7. prosince 2018 7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Odvaha válečníka, kuráž mírotvůrce.‘ V Texasu byl pohřben zesnulý Bush starší

Rakev s ostatky někdejšího amerického prezidenta George H.W. Bushe staršího. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakev s ostatky někdejšího amerického prezidenta George H.W. Bushe staršího. | foto: APČTK

WASHINGTON Rakev s pozůstatky někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího byla ve čtvrtek večer místního času (po půlnoci SEČ) uložena do rodinného hrobu v texaském městě College Station. Tam ji dopravili po čtvrtečním smutečním obřadu v episkopálním kostele svatého Martina v Houstonu, jimž skončila série pietních ceremonií k uctění památky někdejší hlavy státu. Státní pohřeb se uskutečnil ve středu. Bush zemřel před týdnem v pátek ve věku 94 let.

Někdejší ministr zahraničí James Baker, který sloužil v Bushově administrativě, na čtvrtečním pohřbu v Houstonu zdůraznil, že jeho zesnulý přítel měl odvahu válečníka, ale ještě větší kuráž mírotvůrce. Úvodem svého proslovu se Bushovi omluvil za to, že ho bude chválit, neboť někdejší prezident, jak připomněl, nesnášel chvástání.

Bývalý prezident USA George Bush starší při předvolební kampani.

Bushe Baker označil za vůbec nejlepšího amerického prezidenta, kterému bylo umožněno odsloužit jen jeden mandát. Ve volbách v roce 1992 Bushe porazil demokrat Bill Clinton. Baker mimo jiné připomněl Bushovo důstojné chování vůči Sovětskému svazu v době, kdy se jeho impérium ve východní Evropě hroutilo. Prezident podle Bakera totiž velmi dobře věděl, že skromnost vůči padlému protivníkovi je tou nejlepší cestou.

Jeden z vnuků George Prescott Bush vzpomínal, jak on s 16 dalšími exprezidentovými vnoučaty vyrůstal s úctou k Bushovi staršímu, kterému mohli říkat dědo. K pobavení smutečních hostů, kterých bylo pozváno asi 1200, poznamenal, že jejich děda je nabádal ke hrám jako že vyhrává ten, kdo jako první usne.

Bývalý prezident USA George Bush starší při návštěvě amerických vojáků v...

Po skončení obřadu se smuteční kolona z houstonského kostela vydala na nádraží Union Pacific Railroad Westfield, odkud rakev zamířila vlakem do kampusu univerzity Texas A&M v College Station, kde je i Bushova knihovna. Na jejím pozemku byl Bush po krátkém rodinném pietním aktu pohřben po bok své ženy Barbary a dcery Robin.

Vojáci odnáší rakev zesnulého prezidenta Bushe st.
Státní pohřeb George Bushe st.

Smuteční soupravu z Houstonu vedla lokomotiva s číslem 4141, kterou společnost Union Pacific zařadila v říjnu 2005 do služby na počest Bushe staršího. Lokomotiva vzdala hold 41. prezidentovi USA nejen svým číslem, ale také barevným vyvedením, které bylo bílomodré.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚČETNÍHO TÝMU s NJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 42 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz