Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo ryb vylovili špionážní drony. Čína odměnila rybáře za nálezy ‚bezpilotních podvodních vozidel‘

Jedenáct oceněných Číňanů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedenáct oceněných Číňanů. | foto: WEIBO

PEKING/PRAHA Provincie Ťiang-su na východě Číny s pobřežím dlouhým přes tisíc kilometrů se dostala do zájmu médií. Ne proto, že se v blízkosti nachází Japonsko, Jižní Korea nebo Tchaj-wan či že v přilehlém moři mají vliv i USA. Jedenáct rybářů z této oblasti totiž čínské úřady odměnily za nálezy podmořských špionážních zařízení.

Každý z rybářů, deset mužů a jedna žena, dostal až 500 tisíc jüanů, tedy více než 1,5 milionu korun. Podle BBC přitom nešlo o první případ. Například v roce 2018 odměnu za nalezení dohromady devíti podmořských zařízení dostalo osmnáct lidí.

V případě nálezů z loňska Číňané zatím neodhalili, odkud pocházejí, ale předpokládají, že patřily ostatním zemím aktivním v regionu.

„Zařízení pravděpodobně byla amerického námořnictva, Japonska nebo Tchaj-wanu,“ řekl pro BBC expert na bezpečnost pro asijsko-pacifickou oblast Alexander Neill z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Důvěryhodnost jeho slov může potvrzovat fakt, že v roce 2009 americké námořnictvo sponzorovalo výzkum bezpilotních podvodních vozidel (UUV), technologie známé také jako podmořský dron. Tyto stroje využívají aktivní sonar a Američané je chtěli nasadit například za účelem hledání podvodních bomb zejména ve vodách jiných zemí nebo k monitorování podmořské infrastruktury a sledování ponorek protivníků.

Ke sporům kvůli UUV došlo mezi Čínou a USA již v roce 2016. Peking americký podmořský dron nejprve zabavil, poté ho vrátil. Zástupci Pentagonu tehdy uvedli, že neozbrojený podmořský dron Američané používali ke shromažďování údajů o počasí.

Příklad bezpilotního podvodního vozidla (UUV).

Příklad bezpilotního podvodního vozidla (UUV).

Výhodou podmořských dronů je cena. Menší verze UUV stojí sice několik desítek tisíc dolarů, ale poměr ceny a výkonu je podle expertů příznivý. Systém UUV umožňuje přístup do mělkých a obtížně dostupných vod. Neill odhaduje, že po celém světě jsou takových zařízení stovky.

„Rozšiřují dosah dohledové kapacity pro všechna moderní námořnictva,“ uvedl pro BBC expert. Technologii využívá například všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN – Čína, Francie, Rusko, USA a Spojené království.

Čínští rybáři, nebo vojáci?

To, že v Číně k nálezům cizích podmořských zařízení dochází častěji než v jiných zemích, způsobuje podle odborníků fakt, že čínská rybářská flotila je obrovská a rybáři jsou často také členy armády. Mnoho rybářských plavidel podle expertů ve skutečnosti působí jako vojenský dozor v moři, přestože na papíře vypadají jako moderní rybářské lodě. 

„Reálně to jsou v podstatě vojenské lodě. Myslím, že při troše bádání by člověk zjistil, že někteří ocenění rybáři jsou vlastně vojáci,“ vysvětlil Alexader Neill.

Podmořské drony v blízkosti svého území nenachází pouze Čína. Její zařízení vylovili ve Vietnamu nebo Indonésii. S předpokládaným rozvojem technologie UUV je tak možné, že stále více rybářů může místo ryb očekávat v sítích právě podmořské drony.

Indonésané s nalezeným UUV pocházejícím z Číny.

Indonésané s nalezeným UUV pocházejícím z Číny.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...