Boj proti klimatickým změnám v OSN

Sledujte živě

20:00
Vážení čtenáři, online zpravodajství serveru Lidovky.cz z klimatického summitu pro dnešek končí. Další informace o probíhajícím summitu klimatické akce můžete sledovat na našich stránkách, stejně jako další zprávy o nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN. Děkujeme za Vaši pozornost a přejeme krásný zbytek večera.
19:52
Nizozemský premiér Mark Rutte (uprostřed), guvernér britské centrální banky Mark Carney (vlevo) a nigerijský prezident Muhammadu Buhari během klimatického summitu.
Nizozemský premiér Mark Rutte (uprostřed), guvernér britské centrální banky Mark Carney (vlevo) a nigerijský prezident Muhammadu Buhari během klimatického summitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
19:49
Všeříkající pohled aktivistky Grety Thunbergové, když na summitu spatřila Donalda Trumpa.
19:35
Američtí snipeři na střechách okolních budov kolem sídla OSN, ve kterém se odehrává klimatický summit, na který dorazil i prezident Trump.
Američtí snipeři na střechách okolních budov kolem sídla OSN, ve kterém se odehrává klimatický summit, na který dorazil i prezident Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
19:28
Klimatický summit, který probíhá dnes v New Yorku a na který navazuje zahájení všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN a další série vrcholných schůzek, znamená pro obyvatele a návštěvníky tohoto velkoměsta na východním pobřeží Spojených států týden dopravního pekla. Americká média, úřady a také pořadatelé konferencí opakovaně varují před dopravními zácpami, uzávěrami a přísnými bezpečnostními kontrolami.
19:26
„Jsem velkým fanouškem čistého ovzduší a čisté vody, ale myslím si, že každá země by měla tyto věci zajistit sama pro sebe,“ sdělil prezident Trump novinářům poté, co odešel ze sídla OSN.
19:22
Hilda Heine společně s Novým Zélandem, Švédskem, Norskem a Dánskem deklarovali nulovou produkci skleníkových plynů v roce 2050. Jde o státy, které jsou známy svými vysokými „zelenými“ ambicemi.
19:15
Německo zdvojnásobí příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými změnami, oznámila dnes na klimatickém summitu OSN německá kancléřka Angela Merkelová. Namísto dvou miliard eur (51,8 miliardy Kč) půjde o čtyři miliardy eur (přes 103,6 miliardy Kč).
19:12
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na kliamtickém summitu přednesla cíle Slovenska v této oblasti. „Ochraňovat planetu, znamená být člověkem,“ dodala na závěr projevu.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickém summitu v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
19:07
Hilda Heine, prezidentka Marshallových ostrovů během svého proslovu v sídle OSN.
Hilda Heine, prezidentka Marshallových ostrovů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
19:05
Hilda Heine, prezidentka Marshallových ostrovů, chce hledat shodu v parlamentu pro vyhlášení statusu klimatické krize pro nízko ležící atol, který je již nyní ohrožován hladinou moře.
19:01
Britský premiér Boris Johnson by měl v pozdních hodinách podle deníku The Guardian slíbit více než miliardu liber na boj s klimatickou krizí. Peníze by měly putovat na technologické iniciativy spojené s obnovitelnými energetickými zdroji a snížení emisí.
18:57
Americký prezident Donald Trump sice na summitu nevystoupil, ale příspěvky si vyslechl. Z fotografií se však nezdálo, že by se bavil
Americký prezident Donald Trump se na summitu za klimatickou akci v New Yorku příliš nebavil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
18:51
„Musíme přetvořit náš systém. Musíme pracovat kolektivně a být konsistentní,“ řekl na summitu francouzský prezident Emmanuel Macron. Ve svém projevu se zavázal k uhlíkové neutralitě k roku 2050, snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 a ukončení těžby ropy na francouzském území. Francie zároveň na plnění Pařížské klimatické dohody zdvojnásobí své příspěvky na 1,7 miliardy dolarů.
18:39
Česká republika na klimatickém summitu OSN nehovořila ani hovořit nebude. Navzdory faktu, že dodržujeme závazky z pařížské klimatické konference z roku 2015. Babiš novinářům sdělil, že jim bylo řečeno, že by mohli dostat prostor pouze tehdy, kdyby přišli s nějakým velmi ambiciózním projevem.
18:30
"Příroda je naštvaná. A klameme sami sebe, když si myslíme, že můžeme oklamat přírodu, protože příroda vždycky udeří zpátky," prohlásil během summitu šéf OSN Guteress.
18:24
Proslovy již odříkány. Kancléřka Angela Merkelová se setkává se šestnáctiletou švédskou aktivistkou Gretou.
Proslovy již odříkány. Kancléřka Angela Merkelová se setkává se šestnáctiletou švédskou aktivistkou Gretou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reprofoto/Twitter: Germany in Greece
18:16
Indie zvýší do roku 2022 podíl energie, kterou vytvoří ekologické elektrárny z 175 GW na 400 GW.
18:08
Indický premiér Narendra Modi chce, aby Indie byla inspirací celému světu v zákazu jednorázových plastů.
17:59
Spíše než ve Francii by měli příznivci ochrany klimatu "jít demonstrovat do Polska", vyzval Macron v letadle na cestě na klimatický summit OSN v New Yorku. Nelíbí se mu, že středoevropská země vše blokuje.