Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Omikron není tak nebezpečný ani pro neočkované, tvrdí vědci z JAR. Vyvolává menší komplikace než jeho předchůdci

Jihoafričtí vědci zkoumají variantu omikron. (15. prosince 2021) foto: AP

Ani neočkovaným lidem v případě nákazy variantou omikron tolik nehrozí těžší průběh či smrt, jak to u nich platilo za předchozích mutací koronaviru. Zjistili to autoři studie prováděné v Jihoafrické republice. Omikron však způsobuje více hospitalizací u nejmenších dětí ve srovnání s těmi staršími, konstatovali zase britští vědci ve své studii.
  18:06aktualizováno  19:00

Omikron celosvětově vyvolává menší komplikace než předchozí varianty a vědci z JAR se snaží zjistit, do jaké míry je to kvůli lepší imunitě populace získané očkováním, a do jaké kvůli vlastnostem samotného omikronu, který je méně virulentní.

Studii provedl jihoafrický institut pro nakažlivé nemoci (NICD) v provincii Západní Kapsko. Vědci tam srovnali 11 600 pacientů z prvních třech vln covidu-19 s 5 100 lidmi nakaženými variantou omikron, již v JAR rozpoznali v listopadu.

Výsledky autoři interpretovali tak, že asi čtvrtina nižšího rizika těžkého průběhu při nákaze omikronem jde na vrub charakteristice samotného viru.

„Za této vlny epidemie omikronu byl těžký průběh covidu-19 zredukován vlivem buď už dřívější nákazy nebo ochrany, již poskytuje očkování. Ve srovnání s variantou delta lze asi 25 procent sníženého rizika hospitalizací nebo úmrtí přičíst vnitřní menší virulenci omikronu,“ uvádí se v závěrech studie.

Rizikovější pro malé děti, ale spíš mírně

Pokud jde o děti, varianta omikron se zdá být nebezpečnější pro ty nejmenší. Vyplývá to z britské studie, kterou mají k dispozici poradci tamní vlády. Ukazuje, že z dětí hospitalizovaných s covidem-19 v posledním měsíci bylo 42 procentům méně než rok. U předchozích vln činil jejich podíl zhruba 30 procent.

„Nejsou to nijak zvlášť nemocné děti. Ve skutečnosti přicházejí na krátkou dobu,“ řekl novinářům profesor Calum Semple z Liverpoolské univerzity. Dodal, že klesá i podíl dětí vyžadujících kyslíkovou podporu.

Semple připustil, že proporcionální pokles hospitalizací u starších dětí lze částečně vysvětlit vyšší proočkovaností mezi dětmi nad 12 let. Ta ale podle něj nevysvětluje vše.

Profesor Russell Viner z University College London (UCL) nabídl částečné vysvětlení. Příznaky vyvolané variantou omikron se podle něj mohou podobat respiračním problémům, které nutí rodiče brát nemluvňata na preventivní nemocniční vyšetření. Starší děti s mírnými příznaky nemocnici ani nenavštíví. Raná data je podle Vinera ještě třeba ověřit.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat