Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odškodné? Tři platy a dost. Macron představil reformu pracovního trhu

Emmanuel Macron  během inauguračního ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během inauguračního ceremoniálu. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA  Měla to být razantní změna, se kterou svázal nový prezident Emmanuel Macron svůj politický osud. Nakonec to až taková revoluce není, analytici přesto pokrok oceňují. Změny zákoníku práce mají podle představ francouzské vlády pružně přizpůsobit pracovní dobu i odměny aktuálním potřebám tamní ekonomiky. Odboráři se bouří.

Francouzská vláda ve čtvrtek představila reformy pracovního trhu, jež mají pomoci rozhýbat tamní malátnou ekonomiku. Změny, které představil Macronův kabinet na 150 stránkách textu, jsou první zákonodárnou iniciativou od prezidentova květnového nástupu do funkce.

Zaměstnavatelé vítají nová pravidla, jež sáhnou Francouzům na tradiční jistoty. Umožní pružnější úpravu pracovní doby i finančního odměňování. Zjednoduší se vztahy mezi vedením firem a zaměstnanci.

Dlouhá vyjednávání

Padnou také některé dosud „nedotknutelné“ výhody. Třeba finanční odškodnění, které přizná propuštěnému zaměstnanci soud, se omezí maximálně na tři platy.

Vláda projednávala změny s odboráři dlouhé týdny. Nyní hovoří o kompromisu, jenž by měl vyhovovat firmám a současně zlepšit pracovní vztahy.

„Jsou to ambiciózní, vyvážené a spravedlivé reformy,“ řekl premiér Édouard Philippe, podle kterého změny nastartují francouzskou ekonomiku – druhou největší v eurozóně – a pomohou snížit počet lidí bez práce.

„Pravda je, že šéfové – obzvlášť ti v malých firmách – a zahraniční investoři platné pracovní právo vnímají jako brzdu pro zaměstnávání lidí a investice,“ uvedl Philippe. Ministryně práce Muriel Pénicaudová, jež s premiérem reformu představila, soudí, že balíček 36 opatření posílí sociální dialog.

Silné odborové svazy však mluví o zklamání. S novými pravidly nesouhlasí, k případným demonstracím se ovšem staví vlažně. Jenom druhý největší svaz CGT je odhodlán proti reformám protestovat.

Jiné odborové centrály hovoří o promarněné šanci, do ulic ale stoupence nelákají. „Protesty v ulicích nejsou zdaleka jedinou možností, kterou odbory mají,“ prohlásil šéf konfederace CFDT Laurent Berger.

Obliba se vytratila

Ve své vítězné kampani sliboval Macron „revoluční změny“ pracovního trhu. Představené reformy přitom nevypadají zdaleka tak radikálně, jak se francouzští zaměstnanci obávali. Podle některých komentátorů se mohl Macron zaleknout své uvadající popularity.

Po vítězných volbách byl 39letý prezident plný energie a těšil se vysoké podpoře. Ta se v průběhu uplynulých měsíců rozplynula. Macron nyní následuje své mnohé předchůdce v Elysejském paláci, když krátce po nástupu do funkce prožívá strmý propad obliby. Vede si v tomto směru dokonce ještě hůře než jeho krajně neoblíbený předchůdce François Hollande. Možná proto nyní trochu ubral plyn a už tolik neakcentuje své liberální koncepty.

Protestům se Macron přesto nevyhne. Už na úterý 12. září plánují nespokojení zaměstnanci masovou demonstraci. V uplynulých dekádách podobné protesty často dusily jakékoli pokusy o změny rigidního pracovního trhu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...