16. května 2017 0:03, aktualizováno  1:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skandál v Bílém domě? Trump prozradil Rusům přísně tajné informace. ‚Takové nesdílíme ani se spojenci’

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 121Diskuse
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a ruský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a ruský... | foto: Ministerstvo zahraničních věcí Ruska

WASHINGTON/PRAHA Prezident USA Donald Trump podle deníku Washington Post prozradil minulý týden v Bílém domě ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a velvyslanci Sergeji Kisljakovi přísně tajné informace ohledně boje s Islámským státem, určené jen USA. Trumpovi lidé však tvrdí, že Trump předal jen informace, které nebyly tajné.

Podle několika vysoce postavených zdrojů Washington Post (WP) ohrožuje únik informací boj spojenců s Islámským státem. Podle zdroje z tajných služeb prozradil Trump ty nejtajnější informace, které jsou i v USA určeny jen velmi úzkému okruhu lidí a nebyly poskytnuty ani dalším spojencům. „Odhalil Rusům víc informací, než my sdílíme s našimi vlastními spojenci,“ řekl pod podmínkou anonymity zdroj.

Informace byly získány partnerskou zemí a poskytnuty USA. Partnerská země nedala Američanům svolení ke sdílení informací s Ruskem. Po schůzce Trumpa s Lavrovem a Kisljakem se někteří lidé z Bílého domu pokusili minimalizovat škody tím, že okamžitě informovali o „úniku“ zpravodajské agentury CIA a NSA.

Trumpovo odhalení ohrožuje podle expertů kriticky důležité zdroje v boji s IS. Trumpovi zástupci odmítají, že by k prozrazení došlo. „V žádné chvíli nebyly diskutovány způsoby zpravodajské práce ani zdroje. A prezident neodhalil ani žádné vojenské operace, které by nebyly známy veřejně,“ řekl na pár desítek sekund krátké „tiskové konferenci“ poradce pro národní bezpečnost H.R. McMaster, aniž by odpověděl na jakoukoliv otázku. Greg Miller z WP to pro CNN komentoval jako hru Bílého domu se slovy. „McMaster popírá věci, které jsme nenapsali“.

Podobné prohlášení jako McMaster vydal i ministr zahraničí Rex Tillerson. Zástupkyně Trumpova hlavního bezpečnostního poradce Dina Powellová také popřela, že by prezident prozradil jakoukoli tajnou informaci. Zprávu WP však potvrdily i zdroje serveru Buzzfeed. Podle ruské televize RT nebude ruská ambasáda ve Washingtonu zprávu jakkoliv komentovat.

Zpráva o vyzrazení tajných informací Rusům přichází v době, kdy Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá vazby Trumpova týmu na Rusko. Trump minulý týden navíc vyhodil ředitele FBI Michaela Comeye a za načasování tohoto kroku si vysloužil kritiku.

„Lehkomyslný Trump“

„Je to šokující,“ řekl WP bývalý americký představitel, který má blízko k současné vedení. „Trump se jeví jako velmi lehkomyslný a neuznává závažnost věcí, o kterých mluví. Zejména pokud jde o zpravodajské informace a národní bezpečnost. A navíc má ty problémy s vazbami na Rusko.“ ̈

Podle WP prozradil Trump i město, kde klíčový partner prováděl špionáž proti IS. „Rusové mohou identifikovat naše zdroje a techniky,“ řekl bývalý vysoce postavený představitel, který v minulosti pracoval s informacemi o ruské zpravodajské službě. „Nemyslím si, že to bude pro Rusy, s informacemi, které jim Trump dal, složité to odhalit.“

„Rána pro vzájemné vztahy“

Dalším problém je, že jim partner nedal svolení k dalšímu sdílení informací. Prolomení zákazu může vést ke ztrátě důvěry a omezení dalších informací. Zdroje WP odmítly identifikovat partnerskou zemi, která informace poskytla. Partner však už podle nich v minulosti vyjádřil nespokojenost s tím, jak USA nedokáží utajit citlivé informace ohledně Iráku a Sýrie. „Až se dozví, že jsme to dali Rusům, aniž jsme se jich na to zeptali, nebo aspoň předem informovali, bude to vážná rána pro vzájemné vztahy,“ řekl zdroj WP.

  • 121Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz