11. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odhalujeme pravdu. Pro média v USA jsme nepřátelé, tvrdí šéf Projektu Veritas, proslaveného lží o zneužívání

Zakladatel a současný šéf organizace Project Veritas James O’Keefe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel a současný šéf organizace Project Veritas James O’Keefe. | foto: Project Veritas

PRAHA/NEW YORK Snaží se zdiskreditovat novináře a mainstreamová média, nebo jen odhalují pravdu, korupci a nemorální jednání? Financují je Rusové, aby zničili důvěru v americká média? Vedení organizace Project Veritas poskytlo serveru Lidovky.cz exkluzivní reakci na obvinění, že se snaží zničit reputaci novinářů Washington Post nekalými praktikami.

Několik měsíců trvalo Jaime Phillipsové, než se dostala k reportérce Washington Post. Chodila na networkingové akce a předstírala, že hledá nadějné žurnalisty do svého nového projektu. Kolem novinářky kroužila od června. To vše jen proto, aby věděla s kým mluví.

Jaime Phillipsová se novinářce se totiž pokusila namluvit, že ji v minulosti s sexuálně obtěžoval alabamský kandidát na senátora Roy Moore a že s ním otěhotněla. Podle Washington Post tím chtěla tím dokázat, že mainstreamová média jsou zaujatá a otisknou cokoliv, co namířené proti republikánům. Akce ale zkrachovala, když se novinářce podařilo její smyšlenou historku prohlédnout.

Ukázalo se, že Phillipsová nepracuje sama. Že byla součástí velké organizace, která se jmenuje Project Veritas a jejím cílem je odhalovat korupční a nemorální jednání. Podle tisku se snaží zdiskreditovat média za pomoci skrytých nahrávacích zařízení a kamer.

„Používáme mnoho technik k tomu, abychom se dostali k nějakým lidem, ale nikdy neklameme naše diváky,“ uvedl v exkluzivní reakci pro Lidovky.cz zakladatel organizace Project Veritas James O’Keefe.

Novináři deníku Washington Post se v sérii článků pokusili ukázat, jaké techniky Project Veritas používá. Jeho „redaktoři v utajení“ přijímají falešné identity. Cílem akce bývá získat přístup k dané zájmové osobě. Následně se ji snaží přesvědčit, aby prozradila svůj názor, což by poukázalo na korupci, či zaujatost.

O’Keefe však odmítá, že by praktiky, které používají byly hlavním důvodem, proč Washington Post na Project Veritas útočí. „Washington Post nemá problém s tím, jaké používáme techniky, či metody, ale s tím na koho míříme našimi skrytými kamerami,“ řekl O’Keefe a dodal, že dokud se jeho redaktoři pouštěli do nepřátel levicových médií, tak byli vnímáni kladně. Teď jsou za nepřátele oni.

„Project Veritas byl založen, aby odhaloval zneužívání moci, korupci a nemorální jednání. Naším cílem je dohnat mocné k odpovědnosti,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí organizace Nicolas Evangelista.

„Nikoho ze zaujatosti neobviňujeme, to oni sami ukazují svou zaujatost, tím že na záběrech skrytých kamer hovoří úplně jinak, než na veřejnosti. My jen ukazujeme pravdu a jejich vlastní slova.“

Překrucování reality

Reportéři Projectu Veritas byli ale mnohokrát obviněni obviněni z toho, že sestříhávají videa a dávají tak výpovědím odlišný kontext, čímž mění i vyznění celého výroku.

Důkazem může být nedávná repotáž z dílny Veritas. Záznam, na kterém říká redaktor Washington Post Adam Entous o vyšetřování vazeb Donalda Trumpa na Rusko, že je to „podělaná střela do prázdna“, že výsledek vyšetřování vůbec není jasný.

Redaktoři Projectu Veritas Entousova slova interpretují jako jasnou ukázku toho, že Washington Post se snaží uškodit Donaldu Trumpovi tím, že neustále píše o vyšetřování bez jakýchkoliv důkazů. Že jde o nepodloženou záležitost, které ani samotný autor nevěří.

Problémem je, že Adam Entous ve svých článcích nikdy netvrdil, že existuje velké množství důkazů, nebo že je provázání Trumpa s Ruskem jasné. Ve výsledku to vypadá, že se Project Veritas snaží zdiskreditovat novináře na základě pár slov, které jsou dané do jiného kontextu. Takové jednání však vedení organizace odmítá.

„Každý redaktor edituje svou práci. Přece nečekáte ani od redaktora Washington Post, že vám předá své první zápisky. Kontext je důležitý a my nikdy nevytrháváme věci z kontextu,“ uvedl Evangelista.

Financují vás Rusové?

Project Veritas nedávno nabíral nové zaměstnance. Kandidát na práci u Project Veritas by měl mistrně ovládat učení se scénáře, přípravu krycího příběhu, který by podpořit jeho roli, či ovládání ukryté techniky.

„Od těch, kteří chtějí pracovat u Project Veritas, očekáváme, že budou odvážní. Musíte mít kuráž na tuto práci,“ dodal Evangelista. Vzhledem k rozšiřování počtu zaměstnanců i nákladné tvorbě reportáží z utajení, položil server Lidovky.cz vedení společnosti Project Veritas i otázku, kdo je financuje, zda znají své zdroje a zda mohou striktně vyloučit, že se na jejich financování podílí Rusové.

„Project Veritas má tisíce jednotlivých dárců ze všech koutů Ameriky. Nejsme zavázáni reklamním agenturám jako velké korporace,“ odpověděl tiskový mluvčí. 

K tomu zda některé finanční zdroje pochází z Ruska se nevyjádřil. Stejně tak se Evangelista odmítl vyjádřit k otázce, zda v Americe existují nějaká nezaujatá média.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz