Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ohrožení celého výzkumu genetiky.‘ Čína zarazila práci vědce, který měl změnit dětem DNA

Čínksý vědec Che Ťien-kchuej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínksý vědec Che Ťien-kchuej. | foto: YOUTUBE

HONGKONG/PRAHA Jako hrozbu pro celý výzkum v oboru genetiky označili odborníci studii čínského vědce, který prý upravil embrya dvou dětí. Čínská vláda následně zastavila práci jeho vědeckého týmu.

„Opravdu věřím, že experiment bude užitečný nejen v tomto případě, ale i v případě milionů dětí, které nemají ochranu proti viru HIV. Z tohoto důvodu jsem velice hrdý na to, co jsme dokázali,“ uvedl během čtyřicetiminutové debaty s oponenty vědec Che Ťien-kchuej, který tvrdí, že geneticky upravil několik lidských embryí.

Debata získala značný prostor na mezinárodní konferenci o úpravách lidského genomu, která začala v úterý na Hongkongské univerzitě. Ťien-kchuej pak prezentoval svůj výzkum před stovkami svých kolegů a novinářů ve středu odpoledne. Výsledky jeho práce však zatím neprošly tradičním akademickým procesem, tudíž podle vědců není možné ověřit pravdivost a správnost Ťien-kchuejových tvrzení. Vědec prý podle svých slov již předložil výzkum vědeckému periodiku, neuvedl však jeho název ani datum, kdy budou výsledky práce publikovány.

V prezentaci pak vysvětloval, jak využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která dovoluje výměnu defektního genu. Zaměřil se přitom na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. V posledních letech vědci totiž zjistili, že mutace CCR5 vede k rezistenci vůči viru HIV či k lepší prognóze po nákaze. Che Ťien-kchuej údajně geneticky upravil několik lidských embryí, z nichž se narodila dvojčata Nana a Lulu, u kterých se prý částečně změna genomu povedla. Vědec dodal, že se má prý brzy narodit další dítě.

Podle čínských úřadů jde o „nepřijatelnou činnost“

V sále Hongkongské univerzity pak při debatě čelil čínský vědec tvrdé opozici vědecké komunity. Například držitel Nobelovy ceny a emeritní profesor biologie na Kalifornském technickém institutu David Baltimore nazval Ťien-kchuejovu práci nezodpovědnou.

Podle deníku The Guardian se vědci shodovali, že tímto výzkumem a přílišně urychleným testováním je ohroženo celé vědecké bádání v této oblasti. Nejistota vědců totiž pramení i z faktu, že vědcovu kancelář na univerzitě v Šenčenu v úterý prohledávaly čínské úřady a jeho prací se zabývá i samotná univerzita. Vědec se navíc během samotného dotazování kolegů vyhýbal otázkám na schvalovací proces, jímž jeho vědecká práce měla projít, a celkově prý byly jeho odpovědi vágní.

Čínské úřady navíc ve čtvrtek nařídily dočasně zastavit práci jeho lékařského týmu. Náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching sdělil státní televizi CCTV, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců, kteří na začátku listopadu údajně umožnili přijít na svět dvěma holčičkám s pozměněným genetickým kódem. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou a dodal, že bylo již zahájeno vyšetřování.

„Pokud se (Che Ťien-kchuej) nezačne zapojovat do klasického vědeckého procesu, bude čím dál tím hůř,“ uvedl pro média profesor pediatrie ze Stanfordské univerzity Matthew Porteus. „Již teď mu hrozí, že se stane vyděděncem.“

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!