Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpůrce Temelína vyzývá k pozastavení blokád

Svět

  16:08
VÍDEŇ - Nespokojenost s blokádami odpůrců Temelína začínají projevovat i rakouští politici. Dokonce i ti, kteří k nim patří. Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer tlačí na organizátory protestů, aby akce "na nějakou dobu" zastavili. Podle něj prý blokády situaci neprospívají a postihují jen nezúčastněné.

Protitemelínští odpůrci hrozí, že zablokují všechny hraniční přechody Rakouska s Českem. foto: Šálek Václav ČTK

Blokády by podle Pühringera měly být přerušeny alespoň do té doby, než přijde odpověď české strany na nótu, kterou do Prahy pošle rakouská vláda. Hejtman nicméně předpokládá, že Češi nótu odmítnou a pak "se mezinárodněprávní žalobě nebude možné vyhnout".

Zatímco dosud kritizovali blokády na rakouské straně jen podnikatelé, kteří poukazovali na poškozování vzájemných hospodářských vztahů, v posledních dnech se k nim začínají přidávat i politikové. Ve středu blokády odsoudil vicekancléř Wilhelm Molterer, dnes se k němu tedy přidal i dlouholetý kritik Temelína Pühringer.

Deník Österreich z právní expertizy vyzdvihuje závěr, že rakouská strana má jen velmi malé možnosti případná porušení melkského protokolu žalovat. Vláda prakticky nemá jinou možnost než poslat do Prahy oficiální nótu, tvrdí list.

Rakouská tisková agentura APA v analýze mimo jiné uvádí, že podle melkského protokolu má být elektrárna uvedena do provozu až po splnění stanovených bodů. Z těchto bodů jmenuje instalování rakouských měřících stanic v Temelíně, posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí a bezpečnostní dialog mezi experty.

Po jednostranných protestech z rakouské strany se k nim chystají už i na té české. Národní politika, měsíčník ultrapravicové Národní strany, chce příští týden naoplátku zatarasit některý z rakouských přechodů do Česka.
Autor:

Mohlo by vás zajímat