16. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odvetný útok režim prezidenta Asáda jen posílí, myslí si Syřané i odborníci

Vůdce syrského režimu Bašár Asad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce syrského režimu Bašár Asad. | foto: Reuters

DAMAŠEK Ráno po útocích Spojených států, Velké Británie a Francie nakráčel syrský prezident Bašár Asad na propagandistickém videu v klidu do své pracovny. Nálety mu podle odborníků příliš neuškodily.

Francie, Spojené státy a Velká Británie zahájily útok v pátek večer. Vypálily celkem 105 střel na třech místech v Sýrii. Krátce po zahájení akce prezident Donald Trump potvrdil, že jde o reakci na syrské použití chemických zbraní v Dúmě, o němž západní státy nepochybují. Mluvčí Pentagonu Dana Whiteová podle CCN uvedla, že střely „úspěšně zasáhly všechny své cíle“. Rusko a Sýrie obvinění odmítají.

Satelitní snímky  skladu chemických zbraní Him Shinshar v Sýrii- před útokem v...

Satelitní snímky skladu chemických zbraní Him Shinshar v Sýrii - před útokem v pátek 13. dubna (nahoře) a po zásahu střel o den později (dole)

Velké Asadovo vítězství

Ačkoliv se zdálo, že sobotní úder uspokojil světové mocnosti, ve výsledku nebude mít žádný výrazný vliv na situaci v zemi, myslí si Amr al-Azm, profesor historie na Shawnee University v Ohiu. Podle něj spojenci spíše bojovali o svou sféru vlivu než aby se snažili zabránit dalšímu zabíjení civilistů nebo omezit Asadovy možnosti pokračovat v boji. „Z pohledu Assada to bylo velké vítězství. Musí si myslet, to je dobré, vyšel jsem na vrchol, získala jsem víc, než jsem ztratil,“ sdělil.

Spojenci bleskově udeřili na Sýrii.
Raketa syrské protivzdušné obrany nad Damaškem.

Ráno odolnosti

Bašár Asad jen několik hodin po nočním útoku s klidem odešel do práce jako každý den. Syrská vláda zveřeznila video s názvem „Ráno odolnosti“, kde prezident v obleku vstupuje do budovy syrského prezidentského paláce. Video následně zveřejnila na sociálních sítích.

14.dubna 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 15.dubna 2018 v 12:34

VIDEO: ???? ??????.. ????? ????????? ??????? ??????? https://t.co/hhIZT6cOTe

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

صباح الصمود.. رئاسة الجمهورية العربية السورية https://t.co/hhIZT6cOTe

Asada navíc podpořili jeho spojenci, v neděli se s ním setkali ruští poslanci, iránský prezident Hassan Rouhani prezidenta Asáda podpořil a dle The National vyjádřil důvěru, „že tato agresivita nebude oslabovat odhodlání syrského lidu ve své válce proti terorismu“. 

Íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí zase označil podle stejného serveru  amerického prezidenta Donalda Trumpa, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britskou premiérku Theresu Mayovou za „kriminálníky“. Útok ostře odsoudil i další spojenec Sýrie Hizballáh.

Trump se jen vytahuje, silnou syrskou armádu nezlomí

Svůj odpor po nočním vojenském útoku proti syrskému režimu vyjádřili i obyvatelé hlavního syrského města. Stovky se jich sešly v ulicích Damašku aby oslavily úspěch svých ozbrojených sil.  Abdulhamid Salhab, jeden z účastníků protestní akce, sdělil serveru Independent, že údery Západu „neovlivní vytrvalost syrského arabského lidu a neovlivní morálku statečné syrské arabské armády“. Další obyvatelka Damašku Mayda Kumejianová označila úder za pouhé vytahování Trumpa, Asadův režim je podle ní mnohem silnější“.

Stovky Syřanů oslavují na náměstích v Damašku úspěšné odvrácení západního útoku...

Stovky Syřanů oslavují na náměstích v Damašku úspěšné odvrácení západního útoku vládními silami. Vládní síly vstoupily do Dúmy, kterou plně ovládly.

Přestože mluvčí Pentagonu Whiteová sdělila, že útok vrátil syrský program chemických zbraní o několik let nazpět, vládu Bašára Asada patrně výrazně neovlivnil. Nutno přiznat, že to nebylo ani jejím cílem.

Spojené státy a jejich spojenci doufali, že tento útok povede k oživení mírových rozhovorů v Ženevě, které se doposud ukázaly jako neúspěšné. Nic však nenasvědčuje tomu, že se prezident Asad rozhodne spolupracovat. „Asad překonal už i horší věci, překoná i tuhle,“ myslí si Emile Hokayem dle serveru Washington Post, expert na politiku a bezpečnost Blízkého východu z britského Mezinárodního institutu strategických studií.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!