2. srpna 2010 15:41, aktualizováno  17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ohnivá zkáza pustoší Rusko. Čelí jí čtvrt milionu hasičů

Oheň poničil i město Vyksa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň poničil i město Vyksa. | foto: Reuters

MOSKVA Evropskou částí Ruska se bleskově šíří oheň, který pustoší rozsáhlé lesní plochy, velkoměsta halí do oblak dusivého dýmu a ohrožuje tisíce lidských obydlí. V sedmi regionech v centru, na východě a jihovýchodě evropské části země byl vyhlášen výjimečný stav, úřady zatím napočítaly 34 mrtvých. S požáry podle BBC bojuje 240 tisíc hasičů.

Boj s živlem komplikuje extrémní teplo a silný vítr, ale i nekázeň lidí a nedostatek leteckého paliva. Vláda uvolňuje na pomoc postiženým miliardové částky.

Spálené ruské vesnice

Výjimečný stav byl s okamžitou platností vyhlášen v republice Marij El a v Mordovské republice ležících jihovýchodně od Moskvy při řece Volze, a dále v Moskevské, Vladimirské, Voroněžské, Rjazaňské a Nižegorodské oblasti. Všechny tyto oblasti leží východně nebo jihovýchodně od hlavního města.

Čtěte více o požárech v Rusku:

Výnos prezidenta Dmitrije Medveděva umožňuje masivní nasazení ruských ozbrojených sil a složek ministerstva vnitra, ale i společenských organizací a dobrovolníků. Medveděv zároveň nařídil ministerstvu vnitra, aby zamezilo obyvatelstvu v přístupu do oblastí hořících lesů a také tam, kde by mohla vzniknout další ohniska požárů.

Souhrnná zpráva, kterou dnes vydalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace, hovoří o 7000 velkých lesních požárech na celkové ploše 500.000 hektarů. Ve srovnání se stavem před 48 hodinami je to téměř pětinásobek. Škoda způsobená ohněm dosahuje podle neúplných odhadů částky 6,5 miliardy rublů (asi čtyři miliardy korun).Spálené ruské vesnice

Premiér Vladimir Putin dnes na poradě v Kremlu oznámil, že stát na pomoc obětem živelní pohromy uvolní pět miliard rublů (přes tři miliardy korun). Podle Putina to není konečná suma, objem pomoci bude zpřesněn po vyčíslení škod. Důchodci z postižených oblastí dostanou zvláštní jednorázový příplatek do 25.000 rublů (přes 15.000 korun). Každý občan, který přišel o střechu nad hlavou, dostane od státu 200.000 rublů (125.000 korun) a dalších 10.000 (přes 6000 korun) na okamžité výdaje.

Putin varoval před pokusy o zneužití státní pomoci. "Podvodníci a šejdíři nesmějí dostat žádnou šanci ke zneužití situace," řekl ruský premiér. "Nelze připustit machinace úředníků ani těch, kdo se chtějí přiživit na neštěstí jiných," dodal. Všechny zničené domy se budou obnovovat podle reálných tržních cen platných pro daný region, seznamy postižených se budou pečlivě prověřovat.Spálené ruské vesnice

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu si dnes na jiné ministerské poradě stěžoval na nekázeň ruských občanů, jejichž chování v lesích vedlo během víkendu ke vzniku dalších požárů. V okolí Moskvy se například do soboty velkou většinu rašelinišť podařilo uhasit, ale dnes tam oheň znovu zuří. "Půjde-li to takhle dál, budeme pořád pozadu," stěžoval si podle agentury ITAR-TASS Šojgu a vyzýval obyvatelstvo k opatrnosti a odpovědnosti.

Ruské "Los Alamos" v ohrožení
Nejasná je stále situace kolem města Sarov u Nižního Novgorodu, kde se nachází "ruské Los Alamos", největší ruské jaderné centrum pro vývoj atomových zbraní. Ruské úřady v neděli informovaly, že situace v tomto téměř stotisícovém městě je "normální". Ministr Šojgu dnes ale oznámil, že ohnisko požáru v Sarově ještě nebylo lokalizováno a počet osob zapojených do hašení bylo nutné zvýšit desateronásobně. Oheň není od centra daleko. Dým stoupající z okolních lesů znemožňuje nasazení letectva.Obyvatelé spálených ruských vesnic se modlí za déšť

Podle zprávy moskevského rozhlasu se za posledních 24 hodin podařilo hasičům zachránit před postupujícím ohněm na 265 měst a obcí. Mnoho měst včetně Moskvy je ale zahaleno v hustém zapáchajícím dýmu z hořících rašelinišť. Zdravotníci radí lidem nevycházet, děti, starší lidé a nemocní mají používat roušky.

Teplota v evropské části země se dnes pohybuje kolem 35 stupňů Celsia. V Moskvě dnes padl další, o prázdninách už třináctý teplotní rekord, když meteorologové naměřili 36,8 stupně. Ve čtvrtek a v pátek mají teploty překročit čtyřicítku. Výraznější ochlazení nelze podle předpovědí očekávat dříve než kolem 10. srpna.

Neblahou roli v nynější pohromě sehrává vítr, který urychluje šíření požárů v lesnatých a stepních oblastech. Vítr navíc vane z jihovýchodu, takže z Povolží přináší do velkých měst v centru Ruska obrovská oblaka dýmu.

Nejvíce obětí si oheň vzal v oblasti města Nižnij Novgorod, kde zahynulo 19 lidí. Místní letiště bylo dnes kvůli dýmu uzavřeno. Za kritickou ruská média označují i situaci ve Voroněži, kde už pátým dnem hasiči, armáda a místní obyvatelstvo bojují s ohněm na samých hranicích města. Oheň se šíří také u Rjazaně a Vladimiru.

Podle zprávy ruského serveru LifeNEWS se začal projevovat nedostatek paliva pro potřebu vrtulníků, které se podílejí na hašení ohně. Zásoby leteckého paliva jsou podle ruského serveru prakticky vyčerpány a situaci vyšetřuje tajná služba FSB.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!