Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvolaný starosta Lužkov: Medveděv se chová jako Stalin

Svět

  17:00
MOSKVA/PRAHA - Starosta Moskvy Jurij Lužkov, kterého prezident Dmitrij Medveděv v úterý odvolal z funkce pro "ztrátu důvěry," rozhodnutí hlavy státy napadne u soudu. Agentuře Interfax to řekl jeho blízký přítel. S pokračováním pře prý počítá i Kreml; chystá se další díl mediální kampaně na obrazovkách a Lužkov prý může čelit i trestnímu stíhání.

Naštvaný Jurij Lužkov se bude proti svému odvolání bránit u soudu. foto: ČTK

Propuštěný starosta také Medveděva obvinil z represí a cenzury jako vystřižených ze Stalinovy éry. Neobvykle útočné obvinění vznesl Lužkov v dopise adresovaném Kremlu. Ten poslal už v neděli večer, ale až ve středu ho na svém webu zveřejnil opoziční týdeník Novoje vremja.

"V naší zemi se lidé bojí vyjádřit svůj názor už od roku 1937," píše Lužkov, a odvolává se přitom na období vrcholících represí, ke kterým docházelo za vlády sovětského diktátora Stalina. "Pokud naše vedení ve svých vyhlášeních tento strach podporuje, potom může nastat situace, kdy v zemi existuje jen jeden vůdce, jehož slova jsou tesána do kamene a která se musí bez námitek dodržovat," dodává.

Čtěte také:


Některé zdroje však tvrdí, že Lužkov se ke svému odvolání zatím nevyjádřil. Jeho bývalí kolegové a právníci mu radí, aby se obrátil na soudy, kde má podle nich šanci uspět.

To, že se Lužkov bude kvůli svému propuštění soudit, oznámil i jeho přítel, známý ruský zpěvák Josif Kobzon. "Jurij mi včera řekl, že se odvolá. Říkal jsem mu, že je to zbytečné, ale on je člověk pevných zásad," uvedl. Popřel také, že by bývalý starosta pomýšlel emigrovat. "Do penze se nechystá, bude bojovat...," uvedl ve svém blogu Lužkovův kolega Oleg Mitvol.

Lužkov stál v čele Moskvy už od roku 1992 a vybudoval si zde neobyčejně silnou pozici, díky které byl svého času považován za soupeře Vladimira Putina před prezidentskými volbami v roce 2000. Posléze však přešel do Putinova tábora a Putinově straně také spolehlivě zajišťoval vítězství v moskevských volbách. Bezmála dvacetiletou vládu nad metropolí ukončil až otevřený konflikt s Putinovým následníkem v Kremlu Medveděvem.

Lužkovovu odvolání předcházelo i několik televizních reportáží, které starostu i s jeho manželkou líčily jako zkorumpované boháče. Opoziční politik Boris Němcov, známý jako Lužkovův ostrý kritik, listu Kommersant řekl, že jej televize NTV pozvala k natáčení dalšího dílu pořadu proti starostovi. Odvysílán má být v sobotu.

Medveděv se prý sesazením Lužkova zničil

Vládnoucí strana Jednotné Rusko začíná vybírat kandidáty, z nichž prezident Dmitrij Medveděv vybere nového starostu. Toho bude ještě schvalovat městský sněm, ve kterém má strana 32 z 35 poslanců. Podle předpovědí by Lužkovův nástupce mohl být znám do měsíce. Straničtí představitelé ujišťují, že štědrá sociální politika bude pokračovat.

"V Kremlu velmi dobře chápou, že klíče od hlavního města nelze svěřit do jedněch rukou (...). Nového Jurije Lužkova nenajdou a ani nechtějí hledat. Vždyť se starým se sotva vypořádali," poznamenal Kommersant.

Zatímco jiní analytici vidí za sesazením Lužkova posílení Medveděvových pozic před prezidentskými volbami v roce 2012, podle komentátorky stanice Echo Moskvy Julije Latyninové ve skutečnosti šlo o Putinovu intriku proti Medveděvovi. "Je těžké předvídat, co se v budoucnu stane s Lužkovem, ale jedno je už jasné: Medveděv neodslouží druhé období jako prezident. Jestli míval takové ambice, skandál s Lužkovem je naprosto zničil," napsala v listu The Moscow Times.        

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat