Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odpírali mu spánek a drželi ho v poutech. Bývalý pracovník britského konzulátu tvrdí, že byl v Číně mučen

Protestující v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující v Hongkongu. | foto: Reuters

PEKING/LONDÝN Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské tajné policie bili, odpírali mu spánek a drželi ho v poutech s rozpaženýma rukama ve snaze získat od něj informace o aktivistech stojících v čele hongkongských prodemokratických protestů. Cílem podle něj bylo dokázat, že za demonstracemi stojí Británie. Informoval o tom ve středu list The Wall Street Journal. Britský ministr zahraničí Dominic Raab si kvůli obviněním předvolal čínského velvyslance.

Devětadvacetiletý hongkongský občan Cheng, který pracoval pro britskou vládu téměř dva roky, byl zatčen v srpnu v pevninské Číně, kam často jezdil na pracovní cesty. Čínské úřady ho zadržovaly 15 dní. Chengova tvrzení nemohla být nezávisle ověřena, britské vládní zdroje ale podle agentury Reuters uvedly, že jeho popisu událostí věří.

Demonstrace v Hongkongu jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá. Čínská vláda v posledních měsících opakovaně obvinila Británii a Spojené státy, že demonstrace v Hongkongu podněcují či organizují.

Simon Cheng listu The Wall Street Journal řekl, že se ho čínští vyšetřovatelé opakovaně ptali na roli Británie v rozdmýchávání nepokojů v Hongkongu. Chtěli na něm prý vynutit přiznání, že britská vláda pomáhá protesty svolávat a také je podporuje finančně a poskytováním vybavení pro demonstranty. Čínští policisté údajně také Chenga nutili, aby přiznal, že on sám některé z násilných protestů organizoval a že platil lidem z pevninské Číny za účast. Cheng uvedl, že tato velmi závažná obvinění odmítl, pod nátlakem ale vyšetřovatelům prozradil například přístupové heslo na svůj mobilní telefon a na některé své účty na sociálních sítích či podrobnosti o jistých účastnících protestů.

Šéf britské diplomacie Raab ve středu odsoudil Čínu za kruté zacházení s někdejším zaměstnancem britského konzulátu, které se podle něj rovná mučení. „Předvolal jsem si čínského velvyslance, abych vyjádřil naše rozhořčení nad brutálním a hanebným zacházením se Simonem Chengem, kterým Čína porušila své mezinárodní závazky. Dal jsem jasně najevo, že od čínských úřadů očekávám vyšetření případu a pohnání lidí zodpovědných za tyto činy ke spravedlnosti,“ prohlásil britský ministr. Podle tiskových agentur kauza zvýší napětí ve vztazích mezi Londýnem a Pekingem.

Čínské ministerstvo zahraničí ani policie v Šen-čenu, kde byl Cheng zadržen, se k případu zatím nevyjádřily. Podle dřívějších zpráv z čínských státních médií byl Cheng zatčen v případu týkajícím se prostituce.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...