Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Odmítnout pomoc Řecku byla chyba, říká slovenský exministr

Svět

  8:47
"Je to těžký populismus a nepochopení toho, jak funguje EU," říká o odmítnutí slíbené půjčky Řecku bývalý šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš, účastník Fora 2000.

Ján Kubiš, slovenský exministr zahraničí, host setkání Forum 2000 foto:  František Vlček, Lidové noviny

LN Pracujete nyní pro OSN v Ženevě. Jak odtamtud vypadá střední Evropa?

Z pohledu oblasti, kterou se teď zabývám, tedy ekonomiky, si středoevropské země vedou docela dobře. Pokud jde o Maďarsko, tak uvidíme, jaký dá na stůl rozpočet, ale maďarská vláda říká, že je schopna situaci zvládnout.

I z politického hlediska dáváme spíše dobrý příklad, nevidím totiž, že by tu na rozdíl od mnoha států západní Evropy rostl vliv radikálů a demagogů - těch, kteří odmítají přistěhovalectví a podobně. To, v čem zaostáváme, je spolupráce v rámci Unie, kdy se musíme naučit nejen více spolupracovat mezi sebou, ale i hledat spojence a vysílat správné signály, abychom dokázali v EU prosazovat své zájmy.

LN Na Slovensku se vyměnila vláda a hovořilo se o tom, že se díky tomu zcela změní slovensko-maďarské vztahy. Děje se to?

Já bych tomu chtěl věřit. Ta předcházející slovenská vládní koalice nebyla jednoduchá, zvláště pokud šlo o slovensko- maďarské vztahy. A na maďarské straně byla vláda prostě slabá. Já doufám, že dojde k nějakému pohybu, ale zatím, kromě atmosféry, která je lepší, můžeme jen doufat.

Je to takové ticho, které může být vítané, ale může být klidně i jen tichem před bouří. Zatím na straně Fideszu a premiéra Viktora Orbána ale nevidím, že by došlo byť jen k malé změně, a to, co se děje, sleduji velmi ostražitě a držím palce. Ale jsem trochu skeptický.

Čtěte také

LN Jak hodnotíte maďarskou novelu zákona o občanství, která umožní získat občanství i půl milionu Maďarů na Slovensku? Je to skutečně hrozba pro slovenskou státnost?

Nevidím to tak prvoplánově, že by to byla hrozba pro slovenskou státnost a celistvost, ale je to jednoduše věc, která zavání devatenáctým stoletím - vymezování se na základě národa a nacionalismu a to ve dvacátém století napáchalo velmi mnoho zla.

Současně si ale myslím, že s Maďarskem bychom se měli snažit udělat tečku za otevřenými, někdy tragickými otázkami minulosti, využít situaci, kdy na maďarské straně máme u moci skutečně silného partnera, který si může dovolit zásadní kroky, když bude chtít. Na slovenské straně bychom tuto odvahu měli najít a inspirovat se česko-německou deklarací z devadesátých let. Tečku tohoto typu jednoduše potřebujeme.

LN Nová vláda Ivety Radičové uvedla, že zruší zákon, kterým předchozí kabinet reagoval na maďarskou novelu zákona o občanství a bude reagovat jinak. Co byste dnešní vládě poradil vy?

Do určité míry se ztotožňuji se slovy dnešního ministra zahraničí Mikuláše Dzurindy, který označil novelu za nešťastný krok maďarské strany, na který reagoval nešťastný krok slovenské strany. Ale současně si nemyslím, že je řešením to, co navrhovala dnešní vláda, ještě když byla v opozici - tedy, že se stačí tvářit, že maďarský zákon neexistuje. To by byla jednoduše kapitulace. Jsem ale zvědavý, s jakým řešením vláda přijde.

LN Slovenská vláda se mnohem více než zlepšením vztahů s Maďarskem, "zviditelnila" odmítnutím již slíbené půjčky Řecku. Jak se na tento krok díváte vy?

Já jsem to komentoval už před volbami a ještě tvrději po volbách. Je to selhání a zásadní chyba současné vlády. Je to těžký populismus a nepochopení toho, jak funguje EU. Je to i nezodpovědnost, která vyplývá z diletantismu, když to řeknu úplně otevřeně. Strany současné vlády jednoduše dohnaly jejich populistické sliby, které udělaly před volbami, kdy si možná ani nedovedly představit, že by po volbách vládly.

Evropská solidarita je jednou z věcí, na kterých je spolupráce v Evropě postavena. Samozřejmě, z pohledu běžného člověka, který nepřemýšlí o důsledcích, bych si mohl říct, proč bychom měli Řecku dávat nějaké peníze? Ale z hlediska evropské solidarity, na kterou se všichni odvoláváme dnes a denně, často s nataženou rukou, si prostě nemůžeme dovolit se chovat tímto způsobem.

Slovenský postoj vyvolává populistické vášně v jiných zemích, které navíc tato vláda ještě dál přiživuje tím, že její klíčoví členové rozdávají na toto téma rozhovory a podobně. A jak se musí cítit zodpovědní politici Evropské unie, když jim tu za jejich zády dáváme najevo, "my jsme ti velcí frajeři, my jsme se všem postavili, my jediní tomu rozumíme, my jsme ti jediní moudří, spravedliví a etičtí"? Já to považuji za zásadní chybu a je mi velmi líto, že to takto skončilo.

Autor: