Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odsouzený ve Francii se pokusil o sebevraždu přímo v soudní síni. Spolkl něco, co se podobalo tabletce

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Amiens (Francie) Francie zažila v pátek večer drama přímo v soudní síni: muž odsouzený na 30 let za mříže za únos, znásilnění a vraždu mladé bankovní manažerky před 17 lety se po vynesení verdiktu pokusil o sebevraždu. Spolkl něco, co se podle obhájce podobalo tabletce. Odsouzený Willy Bardon se nyní nachází ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče, napsala agentura AFP.

„Nevíme, co spolkl, ani jak to mohl skrýt, když byl prohledán,“ řekl novinářům prokurátor Alexandre de Bosschere. Obhájce Stéphane Daquo podle listu Le Parisien uvedl, že nechápe zoufalé gesto svého klienta, který ale nejspíše není s to snášet věznění. Proti „nepochopitelnému“ odsouzení se hodlá odvolat.

Případu věnovala pozornost i britská stanice BBC. Připomněla, že únos, znásilnění a vražda čtyřiadvacetileté Élodie Kulikové, jejíž spálené tělo se našlo v lednu 2002, vedlo k rozsáhlému vyšetřování. To však k ničemu nedospělo. Otec oběti ale nevzdal úsilí dostat vrahy své dcery před soud. Až pokrok při vyhodnocování testů DNA nakonec soudní proces umožnil.

Po vynesení verdiktu otec mladé ženy Jacky Kulik propukl v pláč, objímal příbuzné a prohlásil, že jeho dcera se konečně dočkala spravedlnosti. „Zítra budu moci zajít k jejímu hrobu a hrobu (její matky) Rose-Marie a říct, že jsem odvedl svou práci,“ řekl muž, jehož manželka spáchala sebevraždu a další dvě děti zahynuly při dopravní nehodě.

„Pane Kuliku, jsem nevinný! Přísahám, že jsem tam nebyl!“ vykřikl Bardon.

U soudu během 13 dnů procesu vypovídalo 47 svědků a znalců. Hlavním důkazem proti Bardonovi byl zvukový záznam v délce 26 vteřin z tísňové linky, na kterou se Élodie Kuliková stačila dovolat, když ji její únosci tahali z auta. Jeden z mužských hlasů v pozadí několik svědků rozpoznalo jako Bardonův, i když sám obviněný to popřel a obhajoba argumentovala, že na místě činu se nenašla DNA jeho klienta. Další z obhájců Marc Bailly tvrdil, že proces byl veden na základě „intuice, fám a klevet“.

Na místě zločinu kriminalisté odebrali stopy spermatu, čtyři neúplné sady DNA a otisk prstu, ale až po letech mohly být použity jako důkaz díky tomu, že policie použila novou techniku. To policii vedlo k závěru, že jedním z vrahů byl topenář Grégory Wiart, který zemřel v roce 2003 při dopravní nehodě. Pátrání pak rozšířili do okruhu jeho příbuzných a známých.

Po letech marného pátrání a odhalení již mrtvého podezřelého „četníci chtěli dopadnout živého viníka stůj co stůj, a tak jednoho vyrobili,“ prohlásil podle AFP třetí obhájce Gabriel Dumenil.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?