7. prosince 2017 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před požáry v Kalifornii utíkají statisíce obyvatel. Hrozí ‚extrémní‘ vítr

Požár u Los Angeles. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár u Los Angeles. | foto: Reuters

LOS ANGELES Zhruba 200 000 lidí už nařídily kalifornské úřady opustit jejich domovy kvůli požárům, které se šíří na několika místech v jižní části amerického státu. Plameny ohrožují i Bel Air, jednu z luxusních čtvrtí Los Angeles, informovala ve čtvrtek agentura AP. Oběti na životech zatím hlášeny nejsou a zraněných je pouze několik.

České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby zvážili, zda do požáry postižených oblastí vyrazit. Oheň od pondělí zničil stovky domů v okolí Los Angeles, škody se podle prvních odhadů pohybují v řádech milionů dolarů. Hasičům se ale stále nedaří dostat plameny pod kontrolu.

Největší požár zachvátil okres Ventura severozápadně od Los Angeles, kde už plameny sežehly 260 kilometrů čtverečních. S ohněm hasiči bojují také na pahorcích severně od největšího kalifornského města.

Nově oheň zasáhl také luxusní čtvrť Bel Air, kde žije řada bohatých a slavných a kde se podle agentury AP cena domů pohybuje od dvou do desítek milionů dolarů. Nejméně čtyři místní domy už plameny pohltily.

Kvůli požárům je po celém Los Angeles uzavřena řada veřejných budov. Výuka se ve čtvrtek nebude konat v 256 školách. Neprůjezdných je několik hlavních tahů v okolí velkoměsta. Aby ochránilo své sbírky, uzavřelo brány také slavné Gettyho muzeum.

Plameny požáru u dálnice 101 v Kalifornii.
Lidé sledující požár u Los Angeles.

Situaci komplikuje silný, suchý a teplý vítr, který v poryvech dosahuje rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Kvůli němu vyhlásila kalifornská agentura lesnictví a protipožární ochrany nejvyšší, purpurový stupeň nebezpečí, které ještě nikdy nevydala, informovala AP. „Vítr bude zítra extrémní,“ řekl ve středu večer místního času ředitel agentury Ken Pimlott.

České ministerstvo zahraničí vyzvalo na svých webových stránkách občany, aby v souvislosti s požáry v jižní Kalifornii zvážili cesty do postižených oblastí. „Dálnice a další silniční komunikace jsou buď uzavřeny či se potýkají s dopravními zácpami v souvislosti s evakuací obyvatel. Navíc je třeba počítat s častými výpadky dodávek elektrické energie a komunikačních sítí,“ varoval Černínský palác.

Kalifornie se dosud vzpamatovává z těžkých požárů, které ji kvůli velkým suchům zachvátily již v říjnu. Tehdy zemřelo v severokalifornské vinařské oblasti přes 40 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz