Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odliv mozků. Rusko čelí další vlně emigrace elit, utíkají kvůli politice i strachu o život

Represivní režim Vladimira Putina (na snímku spolu s ministrem obrany Sergejem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Represivní režim Vladimira Putina (na snímku spolu s ministrem obrany Sergejem... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Ruská opoziční aktivistka a politička Marija Gajdarová, jež v úterý dostala z rukou Petra Porošenka ukrajinský pas, není zdaleka jediná představitelka ruské intelektuální elity, která se přesunula na Ukrajinu. Za hranice Ruské federace odchází i řada dalších významných lidí - represivní režim Vladimira Putina činí existenci demokraticky naladěných osobností, ať už politiků, novinářů, nebo i vědců, prakticky nemožnou.

Dcera slavného ruského reformátora a premiéra v 90. letech minulého století Jegora Gajdara a pravnučka sovětského spisovatele Arkadije Gajdara byla v polovině července jmenována zástupkyní gubernátora Oděské oblasti, kde má nyní na starosti sociální problematiku. Jejím šéfem je také cizinec – exprezident Gruzie Michail Saakašvili. Oba se stali ukrajinskými občany.

K TÉMATU:

Třiatřicetiletá Gajdarová byla jednou z významných aktivistek demokratické opozice. Vystudovala ekonomii v Rusku, poté politologii a státní správu na John F. Kennedy School of Government. Založila a vedla v Rusku několik fondů na podporu svobodné žurnalistiky i advokacie. Po odchodu na Ukrajinu se všech funkcí vzdala.

Spolu s Gajdarovou udělil prezident Porošenko občanství i vynikajícímu ruskému novináři Vladimirovi Fedorinovi. Právě žurnalisté patří mezi ty, kteří v poslední době Rusko masově opouštějí. Na Ukrajině se usadila elita ruské novinařiny reprezentovaná například Jevgenijem Kisiljovem, někdejší hvězdou televizního kanálu NTV, nebo Matvejem Gonopolským, komentátorem rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Osobnosti, které už opustily Rusko

  • Marija Gajdarová (na snímku) – 33letá opoziční politička, bojovnice za lidská práva, ekonomka
Marija Gajdarová.
  • Jevgenij Kisiljov – moderátor a televizní komentátor, jedna z  hvězd NTV – nejpopulárnějšího televizního kanálu 90. let
  • Matvej Gonopolskij – komentátor, novinář a moderátor ruského rádia Echo Moskvy
  • Žanna Němcovová – dcera opozičního lídra Borise Němcova, zavražděného letos v zimě v Moskvě; novinářka a komentátorka
  • Garri Kasparov – šachový velmistr a opoziční vůdce
  • Leonid Beršidskij – novinář a politický analytik, šéfredaktor prestižního ekonomického listu Vědomosti
  • German Sterligov – manažer, podnikatel a politický analytik, jeden z prvních ruských multimiliardářů
  • Pavel Durov – zakladatel nejpopulárnější ruské sociální sítě „VKontaktě“

Výhrůžky a strach

Řada mladých lidí ale odchází i jinam. Zvláště po únorové vraždě opozičního lídra Borise Němcova emigrace ruské intelektuální elity získala nový impulz – mnozí se stali terčem urážek, ale i výhrůžek a začali se vážně obávat o svoji bezpečnost. Vyhrožovat někdo začal i Gajdarové.

Ukrajina je pro představitele ruské intelektuální elity přitažlivá především díky tomu, že se zde bez problémů domluví rusky. Navíc represivní a stále vůči občanským aktivitám nepřátelštější režim Vladimira Putina činí existenci demokraticky naladěných osobností, ať už politiků, novinářů, nebo i vědců, prakticky nemožnou.

Moskva se na ty, kteří odcházejí do zahraničí, dívá nejen s opovržením, ale vyhrožuje i trestním stíháním. Například petrohradský poslanec Vitalij Milonov dal už 18. července podnět vyšetřovacímu výboru generální prokuratury, aby prověřil, zda se Gajdarová náhodou nedopustila vlastizrady.

Po novinářích a politicích se k emigraci připravují i vědci. Přiznávají to otevřeně i členové Ruské akademie věd. Zatímco novináři mají většinou politické motivy a k emigraci je nutí nesvoboda v ruských médiích, vědci jsou motivováni nedostatkem financí vynakládaných na výzkum v podmínkách sankcí a krize, ale i represemi vůči mecenášům, kteří ruskou vědu sponzorovali.

Vědci obvinění ze špionáže

Likvidace fondu Dynastie, který ukončil činnost letos 5 .července, když byl z moci úřední označen za „organizaci zahraničních agentů“, byla zásadním úderem. Roste také počet předpisů a zákonů řídících téměř každý krok vědce. Dokonce se podle ruského tisku uvažuje o obnovení takzvaného prvního oddělení, což bylo za SSSR obávané centrum pro sledování zahraničních aktivit zaměstnanců.

Dalším motivem odchodu vědecké elity do zahraničí je strach. Ten opět vyvolaly poslední případy vědců obviněných ze špionáže. Za poslední dva roky bylo podle listu Moskevskij Komsomolec odsouzeno 18 vědců.

Specialista na molekulární biologii Michail Gelfand je přesvědčen, že stále větší politická izolace Ruska velmi sráží autoritu ruské vědy ve světě. „Nedávno jsme organizovali v Moskvě mezinárodní konferenci pro molekulární biology. Ze zahraničí přijeli jen ti vědci, se kterými se už dávno známe… Dokážu si představit, že se Moskva stane postupně ruským Teheránem.“

Noví vědci ze zahraničí do Ruska nepřijíždějí, naopak ti, kteří zde byli, ho opouštějí. Další ukázkou negativního vlivu politické izolace způsobené konfliktem na Ukrajině na ruskou vědu je odchod holandského onkologa Antona Bernse. Po sestřelení holandského boeingu, ve kterém letěli jeho kolegové, odmítl v Rusku zůstat. Úprkem opouštějí Rusko i IT odborníci a finanční poradci.

Největším problémem je ale podle filozofa Igora Čubajse emigrace ruských politických elit, tedy lidí mladých a perspektivních, právě takových, jako je Marija Gajdarová. Ve svém zásadním článku Jak zachránit Rusko v úterý mimo jiné napsal: „Emigrace v současném Rusku dokonce překonává emigrační vlnu v letech občanské války.“ Podle agentury Bloomberg v roce 2014 emigrovalo přes 250 tisíc lidí, což je nejvíce od roku 2000.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...