Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odmítají uznat stát a ozbrojují se. V Německu radikálně přibylo ‚říšských občanů‘

Tyto zbraně – a mnoho dalších – zabavila policie při jedné z domovních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyto zbraně – a mnoho dalších – zabavila policie při jedné z domovních... | foto: FOTO POLIZEI FLENSBURG

BERLÍN/PRAHA Bezpečnost v Německu ohrožují nejenom radikální islamisté nebo pravicoví extremisté, ale v rostoucí míře i lidé odmítající uznat legitimitu Spolkové republiky.

V Německu během uplynulého roku vzrostl okruh těch, kteří se hlásí k extremistickým politickým postojům. Přesto ale počet politicky motivovaných trestných činů v Německu v loňském roce klesl.

Vyplývá to z pravidelné zprávy, kterou v úterý v Berlíně představil Spolkový úřad na ochranu ústavy. „Hrozby pro naši svobodnou společnost jsou mnohovrstevné,“ uvedl při její prezentaci německý ministr vnitra Horst Seehofer. Analýza zachycuje počet trestných činů spáchaných v Německu v minulém roce pravicovými nebo levicovými radikály, stejně tak například mapuje i situaci mezi radikálními salafisty.

Z čísel vyplývá, že se v minulém roce výrazně zvýšil počet tak zvaných „říšských občanů“ (Reichsbürger), a to na 16 500. K nim patří lidé, kteří odmítají uznat stávající právní řád Spolkové republiky, zpochybňují legitimitu její současné vlády a považují se nadále za občany Německa v hranicích před rokem 1933. Současná Spolková republika Německo, která vznikla v roce 1949, je z jejich pohledu výsledkem diktátu vítězů druhé světové války.

Nárůst příznivců i násilných činů

V loňské zprávě vnitřní rozvědky byl stanoven počet členů hnutí „říšských občanů“ ještě na deset tisíc. Relativně prudký nárůst proto pravděpodobně souvisí i s tím, že tato skupina obyvatel začala být během uplynulého roku daleko podrobněji monitorována.

V uplynulém roce se dopustili „říšští občané“ 911 politicky motivovaných trestných činů, z čehož jich 130 bylo násilných.

Jejich stoupenci byli kdysi považováni za podivíny, kteří žijí ve vlastním světě. Poprvé se začali projevovat v osmdesátých letech minulého století. Spektrum postojů, které zastávají, je velmi široké. Sahá od různých spikleneckých teorií, přes ezoteriku a novopohanská hnutí až po antisemitismus a neonacistické názory. Řada z nich provozuje videokanály na sociálních sítích.

Vydávají si své vlastní doklady, s nimiž například při silničních kontrolách provokují policisty. Proti uloženým pokutám následně podávají stížnosti u úřadů a požadují po nich odškodnění za domnělou újmu. Odmítají také platit daně, jejichž výběr dle jejich názoru současnému německému státu „nenáleží“.

„Říšští občané“ využívají velmi dobře sociálních sítí, aby se vzájemně propojovali. Jejich postup ve vztahu k úřadům, jež obvykle zahlcují nejrůznějšími požadavky na náhradu domnělých škod, tak vykazuje stále zjevněji známky koordinovaného postupu. V poslední době ale také stále častěji vyhrožují násilím. Rostoucí agresivitu „říšských občanů“ a „vysoký sklon ke shromažďování zbraní“ konstatovala i včera předložená zpráva Úřadu pro ochranu ústavy.

Zhruba sedm procent z členů hnutí disponuje zbrojním průkazem, přičemž celostátní průměr se pohybuje okolo dvou procent. I proto se v minulých měsících konaly po celém Německu rozsáhlé razie s cílem zajistit ilegální arzenály ručních palných zbraní, které se podařilo některým z členů hnutí „říšských občanů“ vytvořit.

Při jednom z prvních takovýchto zátahů v Bavorsku před dvěma lety byli postřeleni dva policisté, přičemž jeden z nich svým zraněním následně podlehl.

Statistikám přidalo násilí na summitu G20 v Hamburku

V přehledech německé vnitřní rozvědky za uplynulý rok je patrný nárůst trestných činů způsobených levicovými radikály.

Důvodem jsou zvýšené aktivity v souvislosti se summitem skupiny G20, který proběhl loni v červenci v Hamburku a byl doprovázen násilnostmi. Více než polovina zaznamenaných trestných činů ze strany radikální levice souvisela s vrcholnou schůzkou.

Pokud jde o islámské radikály žijící v Německu, i zde přišla zpráva s novými čísly. Počet těch nejnebezpečnějších, u nichž je riziko, že by mohli zorganizovat teroristický útok, činí 770. Avšak celkový potenciál lidí, kteří by mohli být zasaženi islamistickou ideologií, vyčíslil úřad na téměř 26 tisíc.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...