130 let

Prezidentský pár - Robert Mugabe a jeho žena Grace. | foto: Reuters

Odstraňovala nepohodlné. Mocenský vzestup ženy diktátora Mugabeho zastavila až armáda

Svět
  •   15:54
PRAHA/HARARE - Utrácela miliony, obohacovala se na diamantech a cíleně odstraňovala své protivníky. Žena zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho nechala odstranit viceprezidenta a chtěla nastoupit na jeho místo. Plán však neoblíbené první dámě překazila armáda. Vojáci se totiž zřejmě obávali, že by přišli o moc a finanční prostředky.

Měla se stát nejmocnějším člověkem Zimbabwe. Manželka třiadevadesátiletého prezidenta Roberta Mugabeho měla převzít moc v zemi zmítané politickými skandály a ekonomickou krizí. Po téměř čtyřiceti letech Mugabeho vlády čelí Grace Mugabeová společně s manželem armádnímu převratu.

O čtyřicet jedna let mladší Grace se k moci dostala jakoby náhodou. Na začátku devadesátých let byla svobodnou matkou a pracovala v prezidentově písárně, kde si jí již deset let vládnoucí Mugabe vyhlédl a začal se jí dvořit.

Veřejnost již tehdy považovala jejich vztah za velmi podivný a to nejen kvůli věkovému rozdílu. Robert Mugabe byl totiž stále ženatý a jeho žena Sally Mugabeová umírala na rakovinu.

Mugabeovi během kampaně.
Grace Mugabeová podporovala svého manžela a sama se snažila dostat k moci.

„Přišel za mnou a začal se mě vyptávat na mou rodinu,“ řekla o začátku jejich vztahu Grace pro jihoafrický deník Dali Tambo v roce 2013. „Prostě se se mnou začal pravidelně bavit a ptal se mě na můj život. Jestli jsem už byla vdaná a takové věci. Nevěděla jsem, že to někam povede. Poté jsem se cítila trochu nepříjemně, když mě požádal o ruku. Byl ještě pořád ženatý se Sally,“ uvedla Grace.

Robert Mugabe ale podle deníku the Guardian bral celou věc pragmaticky.

„Bylo pro mě nutné někoho si najít, a ačkoliv Sally procházela posledními dny svého života, i když to někomu může připadat kruté, rozhodl jsem se milovat Grace. Byla pro mě jednou z nejbližších a také byla rozvedená. Tak se to stalo,“ řekl prezident v rozhovoru.

Sally Mugabeová zemřela v roce 1992. Prezident se s Grace oženil v roce 1996. Svatba měla monstrózní rozměry. Účastnilo se jí na 40 tisíc lidí, včetně tehdejšího prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely. O rok později se tehdy třiasedmdesátiletému Mugabemu a dvaatřicetileté Grace narodila dcera Bona.

Po boku Mugabeho se postupně otrkávala a od roku 2014 se o Grace začalo hovořit jako o potenciální nástupkyni. Stala se předsedkyní ženské ligy ve vládní straně a zasedla v politbyru – rozhodujícím orgánu o záležitostech země. Podařilo se jí odstranit svou někdejší spojenkyni, tehdejší viceprezidentku Joice Mujuruovou, kterou nazvala „zkorumpovanou, vyděračskou, neschopnou a nevděčnou klevetnicí a lhářkou“.

Prezident a první dáma během kampaně za vládní stranu ZANU-PF.

Odstřiženou Mujuruovou tenkrát na postu viceprezidenta nahradil exministr spravedlnosti Emmerson Mnangagwa, jehož si první dáma pochvalovala jako „loajálního a disciplinovaného“.

Mugabeová měla podporu vládní strany Zanu-PF a vytvořila se kolem ní frakce zvaná Generace 40, ve které se sdružovali mladí politici. U veřejnosti však byla dlouhodobě neoblíbená.

Nejen že utrácela obrovské jmění za nákupy v Evropě, kdy byla během jednoho výletu do Paříže schopná utratit přes dva miliony korun, ale například v roce 2009 fyzicky napadla v Hongkongu fotografa. Byla obviněna, že se obohatila na těžbě diamantů a také nechala postavit obrovské sídlo, které si následně koupil bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Napadla modelku

Letošní rok byl pro Grace neméně výživný. V průběhu léta zaútočila v hotelu v jihoafrickém Johannesburgu na modelku Gabriellu Engelsovou elektrickým kabelem, ale díky diplomatické imunitě vyvázla bez jakéhokoliv postihu. Naopak Mugabeová obvinila modelku, že ji prý napadla nožem.

V říjnu letošního roku byla médii obviněna z toho, že chtěla otrávit viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, ten sám ale taková obvinění odmítl.

Mnangagwa se stal ústřední postavou aktuálního armádního puče. Byl dlouhodobě velmi oblíben u šéfů vojenských bezpečnostních složek a bývalých veteránů guerrilové války v sedmdesátých letech, a tak když jej začátkem listopadu prezident zbavil funkce, bylo jen otázkou času, než armáda zakročí.

Poté, co vládní strana Zanu-PF vyjádřila Mugabeové podporu jako nové viceprezidentce a Mnangagwa utekl do zahraničí, začaly podle armádních kruhů čistky. Byli odstraňováni lidé spojení s Mnangagwou a tím se posilovala moc Mugabeové.

Kvůli středečnímu zásahu armády je však budoucnost vlády Roberta a Grace Mugabeových nejasná. Prezident je v tuto chvíli v domácím vězení, stejně jako jeho žena. Vojáci tvrdí, že nejde o převrat, ale o snahu odstranit zločince z okolí hlavy státu.

Podle některých odborníků takto armáda zakročila proti Mugabemu kvůli obavám z odříznutí bezpečnostních složek od moci a finančních toků, které si za dlouhá léta při spolupráci s Mugabem armádní činitelé vybudovali.

Armáda: Neusilujeme o převrat

Zimbabwští vojáci ve středu ráno zablokovali v centru metropole Harare přístup k vládním úřadům, k parlamentu a k soudním budovám. Obsadili také státní televizi ZBC, jejímž prostřednictvím pak sdělili národu, že neusilují o převrat.

S. B. Moyo, mluvčí ozbrojených sil v Zimbabwe, oznamuje, že se armáda zaměřuje na „zločince“ kolem prezidenta.

Podle mluvčího ozbrojených sil v Zimbabwe S. B. Moya se prý zaměřují „pouze na zločince z (Mugabeho) okolí... kteří se dopouštějí trestných činů, jež zemi způsobují utrpení v sociální a hospodářské oblasti.“ Armáda chce tyto lidi postavit před soud a obnovit běžný provoz země. Zatčen byl již mimo jiné ministr financí Ignatius Chombo.

Prvních dvacet let po vyhlášení samostatnosti (1980) přitom tento africký stát celkem prosperoval. Mugabe dostal vyznamenání od královny Alžběty II. a byl všeobecně milován veřejností.

Kvůli jeho programu na vyvlastnění majetku bělošských velkofarmářů a zapojení do druhé Konžské války se země dostala do vleklé hospodářské krize. Mugabeho vláda se postupně stala prakticky diktaturou. Jeho pozice byla neotřesitelná.

Poslední desetiletí jsou ve znamení rozpadu, palčivé chudoby a vleklých krizí. Ekonomický neúspěch je přisuzován korupci Mugabeho aparátu, který však armáda dlouhodobě podporovala.

Zimbabwe se potýká s řadou hospodářských problémů, od vysoké nezaměstnanosti až po nedostatek potravin a stále se vzpamatovává z hyperinflace a ekonomické krize z roku 2008. V roce 2009 Zimbabwe opustilo svoji měnu a od té doby využívá ty zahraniční, hlavně americký dolar, ale také britskou libru nebo čínský jüan. 

Autor: Martin Hampejs