2. června 2019 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odsouzení Češi jsou v tureckém vězení v pořádku. Na dozorce si nestěžují, problém je jazyk

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | foto: Policie

PRAHA Dvojice Čechů, kteří si v tureckém vězení odpykávají šestiletý trest za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, je v pořádku a v dobrém stavu. O podmínkách a situaci Markéty Všelichové a Miroslava Farkase dál vyjednávají diplomaté obou zemí, řekl to europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který oba Čechy v tureckých věznicích tento týden navštívil. Podle něj by o případu mohla jednat i turecká vláda.

Českou dvojici zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli materiály, letáky a fotografie. Podle turecké strany to svědčilo o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG, které Turecko považuje za teroristickou organizaci. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce. Po odvoláních loni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Všelichová je ve věznici v Izmiru, Farkas ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

‚Velmi dobré vztahy s Tureckem‘

Zdechovský řekl, že jsou podmínky obou vězňů dobré a odpykávají si trest v nejmodernějších tureckých zařízeních. Na chování dozorců si nestěžují. Problém představuje ale třeba to, že ve věznicích se mluví jen turecky. Ani jeden z Čechů turečtinu neovládá. Podle europoslance, který se při své návštěvě setkal s náměstkem tureckého ministra spravedlnosti, je snaha situaci obou vězněných zlepšit. Zmínil se o tom, že by mohli mít v brzké době mírnější režim, víc pohybu i komunikace či možnost zapojit se do různých kurzů. U Farkase by „dílčí kroky“ měly nastat už od června, uvedl Zdechovský.

Dvojice již v Turecku vyčerpala všechny možnosti odvolání. Obrátit se ale může na Evropský soud pro lidská práva. Europoslanec neupřesnil, jaký by mohl být další postup. Čeští a turečtí diplomaté o případu dál jednají. Není jasné, jestli se vyjednávání týká případného propuštění, vydání do Česka k odpykání zbytku trestu či nějaké výměny.

„Jednáme o posílení spolupráce. Vztahy s Tureckem jsou velmi, velmi dobré. Svědčí o tom i přijetí na vysoké vládní úrovni,“ uvedl europoslanec. Po setkání s náměstkem tureckého ministerstva řekl, že by případ mohl tamní resort spravedlnosti předložit na jednání tureckého kabinetu, který by se kauzou zabýval.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.