4. července 2019 7:27, aktualizováno  8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odvolací soud nepovolil Trumpovi použít peníze Pentagonu na stavbu zdi

„Mám dojem, že je mentálně slabý. A proti lidem, kterým to moc nemyslí,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Mám dojem, že je mentálně slabý. A proti lidem, kterým to moc nemyslí,... | foto: Reuters

San Diego Federální odvolací soud v USA odmítl zrušit soudní příkaz, který zabraňuje vládě prezidenta Donalda Trumpa využít 2,5 miliardy dolarů (56,3 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany určených pro boj proti nelegálním omamným látkám k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem.

Rozhodnutí je další porážkou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který výstavbu zdi na jižní hranici slíbil před volbami v roce 2016, napsaly agentury AP a Reuters.

„Kongres nevyčlenil peníze na stavbu hraničních bariér,“ uvedl kalifornský federální soud. „Kongres tak nejspíše rozhodl, že výstavba v tomto okamžiku není ve veřejném zájmu... Není na nás, abychom došli k jinému závěru,“ dodal.

Případ sice ještě není u konce, vláda však nemůže pokračovat ve stavbě, dokud nebude případ uzavřen. Rozhodnutí je další překážkou v Trumpově snaze postavit hraniční zeď, což byl jeden z jeho slibů v prezidentské kampani. Trump v té době také slíbil, že zeď zaplatí Mexiko.

Trumpovi se nepodařilo přesvědčit Kongres, aby uvolnil peníze na financování zdi. V únoru proto vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu k přesunu 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely, a použít je na výstavbu zdi. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády ve dvou soudních sporech.

Soudce kalifornského soudu rozhodl, že návrh Trumpovy vlády na výstavbu hraniční zdi z peněz pro ministerstvo obrany je nelegální. Vydal pak příkaz zakazující použití peněz na hraniční zeď. Trumpova vláda se proti rozhodnutí odvolala, toto odvolání však nyní soud zamítl.

„V zájmu naší demokracie a lidí na hranici je na čase, aby se prezident smířil se skutečností, že Amerika odmítla jeho xenofobní zeď,“ uvedla v reakci na rozsudek Americká unie občanských práv (ACLU).

Prezident Trump učinil z boje proti nelegálnímu přistěhovalectví jednu ze svých priorit již během volební kampaně v roce 2016. Ve středu se na Twitteru ostře ohradil vůči výtkám některých organizací a nově i Úřadu generálního inspektora (OIG), který dohlíží na uprchlická zařízení. Podle OIG v migračních táborech pro zadržené, kteří nelegálně vstoupili do USA, panují katastrofální podmínky. Alarmující jsou podle inspektorů zejména hygienické podmínky v táborech.

„Lidé z naší pohraniční stráže nejsou zaměstnanci nemocnice, lékaři ani sestry... Mnoho z těchto nelegálních vetřelců žije nyní mnohem lépe než tam, odkud přišli, a v mnohem bezpečnějších podmínkách,“ uvedl prezident na Twitteru. „Pokud se nelegálním imigrantům nelíbí podmínky v narychlo postavených nebo upravených detenčních střediscích, řekněte jim, ať nepřicházejí. Problém vyřešen,“ dodal prezident.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.