130 let
Wuchanské nádraží 15. dubna 2020.

Wuchanské nádraží 15. dubna 2020. | foto: ČTK

Sledujeme online

ON-LINE: V Itálii rekordně přibývá uzdravených, v Rusku počty nakažených rychle rostou

Svět
  •   14:55aktualizováno  21:52
Bratislava - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem na pětimilionovém Slovensku překročil tisícovou hranici. Ve čtvrtek přibylo podle tamního národního centra zdravotnických informací 72 nakažených oproti 114 případům ve středu, což znamenalo denní maximum od propuknutí pandemie choroby covid-19.

Podle médií zemřel další klient domova seniorů v Pezinku nedaleko Bratislavy, který se stal jedním z ohniskem nákazy.

Celkově Slovensko zaznamenalo 1049 pozitivně testovaných na koronavirus. Ve čtvrtek bylo vykonáno 3249 zmíněných testů, tedy nejvíce od zahájení laboratorních vyšetření.

Televize Markíza i TA3 informovaly již o páté oběti koronaviru z centra sociálních služeb ve městě Pezinok, kde byla nákaza potvrzena u několika desítek lidí včetně zaměstnanců. Dříve v tomto týdnu slovenské úřady uvedly, že v zemi zemřelo celkem osm lidí s koronavirem.

Případem zmíněného domova seniorů se zabývá také policie. Anonym upozornil primátora Pezinku na zanedbávání péče o pacienty a porušování jiných pravidel v domově, jehož ředitelka mezitím přišla o funkci.

Šíření u našich západních sousedů se prý zpomaluje

Německo ve čtvrtek zaznamenalo dalších 299 úmrtí osob nakažených koronavirem, celkem už 3868. Informoval o tom v pátek Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož ale šíření koronaviru zpomaluje. Každý infikovaný v průměru nakazí už jen 0,7 dalších lidí. I proto se nemocnice chystají k postupnému návratu do normálního režimu.

Nových infekcí za čtvrtek RKI hlásí 3380, což celkovou statistiku posunuje na 133 830 případů. Více než nakažených od neděle přibývá lidí, kteří nemoc covid-19 překonali. Za 24 hodin jich podle odhadu institutu, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, bylo 4700. Celkový počet uzdravených se pohybuje kolem 81 800.

Mezi oběťmi, kterých je 2,9 procenta všech nakažených, jsou z 86 procent lidé starší 70 let. Mezi infikovanými přitom tato věková skupina tvoří jen 18 procent.

Za velmi důležité odborníci i politici, kteří rozhodují o dalších opatřeních, považují číslo, které udává, kolik jeden infikovaný průměrně nakazí dalších lidí. Zatímco začátkem epidemie bylo v Německu vyšší než pět, nyní kleslo pod jedna. Pokud by se tento trend podařilo udržet, bude se počet nakažených v zemi postupně snižovat.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn v pátek na tiskové konferenci v Berlíně vyjádřil přesvědčení, že epidemie je po původním rychlém nárůstu počtu nakažených znovu zvladatelná. Přijatá opatření podle něj byla úspěšná. Šéf RKI Lothar Wieler mluvil ve vztahu k aktuálnímu vývoji o velmi dobrém průběžném výsledku.

Pozitivní vývoj už Spahnovi také umožnil oznámit, že se od začátku května budou nemocnice vracet do běžného provozu. Budou se tak moci uskutečnit i dosud odkládané operace. Německý zdravotnický systém epidemie v první fázi nepřetížila. I tak si covid-19 už vyžádal osm obětí v řadách personálu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Počet nakažených lékařů, zdravotnického personálu a pečovatelů podle statistiky RKI činí 6395. Institut ale připouští, že jich může být ještě více.

Belgie je v přepočtu úmrtí na počet obyvatel nejhorší na světě

V Belgiidál rychle přibývají potvrzené případy nákazy koronavirem i úmrtí spojovaná s nemocí covid-19. Oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech, v přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa. Belgie ovšem jako jedna z mála zemí sčítá i úmrtí v domovech důchodců, kterých už hlásí 2586. Jen v části těchto případů je navíc diagnóza covid-19 potvrzená laboratorním testem.

Jedním z důvodů, proč je počet obětí covid-19 v Belgii tak vysoký, je i to, že země jako jedna z mála na světě přičítá k úmrtím v nemocnicích i úmrtí v domovech důchodců, kterých už hlásí 2586. Jen v části těchto případů je navíc diagnóza covid-19 potvrzená laboratorním testem.

Za poslední den krizový štáb registroval 313 mrtvých a 1329 nakažených. Celkem tak byla infekce virem SARS-CoV-2 v zemi odhalena u 36 138 lidí. Podle dostupných údajů je tedy při zohlednění velikosti obyvatelstva zdejší situace horší než v Itálii nebo Francii. V Belgii se ovšem provádí relativně vysoké množství testů na koronavirus, v úterý to bylo skoro 13 500.

K vysoké bilanci obětí pak přispívá i to, že ne ve všech případech je deklarovaná příčina smrti laboratorně potvrzena. Belgická vysílací společnost RTBF uvádí, že celkově mělo v domovech důchodců pozitivní test na koronavirus 2275 lidí. Co se týče tří stovek nově ohlášených zemřelých, infekce byla údajně potvrzena jen ve 24 procentech případů.

V Belgii zároveň ve čtvrtek pokračoval pokles počtu lidí hospitalizovaných kvůli covid-19. V nemocnicích bylo 5161 pacientů s touto nemocí, 1140 z nich na jednotkách intenzivní péče.

V zemi je zhruba od poloviny března omezen pohyb obyvatel, zavřené jsou školy, restaurace i část obchodů. Karanténní režim potrvá nejméně do 3. května.

V Nizozemsku, které má s 11,5 milionem lidí asi o šest milionů větší populaci než Belgie, je obětí nemoci covid-19 k pátku 3459. Za posledních 24 hodin počet mrtvých vrostl o 144, informoval místní zdravotnický úřad RIVM. Koronavirem se nakazilo už 30 449 osob. Od čtvrtka infikovaných přibylo 1235.

Přes 18 tisíc obětí ve francouzských nemocnicích

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na nemoc covid-19 už 18 681 lidí. Bilance od čtvrtka vzrostla o 761 mrtvých, informoval v pátek zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Ve francouzských nemocnicích k pátku zůstává kvůli nemoci covid-19 kolem 31 000 pacientů. Již třetím dnem v řadě se ale více lidí zotavilo, než kolik jich bylo nově hospitalizováno.

Devátým dnem v řadě klesá i počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Nyní jich je 6027, tedy nejméně od 1. dubna. Ve čtvrtek bylo na francouzských JIP ještě 6248 pacientů. „Je to pokles pomalý, ale pravidelný,“ uvedl Salomon.

Testy zatím potvrdily ve Francii nákazu koronavirem u 109 252 lidí. Za posledních 24 hodin tak přibylo jen 405 případů. Mezi středeční a čtvrteční bilancí nakažených je rozdíl více než 2600 případů.

Írán zakázal univerzitám zveřejňovat statistiky

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl za uplynulých 24 hodin o 89, onemocnění covid-19 tak v zemi podlehlo už 4958. Nákaza se v islámské republice potvrdila u 79 494 lidí, z nichž 3563 je ve vážném stavu. S odvoláním napáteční sdělení ministerstva zdravotnictví o tom napsala agentura Reuters. Írán je koronavirem nejpostiženější zemí Blízkého východu.

Na pátek připadl v Íránu svátek armády, kdy vojsko většinou předvádí své zbraně a techniku. V pátek se přehlídka konala v komorním složení a k vidění byla desinfekční vozidla, mobilní nemocnice a další vybavení potřebné v době epidemie.

Skutečný počet obětí koronaviru v Íránu podle dokumentu, který dříve v týdnu vydal parlament, může být skoro dvojnásobný oproti oficiálním údajům ministerstva zdravotnictví a počet infikovaných osm až desetkrát vyšší. Podle zprávy totiž nejsou do statistik úmrtí zahrnuti lidé, kteří zemřeli doma, pouze pacienti nemocnic. Autoři také upozorňují, že se v zimě může objevit druhá vlna nákazy.

Náměstek ministra zdravotnictví Alírezá Rajsí už připustil, že skutečný počet infikovaných a mrtvých může být vyšší, což je dáno omezeným počtem testů. Poznamenal však, že „přesné odhady neexistují nikde na světě“.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo univerzitám v provinciích zveřejňovat lokální statistiky s odůvodněním, že by to občané využili k přesunům do méně zasažených oblastí.

Od víkendu byl v provincích obnoven provoz podniků, v nichž je podle vlády „malé riziko“ nákazy, příští týden by toto opatření mělo začít platit také v Teheránu. Vláda chce chránit ekonomiku oslabenou už americkými sankcemi, ale odborníci toto uvolňování kritizují. V zemi zůstávají zavřené školy, mešity, kina, kulturní instituce i stadiony.

Británie prodloužila platnost karanténních opatření

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 847 lidí nakažených koronavirem. Páteční bilance obětí covid-19 je nižší než ta čtvrteční, ale vyšší než v předchozích dnech tohoto týdne. Celkem si v Británii koronavirus vyžádal již 14 576 lidských životů, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nákaza virem SARS-CoV-2 se prokázala u více než 108 000 lidí.

Ve čtvrtek britské úřady hlásily za 24 hodin 861 obětí nemoci covid-19, v pátek je tedy bilance mrtvých o 14 nižší. Ve středu ministerstvo informovalo o 761, v úterý o 778 a v pondělí o 717 obětech nákazy koronavirem. Dosud nejvyšší denní bilanci - 980 mrtvých - Británie oznámila 10. dubna.

Denní bilance zahrnují jen oběti z nemocnic, nejsou v nich mrtví například z domovů důchodců a dalších pečovatelských domů jako v některých jiných evropských zemích, například ve Francii či v Belgii.

Británie ve čtvrtek prodloužila o nejméně tři týdny platnost karanténních opatřeních, které v boji s koronavirem zavedla 23. března, tedy později než značná část jiných evropských zemí.

Ministr zahraničí Dominic Raab, který zastupuje nemocného premiéra Borise Johnsona, ve čtvrtek prohlásil, že by bylo nyní nezodpovědné stanovit termíny, kdy budou opatření zrušena. Mluvčí Borise Johnsona, který se z nemoci covid-19 zotavuje ve venkovském sídle Chequers, v pátek řekl, že premiér se ve čtvrtek s ministrem Raabem spojil, dál ale odpočívá a nevěnuje se vládní agendě.

Rekordní růst nakažených v Rusku

Počet lidí nakažených koronavirem v Rusku opět rekordně vzrostl, a to o 4069 na 32 007. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví, které o den dříve hlásilo 3448 nově infikovaných. Zemřelo celkem 273 pacientů trpících nemocí covid-19, z nich 41 za poslední den. Rekordní nárůst nakažených oznámila Ukrajina, za den jich přibylo přibližně pět stovek.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v souvislosti s dalším rekordním nárůstem počtu nakažených v zemi zdůraznil, že rizika spojená s šířením epidemie nemoci způsobované koronavirem jsou nadále velmi vysoká. „Špička ještě není za námi, počet nemocných roste, a to nejen v Moskvě, ale i v řadě dalších subjektech (Ruské) federace,“ řekl.

Šéf Kremlu upozornil, že Moskva se sice jako první střetla s infekcí a byla hlavním ohniskem jejího šíření, ale „vidíme, že tento problém vstupuje do regionů“. Vyzval přitom k připravenosti bojovat s koronavirem všude, nejen ve velkých městech.

Moskevské úřady podle agentury TASS sdělily, že od 15. dubna, kdy byly kvůli koronaviru z preventivních důvodů zavedeny elektronické propustky, nebyl do ruské metropole dovolen vjezd přibližně pěti tisícům automobilů. V Moskvě se rovněž přísněji postupuje proti neukázněným lidem, kteří nedodržují karanténu. Od čtvrtka bylo zaznamenáno 134 osob, jež porušily domácí izolaci, a proto dostaly pokutu a byly nuceně hospitalizovány, informoval TASS.

Na Ukrajině počet nakažených stoupl k pátku o 501 na 4662, informovala agentura Unian. Zemřelo dalších devět pacientů, dohromady 125. Nejvíce zasažená je Černivická oblast na hranicích s Rumunskem a Moldavskem, po ní hlavní město Kyjev.

43 tisíc uzdravených v Itálii

V Itálii za poslední den zemřelo 575 lidí nakažených koronavirem, což je o 50 více, než ve čtvrtek. Celkem je obětí 22 745. Nově potvrzených případů infekce přibylo 3493, tedy naopak méně, než předchozí den, informoval dnes úřad civilní ochrany. Denní bilance obětí a nakažených se v Itálii v posledních dvou týdnech stabilizovala, experti přesto varují, že předčasné ukončení současných karanténních opatření může vést k tomu, že zemi tvrdě zasáhnou další pandemické vlny.

Za poslední týden přírůstek obětí jen dvakrát překročil 600, vůbec nejnižší za poslední dobu byl v neděli, kdy úřady registrovaly 431 mrtvých. Celkový počet případů nákazy v Itálii dosáhl 172 434, což je třetí nejvyšší počet na světě po USA a Španělsku. Nově infikovaných ale nyní přibývá pomalejším tempem: ve čtvrtek to bylo 3786 případů, ve středu 2667 a v úterý 2972.

Znepokojivé zprávy však přicházejí z italských domovů pro seniory, kde za poslední týdny kvůli koronaviru nejspíše zemřely tisíce lidí, do oficiální bilance se však tato úmrtí nezapočítávají. Podle Národního institutu pro zdraví (ISS) zemřelo v pečovatelských domech od února nejméně 6773 klientů, přičemž 40 procent z nich bylo nakažených nebo vykazovali příznaky covid-19. ISS však uvedl, že má zatím údaje jen ze zlomku zařízení.

Podle statistik nyní v Itálii rekordně přibývá uzdravených - za poslední den bylo za vyléčené prohlášeno 2563 pacientů, z nákazy se celkem zotavilo téměř 43 000 lidí. Pozitivní trend zaznamenaly i nemocnice, kde se od čtvrtka uvolnilo přes 1100 lůžek. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče klesá čtrnáctý den v řadě, nyní jich je 2812.

Čína přepsala statistiku, New York zavedl povinné roušky

Do statistik obětí nákazy koronavirem se v pátek černým písmem zapsala Čína poté, co město Wu-chan opravilo bilanci úmrtí ze začátku roku a doplnilo do ní dodatečně 1290 mrtvých. Rozdíl ve Wu-chanu podle agentury Nová Čína vznikl, když na počátku nákazy zdravotnický personál přetížený náporem pacientů nezvládal údaje hlásit úřadům.

Podezření, že v Číně a zvláště ve Wu-chanu je ve skutečnosti více případů, než úřady uvádějí, se ozývala z různých stran, třeba od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten začátkem dubna řekl, že čínské statistiky jsou podhodnocené; ke stejnému závěru došly podle agentury Bloomberg i americké tajné služby.

Mimořádně tvrdým dopadům na ekonomiku podobným těm v Číně, kde podle agentury AP zažilo hospodářství nejhorší čtvrtrok od začátku tržních reforem v roce 1979, chce Trump předejít včasným uvolňováním restrikcí v USA, které jsou co do počtu nakažených i obětí nejpostiženější zemí na světě. Otevírání americké ekonomiky se podle šéfa Bílého domu má dít po etapách, „stát po státu“ a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. „Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem,“ poznamenal Trump, podle kterého by se ekonomická aktivita v 29 z 50 států mohla obnovit poměrně brzy.

Například v New Yorku, kde je potvrzeno kolem 8900 úmrtí na covid-19, se ale naopak bude režim zpřísňovat. V pátek večer (v sobotu po půlnoci SELČ) vstupují v platnost nová protiepidemická opatření včetně povinnosti nosit na veřejných místech roušky. Ty budou od pondělí ve veřejné dopravě a v obchodech povinné také v německé spolkové zemi Sasko sousedící s Českem. Stejný krok hodlá brzy podniknout i Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás