24. dubna 2010 15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odsouzený na smrt odmítl injekci. Raději se nechá zastřelit

Odsouzený Ronnie Lee Gardner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odsouzený Ronnie Lee Gardner | foto: cbsnews.comReprofoto

WASHINGTON Odsouzený na smrt v americkém státě Utah si v pátek vybral namísto smrtící injekce exekuci zastřelením. Poprava byla stanovena na 18. června. K jejímu vykonání tímto způsobem bude přistoupeno poprvé od roku 1996. Utah je jediný stát USA, kde se při popravách praktikují obě metody - injekce i zastřelení.

V květnu 2004 byl sice tento způsob popravy zrušen, ale ti odsouzenci k smrti, kteří byli odsouzeni před tímto datem a čekají na popravu třeba roky, stále mají možnost výběru. Většinou volí smrtící injekci.

Když se soudce, který měl stanovit datum popravy, odsouzeného
devětačtyřicetiletého Ronnieho Gardnera zeptal, jak by chtěl být popraven, odpověděl, že chce být zastřelen.

Gardner byl odsouzen za vraždu v roce 1985. Přes polovinu svého života tak strávil ve speciální vězeňské chodbě, kam jsou umísťování odsouzení k smrti.

Vykonání popravy zastřelením si v roce 1977 vybral také odsouzený vrah Gary Gilmore. Jeho životní příběh literárně ztvárnil americký spisovatel Norman Mailer v románu Katova píseň. Za tento nefiktivní román mu byla v roce 1981 udělena Pulitzerova cena.

ČTK