Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odstřelovači IS na střechách a plány spřádané v úkrytech. Bitva o Syrtu trvá

Postup jednotek spojených s libyjskou vládou národní jednoty do nitra Syrty,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postup jednotek spojených s libyjskou vládou národní jednoty do nitra Syrty,... | foto: Reuters

TRIPOLIS Libyjské vládní jednotky postupují ulicemi města Syrta k pozicím, jež zaujali odstřelovači z organizace Islámský stát (IS). Armáda minulý týden v Syrtě, která byla baštou IS v Libyi, zaznamenala úspěch, postoupila do centra a obsadila i přístav. IS ale nasadil na výškové budovy odstřelovače. Armádní mluvčí v pondělí řekl, že IS v oblasti Syrty drží ještě území necelých deseti kilometrů čtverečních.

Syrta byla pro IS nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. V oblasti Syrty se narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Pod kontrolou islamistů byla rok a uprchly z ní až dvě třetiny obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

Islámský stát v Libyi:

Ze Syrty podle odhadů uprchlo několik set radikálů, další se ale skrývají v domech nebo připravují na vojáky sebevražedné útoky. Tři spáchali v neděli a poblíž nemocnice dva vojáky zabili.

Boje o Syrtu začaly 12. května a podle libyjských zdravotnických zdrojů v nich padlo 140 vojáků a 500 jejich kolegů bylo zraněno. USA odhadují, že v Libyi působí 5000 radikálů, z nichž většina byla v oblasti Syrty. Město mělo 120 000 obyvatel, ale po obsazení radikály z něj uprchly až tři čtvrtiny lidí. Nyní je tam asi 30 000 civilistů. Na vládních budovách jsou podle agentury AFP stále prapory IS.

Boje o Syrtu začaly 12. května a podle libyjských zdravotnických zdrojů v nich...
Boje o Syrtu začaly 12. května a podle libyjských zdravotnických zdrojů v nich...

Ofenzivu proti IS vede armáda společně s milicemi z Misuráty, jež patří k nejlépe vyzbrojeným oddílům v zemi. Vlastní také vrtulníky a letadla. Tyto milice se v roce 2011 podílely na Kaddáfího svržení a od té doby odmítly odevzdat zbraně. Účastní se také bojů o ropné terminály.

Boj proti IS byl zahájen, až když byla koncem března v Tripolisu ustavena vláda národní jednoty, kterou uznává mezinárodní společenství jako jedinou legitimní vládu Libye. Do té doby měla země dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou v Benghází. IS využil politického chasou a začal se v této severoafrické zemi usazovat koncem roku 2014.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.