Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Omezí EU dotace pro země odmítající kvóty? Merkelová se s Maiziérem neshodne

Německý ministr ministr vnitra Thomas de Maiziére | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr ministr vnitra Thomas de Maiziére | foto: Reuters

BERLÍN Evropská unie by měla omezit vyplácení peněz zemím, které odmítají kompromis při rozdělování běženců. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v úterý v televizi ZDF řekl, že podporuje tento návrh, s nímž podle něj přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mezi státy, které nesouhlasí s povinným rozdělováním běženců v EU, patří Česko a Slovensko. Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas ale před novináři naznačovanou možnost jednoznačně odmítl. Proti návrhu svého vlastního ministra se postavila i kancléřka Angela Merkelová.

„Situace při vyjednávání vypadá tak, že zemím, které odmítají mechanismus rozdělení uprchlíků, se nic nestane,“ řekl de Maiziére. „Myslím, že bychom proto měli mluvit o nátlakových prostředcích. Často to jsou státy, které dostávají mnoho prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. A předseda Juncker navrhl, což považuji za správné, abychom mluvili o tom, že tyto země dostanou z fondů méně prostředků,“ dodal.

De Maiziére se v rozhovoru vrátil k pondělní schůzce unijních ministrů vnitra, kteří jednali o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků mezi jednotlivé země EU na základě kvót, na řešení se však nedohodli. Podle německého ministra s příslušným plánem Evropské komise souhlasila velká většina států, proti byla „nesolidární menšina“.

„Předseda Juncker ani komise si podobné věci není vědoma,“ prohlásil o něco později Schinas. Připomněl také, že k takovému kroku chybí jakýkoli právní rámec. Dohody o partnerství a operační programy pro nynější finanční období 2014 až 2020 neumožňují měnit rozdělení peněz.

Také Merkelová s krácením peněz pro země odmítající běžence nesouhlasí. „Hrozby podle mě nejsou správnou cestou k dohodě,“ řekla německá kancléřka novinářům. „Vždy, když jsme v Evropě měli rozdílné názory, a tentokrát to skutečně není poprvé, vedli jsme rozhovory, často velmi dlouho, a vždy jsme tak dosud nalezli řešení. A to mě naplňuje optimismem, i když je to nyní velmi obtížné a je třeba překonat ještě větší překážky,“ uvedla.

Sobotka: vydírání není možné

Naopak vicekancléř Sigmar Gabriel naznačil ochotu diskutovat o omezení evropských peněz pro země odmítající běžence. „Není možné, aby se všechny země hlásily, když se rozdělují peníze, ale nikdo se nepřipojil, když jde o to převzít odpovědnost,“ řekl novinářům.

Česko se proti spekulacím o omezení přístupu k fondům už dříve ohradilo. „Myslím si, že není možné vydírat země, které získávají prostředky z evropských fondů, tím, že tady bude otevírána otázka toho, že by měly dostávat méně,“ prohlásil na počátku září premiér Bohuslav Sobotka.

Gabriel také ostře kritizoval neúspěch pondělní schůzky unijních ministrů vnitra k možnému rozdělení běženců mezi země EU. „Evropa se včera (v pondělí) zase jednou zesměšnila,“ prohlásil. „Těch 160 tisíc uprchlíků, kteří by měli být v Evropě rozmístěni, jsou ve skutečnosti jen kapkou vody na rozpáleném kameni. Jen za uplynulý měsíc k nám (do Německa) přišlo víc než 100 tisíc běženců,“ uvedl vicekancléř.

Nedostatek solidarity v unii?

S rozdělováním běženců na základě povinných kvót dlouhodobě nesouhlasí země visegradské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák však v pondělí novinářům řekl, že výhrady mají také Rumunsko, Lotyšsko, Británie a další země.

Šéf poslanců německé vládní sociální demokracie (SPD) Thomas Oppermann řekl, že ho velmi zklamal nedostatek solidarity v unii. Podle něj není možné s řešením situace otálet a očekávat, že se vyřeší sama od sebe. „Evropa nemůže uprchlickou krizi vysedět. Musí se jednat, a to teď,“ řekl.

De Maiziére v ZDF rovněž podotkl, že pokud bude EU řešit situaci s běženci až v Německu, v Rakousku nebo v Maďarsku, je to příliš pozdě. „Příčiny problémů jsou v krizových oblastech, v Turecku a v Řecku. A to, že Řekové jednoduše posílají běžence dál do střední Evropy, to musí okamžitě přestat. A teprve včera (v pondělí) jsem od řecké přechodné vlády slyšel, že jsou ochotni tento proud uprchlíků zastavit,“ řekl.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...