Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odveta za smrt fyzika. Írán chystá zákon o navýšení úrovně obohacování uranu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Teherán V íránském parlamentu v úterý prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat uran na 20 procent a vypovědět další podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Zákon byl navržen krátce po zavraždění jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha, který podle Izraele vedl íránský vojenský jaderný program. Teherán páteční vraždu připisuje Izraeli.

Úterní schůzi parlamentu i následné hlasování přenášel živě státní rozhlas. Návrh musí projít ještě dalším čtením a zákon musí schválit znalci islámského práva z Rady dohlížitelů. V úterý bylo pro návrh 251 ze 290 poslanců, zákonodárci provolávali smrt Americe a Izraeli.

Návrh také požaduje ukončení inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v íránských jaderných provozech. Írán má podle návrhu též vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Zákon dále dává evropským signatářům dohody z roku 2015 tři měsíce na to, aby zmírnili dopad sankcí na íránský ropný sektor. Írán nemůže kvůli obnovným americkým sankcím, které se týkají i finančnictví, obchodovat se svou ropou.

Na íránském ministerstvu obrany se v pondělí konal smuteční obřad za jaderného...
Íránská jaderná elektrárna.

Mluvčí vlády a ministerstva zahraničí ale poukázali na to, že parlament nemá pravomoc rozhodovat o záležitostech týkajících se jaderného programu. Vládní mluvčí připomenul, že tyto otázky spadají pod národní bezpečnostní radu a „nikdo o tom nemůže rozhodovat odděleně“. Radě předsedá prezident Hasan Rúhání, který se odpovídá duchovnímu vůdci státu. „Vláda se jasně vyjádřila, že nesouhlasí s tímto plánem, který nepovažuje za nezbytný ani užitečný,“ řekl mluvčí íránské diplomacie.

Parlament ovládají konzervativní poslanci, kteří už v minulosti požadovali, aby vláda v otázce jaderného programu zaujala rozhodnější stanovisko.

Teherán v roce 2015 podepsal se šesti státy dohodu, která umožnila zrušení mezinárodních protiíránských sankcí výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Některé státy včetně Izraele jsou přesvědčené, že Íránci usilují o jadernou zbraň, což Teherán popírá.

USA před dvěma lety jednostranně od dohody odstoupily a pak začal některé její body vypovídat také Írán.

Už nyní obohacuje uran na 4,5 procenta, zatímco dohoda mu dovolovala obohacovat jenom do 3,67 procenta. Navyšuje také nad stanovený limit zásoby obohaceného uranu a instaluje vysokokapacitní odstředivky.

Před uzavřením dohody se v íránských provozech uran obohacoval na 20 procent, k výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Fachrízádeh vedl sekci ministerstva obrany nazývanou odbor pro výzkum a inovace. Podle Izraele ale především řídil zbrojní jaderný program. Izraelci se domnívají, že pro Írán je ztráta tohoto odborníka těžko nahraditelná. V minulých letech bylo zabito několik jiných íránských expertů v jaderné technologii a také tyto vraždy Íránci spojovali s Izraelem.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!