24. března 2018 18:35, aktualizováno  19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Musíme reagovat na ruské lži, říká Babiš. Vyhošťování diplomatů z EU začne podle médií v pondělí, přidá se i Trump

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 238Diskuse
Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | foto: ČTKAP

Praha/Washington Dvacítka členských států EU, včetně Česka, by mohla v reakci na otravu bývalého agenta ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala vypovědět ruské diplomaty už v pondělí. S odkazem na nejmenované diplomatické zdroje o tom napsal zpravodajský web CNN i agentura Bloomberg. Premiér Babiš pondělní informaci zahraničních médií nepotvrdil, uvedl však, že Česko musí reagovat na „vylhaný výrok ruské strany, že tady máme novičok“, jed, jímž byl patrně Skripal otráven.

O pondělku jako o možném datu vyhoštění ruských diplomatů píše i britský list The Times. Podle agentury Bloomberg, která se odkazuje na dva obeznámené zdroje, se k zemím EU, včetně České republiky, Lotyšska, Litvy a Estonska, zřejmě přidají vypovězením desítek diplomatů i Spojené státy. Americký prezident Donald Trump si však nejprve chce být jistý, že bude postupovat v souladu s evropskými zeměmi.

V pondělí má být k několika týdenním konzultacím odvolán velvyslanec EU v Rusku. Premiér Andrej Babiš v sobotu na dotaz ČTK, zda může informaci o pondělním termínu vypovězení ruských diplomatů z ČR potvrdit, pouze v sms zprávě odpověděl: „Jak jsem již oznámil, budu to řešit v pondělí s ministrem zahraničních věcí (Martinem Stropnickým) .“ Pro server iDNES.cz však uvedl, že Česko chystá reakci: „My taky musíme reagovat na ten vylhaný výrok ruské strany, že tady máme novičok,“ sdělil.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Sergej Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

Otrava Skripala a jeho dcery se tento týden stala jedním z témat dvoudenního summitu EU. Představitelé členských zemí zdůrazňovali jednotu evropského postoje, vyjádřili Spojenému království solidaritu a použití nervové látky jako zbraně označili za nepřijatelné. Na summitu se v pátek rovněž rozhodlo, že unijní velvyslanec v Rusku Markus Ederer bude na čtyři týdny povolán do Bruselu ke konzultacím s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou.

Policejní dodávka na londýnském hřbitově.
Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy.

Babiš po skončení prvního dne summitu v noci na pátek prohlásil, že Česká republika zvažuje, že kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. „Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ řekl premiér s tím, že by se mělo jednat o jednotlivce. O plánu na vyhoštění kvůli kauze použití nervové látky v Británii Babiš informoval i prezidenta Miloše Zemana.

Česká republika, Německo, Francie, Dánsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Nizozemsko, Bulharsko, Irsko a několik dalších evropských států pravděpodobně v pondělí vyhostí ruské diplomaty, napsal v sobotu zpravodajský web CNN s odkazem na nejmenovaného vysoce postaveného neamerického diplomata.

Nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva zahraničí v rozhovoru pro CNN uvedl, že Spojené státy při zvažování amerických kroků v této kauze čekaly na evropskou diplomatickou reakci . Americká Národní bezpečností rada v pátek Trumpovi v souvislostí s otravou Skripala doporučila vyhostit z USA zatím blíže neupřesněný počet ruských diplomatů. Podle listu The Times americký prezident o sankčním kroku Spojených států rozhodne příští týden.

ČTK, Lidovky.cz
  • 238Diskuse