícími čtyřmi turisty byl v Praze byl krátce po deváté

ČTĚTE ROZHOVOR S PSYCHOLOGEM:

Pět zraněných ještě zůstává v nemocnici v Gospiči, podle portálu večernji.hr jsou dva na jednotce intenzivní péče. O tom, jak dlouho budou ještě potřebovat léčbu, se rozhodne v nejbližších dnech.

O jejich případném převozu do Česka se rozhodne podle jejich zdravotního stavu. "Budeme k nim přistupovat stejně. Pokud to jejich zdravotní stav dovolí a budeme schopni je převézt, tak je převezeme," řekl náměstek Dub. "Nyní je nebylo možno převézt, rizika převážila benefity z pobytu v Česku," podotkl vojenský lékař Božetěch Jurenka, který se staral o zraněné během leteckého transportu.

Podle konzulky Jindry Malé se tři turisté se rozhodli jet k moři, tři pacienty už odvážejí domů sanitky a dva lidé odjeli vlastním autem.

Jeli kolem místa, kde se nehoda stala

Před odletem českého armádního speciálu cestující dostali zpět svá zavazadla z havarovaného autobusu. Vážněji zraněné převezly na letiště do přímořského Zadaru sanitky, lehce zranění jeli policejními vozy.

Konzulka Jindra Malá popsala, že čeští turisté projeli po dálnicí A1 kolem místa, kde se v sobotu nad ránem neštěstí s osmi oběťmi na životech a asi čtyřicítkou zraněných stalo.

V nemocnici hlavně s tlumočením pomáhal bývalý český policista Luboš Turek, který dřív sloužil v Chorvatsku. Deníku Blesk řekl, že také dával dohromady rodiny, jejichž členové skončili na různých nemocničních odděleních. Šofér autobusu byl podle něho na místě mrtev. Druhý z řidičů v okamžiku nehody spal a vůbec nevěděl, co se stalo. Vyvázl jen s oděrkami a pohmožděninami.

V záhřebské nemocnici zůstávají třináctileté sestry-dvojčata. Jsou u nich jejich rodiče. Primář chirurgické kliniky záhřebské univerzitní nemocnice Mate Majerović portálu slobodnadalmacija.hr řekl, že vážněji zraněná dívka stále bojuje o život. "Kromě těžkých zranění nohou, které jsme jí v sobotu operovali, má poraněný i mozek, a proto ji udržujeme v umělém spánku a napojenou na umělou plicní ventilaci," upřesnil. Mladá pacientka má i několik dalších poranění.

Třetí těžce zraněnou, 60letou ženu, povolili nakonec lékaři převézt do Česka a v Záhřebu při mezipřistání ji naložili na palubu armádního speciálu. Tím poletí až do Prahy, kde bude převezena do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Při nehodě zemřelo osm lidí, desítky jsou zraněné, z toho tři cestující těžce

Osm mrtvých a více než čtyři desítky zraněných, z toho tři těžce, si vyžádala sobotní nehoda českého autobusu na dálnici ve středním Chorvatsku. Příčiny nejhorší havárie autobusu od neštěstí u Nažidel, při němž v březnu 2003 zemřelo dvacet lidí, zatím nejsou známé, chorvatská média ale spekulují o možném mikrospánku řidiče.
Autobusem jelo celkem 51 lidí. Mířili na dovolenou do kempu nedaleko letoviska Baška Voda. Okolo 04:00 SELČ ale vozidlo na dálnici A1 u tunelu Krpani asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu narazil do sloupu, poté vjel na svodidla a převrátil se.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...