Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Odpůrci covidových certifikátů zaútočili na Kypru na sídlo televize, zraněno bylo 14 policistů

Protest v kyperské Nikósii proti covidu-19 foto: ČTK

Odpůrci covidových certifikátů zaútočili v neděli večer na Kypru na sídlo soukromé televize Sigma. Při demonstraci bylo zraněno nejméně 14 policistů, dva z nich vážně, napsala v pondělí agentura EFE. Protestující sídlo televize poničili, napadli několik zaměstnanců a zapálili auto.
  10:23

V neděli večer se před prezidentským palácem v Nikósii sešla demonstrace proti covidovým certifikátů SafePass, které slouží k prokázání bezinfekčnosti. Podle policie se protestu zúčastnilo nejméně 2500 lidí, někteří z nich sebou měli kříže a další náboženské symboly.

Následně se část protestujících od poklidného shromáždění odpojila a přesunula k sídlu soukromé televize Sigma. Do studií vnikli lidé v momentě, kdy televize vysílala noční relaci televizních zpráv. „V této chvíli probíhá na naše sídlo zbabělý útok,“ ohlásil moderátor v přímém přenosu.

Kyperské noviny v pondělí ráno informují, že policie během protestu zadržela pět lidí. Po nejméně deseti dalších ale stále pátrá.

Útok odsoudili kyperští politici. Prezident Nikos Anastasiadis řekl, že se stát nenechá vydírat, a demonstrující označil za lidi, kteří vyznávají konspirační teorie.

Kypr, podobně jako další evropské státy, zpřísnil minulý týden pandemická pravidla. Vláda zavedla povinnost prokázat bezinfekčnost skrze certifikát SafePass při vstupu do soukromých a veřejných prostorů, kde je shromážděno 20 a více lidí. Povinnost, která začne platit v úterý, se vztahuje také na vstup do veřejné dopravy či do budov státní správy.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...