15. září 2017 10:06, aktualizováno  20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exploze v londýnském metru, 29 zraněných. Británie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení

V londýnském metru došlo k explozi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V londýnském metru došlo k explozi | foto: Reuters

LONDÝN Ve vagonu londýnského metra došlo v pátek k explozi, která zranila několik lidí. Po explozi v londýnském metru je v nemocnici 29 lidí, nikdo není v ohrožení života. Incident se odehrál ve stanici Parsons Green v Západním Londýně. Případ je podle policie vyšetřován jako teroristický útok. Na vyšetřování spolupracuje kontrarozvědka MI5. Dosud neznámý pachatel či pachatelé odpálili podle policie improvizovanou nálož. Televize Sky News informovala, že bezpečnostní složky už v souvislosti s útokem identifikovaly podezřelou osobu.

K odpovědnosti za teroristický útok v londýnském metru se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Británie zvýšila po útoku v londýnském metru stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší úroveň. Nejvyšší, kritický stupeň znamená, že aktuálně hrozí teroristický útok. Oznámila to premiéra Theresa Mayová. Britské bezpečnostní složky identifikovaly podezřelou osobu v souvislosti s útokem v londýnském metru. Zachytily ho prý bezpečnostní kamery. 

V následujících dnech budou v britských ulicích hlídkovat ozbrojení policisté a vojáci. Podle protiteroristické jednotky se jednalo o improvizované výbušné zařízení. 

Událostí se zabýval i krizový výbor vlády. Britská premiérka Theresa Mayová po jeho zasedání řekla, že výbušné zařízení v metru mělo způsobit „enormní škody“. Oficiální stupeň ohrožení terorismem zůstává podle ní zatím na druhém nejvyšším stupni.

Zařízení selhalo

Podle Sky News bomba byla napojena na časovací zařízení a zařízení patrně selhalo. Bomba tak neexplodovala, jak bylo zamýšleno, ale pouze vytvořila ohnivou kouli.

Část cestujících tvrdí, že bezprostředně po explozi cítili ve vagonu zápach jakési chemikálie. Na sociálních sítích se objevily videonahrávky zachycující zvědavce, jak si krátce po výbuchu uvnitř vagonu prohlížejí dýmající zavazadlo. Také podle Sky News úřady totožnost podezřelého zjistily na základě vyhodnocení záběrů z bezpečnostních kamer.

Někteří cestující mají popálené obličeje, napsala londýnská verze deníku Metro. Kvůli incidentu přestala jezdit linka mezi stanicemi Earls Court a Wimbledon. Podle serveru Sky News nálož nevybuchla úplně. 

Podle zdrojů BBC u protiteroristické jednotky je celý incident vyšetřován jako teroristický útok. Tento fakt následně potvrdila i londýnská policie pro agenturu Reuters.

Ve vagóně patrně vybuchl kýbl, taška či podobný předmět, naznačuje s odkazem na fotografie na sociálních sítích a svědky server listu Daily Telegraph. Podle něj bylo zřejmě několik lidí poraněno v tlačenici, když dav v panice utíkal z místa neštěstí.

15.září 2017 v 10:27, příspěvek archivován: 15.září 2017 v 10:40

PHOTO: Better image of the IED used in Parsons Green explosion #London - @EliotHiggins https://t.co/JW2tLQXQI1

Na snímcích možného zdroje exploze je vidět, že z podezřelé tašky na podlaze vagonu trčí dráty. Agentuře Reuters jeden ze svědků řekl, že na místě viděl příslušníky jednotky specializované na bomby a také členy protiteroristického policejního útvaru

Na místě byla zrovna korespondentka BBC Riza Lateefová, když mířila do práce. „Propukla panika a lidé utíkali pryč od vlaku, poté co se ozvala rána jako z exploze. Měli na sobě tržné rány.“

Na místě jsou členové bezpečnostních složek.
Ve vlaku londýnského metra došlo v pátek k explozi.

Prázdný vlak londýnského metra zasažený explozí zůstává ve vylidněné povrchové stanici Parsons Green na jihozápadě Londýna. Soupravu prohledávají experti v bílých kombinézách, ukázala televize Sky News. Policisté zároveň vyslýchají svědky incidentu, který úřady označily za teroristický čin.

Londýnská policie vyzvala veřejnost, aby se vyhnula uzavřené oblasti na jihozápadě Londýna, kde se událost kolem 09:30 SELČ odehrála. Na sociálních sítích se mezitím objevily videonahrávky zachycující zvědavce, jak si krátce po explozi uvnitř vagonu prohlížejí dýmající zavazadlo.

15.září 2017 v 10:42, příspěvek archivován: 15.září 2017 v 10:50

VIDEO: ???? LONDON: Incredible footage showing people stopping to look at a suspected explosive device. #ParsonsGreen https://t.co/VVxUolvtIS

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

LONDON: Incredible footage showing people stopping to look at a suspected explosive device. #ParsonsGreen https://t.co/VVxUolvtIS

Taška podle dosavadního vyšetřování obsahovala improvizovanou nálož, která ale zcela nevybuchla, což patrně zabránilo většímu krveprolití. Policie hovoří o 29 hospitalizovaných, nikdo ale není v ohrožení života.

Sociální sítě zaplavila pohnutá líčení útoku. „Ohnivá koule letěla po vagonu a my jsme jen vyskočili z otevřených dveří,“ napsal jeden z cestujících na twitteru. „Právě jsem musela běžet o život na Parsons Green - obrovská tlačenice a hodně zraněných,“ uvedla jiná svědkyně. Někteří z cestujících tvrdí, že krátce po explozi cítili ve vagonu zápach jakési chemikálie.

K útokům se na Twitteru vyjádřil už i americký prezident Donald Trump. Americký prezident na twitteru naznačil, že útok provedli lidé, o jejichž plánech britská policie měla vědět. „Jsou to nemocní a dementní lidé, kteří byli na očích Scotland Yardu,“ napsal Trump. Poznámka vyvolala dojem, že viní britskou policii z laxnosti.

Premiérka Mayová poté na dotaz, zda Trump věděl něco, co Britové nevěděli, odpověděla, že spekulace ohledně probíhajícího vyšetřování nikomu neprospějí.

15.září 2017 v 12:42, příspěvek archivován: 15.září 2017 v 13:38

Another attack in London by a loser terrorist.These are sick and demented people who were in the sights of Scotland Yard. Must be proactive!

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že ačkoli pozadí útoku není ještě jasné, posiluje odhodlání bojovat společně proti islamistickému terorismu.

Podle Milana Chovance nemá terorististický útok v Londýně žádnou spojitost s Českou republikou. „Pokud by se situace změnila, budeme ihned reagovat,“ napsal na Twitter Chovanec. 

Útoky v Británii v roce 2017

  •  22. března - Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník, britský konvertita k islámu s násilnou minulostí, Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, pak z auta vystoupil a nožem smrtelně poranil policistu. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Policie se domnívá, že jednal sám a motivován byl islámským extremismem.
  • 22. května - Teroristický útok ve foyeru haly v severoanglickém Manchesteru po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové si vyžádal 22 lidských životů a 120 zraněných. Více než polovině obětí nebylo ani 16 let, nejmladší byla osmiletá holčička. Mezi oběťmi byli i rodiče, kteří si přišli vyzvednout své děti. K masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), útočil sebevražedný atentátník, 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi.
  • 3. června - Teroristický útok v centru Londýna si vyžádal životy osmi lidí a téměř 50 zraněných. Atentát se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě k tržišti Borough Market, kde napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Tři útočníky z automobilu policie zastřelila. K útokům se přihlásil IS, podle policie ale nejsou důkazy, že by útočníci - Ital marockého původu Youssef Zaghba, občan Maroka a Libye Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane) a Brit pákistánského původu Khuram Shazad Butt - byli řízeni někým jiným, ať už z Británie nebo z ciziny.
  • 19. června - Při najetí dodávky do davu muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna zahynul jeden člověk a dalších deset lidí utrpělo zranění. Policie Darrena Osbornea z velšské metropole Cardiffu obvinila z trestných činů vražda a pokus o vraždu spojených s terorismem.
  • 26. srpna - U Buckinghamského paláce, který je sídlem britské královny, napadl 26letý Mohiussunnath Choudhury šavlí tříčlennou policejní hlídku a současně křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký). Byl rychle zneškodněn pomocí pepřového spreje. Všichni tři policisté při incidentu utrpěli lehká zranění. Policie později útok označila za teroristický čin.
  • 15. září - Exploze ve vlaku londýnského metra vážně zranila několik lidí. Incident se odehrál v povrchové stanici Parsons Green na jihozápadě Londýna. Britská policie výbuch považuje za teroristický čin.

ČTK, Lidovky.cz