Slováci si volí hlavu státu

Sledujte živě

22:00
Volební místnosti na Slovensku se právě uzavřely. Začíná sčítání hlasů.
Slovenské prezidentské volby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
21:50
Čaputová při příchodu do štábu poděkovala své rodině, lidem z volebního týmu i členům Progresivního Slovenska. „Ještě před tím, než se dozvíme výsledky a bez ohledu na to, jaké budou, bych chtěla poděkovat těm, díky kterým jsem se mohla druhého kola zúčastnit,“ uvedla.
Zuzana Čaputová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
21:42
Šefčovič při příchodu do štábu uvedl, že se obává, že účast bude nižší než v prvním kole. Prezidentský kandidát zároveň slíbil, že bude reagovat na první relevantní výsledky. „Ohlasy ze zahraničí mám pozitivní,“ řekl novinářům Šefčovič.
21:40
Do svého volebního štábu už dorazil i Maroš Šefčovič.
21:30
Po příchodu do svého štábu Čaputová sdělila novinářům, že v případě, že nezíská prezidentský post, se bude nadále angažovat v hnutí Progresívne Slovensko, s nímž půjde do parlamentních voleb.
21:08
Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová dorazila před několika okamžiky do svého volebního štábu. Zde bude po desáté hodině sledovat sčítání hlasů.
Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová dorazila do svého volebního štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
21:01
Již za hodinu se na Slovensku zavřou volební místnosti. Od desáté začne sčítání hlasů.
17:51
Volby jsou probíhají v klidu, žádný incident, jako se stal při prvním kole, hlášen není. Tehdy muž v obci Malacky vzal z volební místnosti urnu s hlasovacími archy a vysypal ji na ulici. Psali jsme zde.
17:32
Na Slovensku se pohybují i pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jak novináře informovala ředitelka odboru voleb, referenda a politických stran na ministerstvu vnitra Eva Chmelová, pozorovatelé po ukončení voleb vypracují hodnocení a doporučení.
17:11
V prvním kole, které se konalo 16. března, porazila Čaputová svého nejbližšího pronásledovatele Maroše Šefčoviče o necelých 470 tisíc hlasů. Celkem bylo platných hlasů 2 145 364, což byla necelá polovina z celkového počtu oprávněných voličů, tedy 4 429 033 osob.
16:47
Na známém sídlišti Lunik IX v Košicích vládne klid. V prvním kole zde volila jen necelá tři procenta oprávněných občanů, a podle HNonline.sk to ani tentokráte lepší nebude. A to přesto, že je zde zapsaných zhruba 4400 voličů.
16:26
Pocit vítězky ale Čaputová nemá. Výsledek podle ní může ovlivnit celá řada faktorů, před novináři zmínila silnou antikampaň nebo pocit voličů, že jít po jasném prvním kole k urnám je zbytečné. Favoritka přiznala, že zbytek dne bude s rodinou, večer se přemístí do Bratislavy, kde bude výsledky sledovat ve volebním štábu. Podle jejího vyjádření byl pozván i prezident Andrej Kiska.
16:20
„Protože už jsme zůstali jen dva kandidáti, tak se hlasy rozdělují mezi oba, takže očekávám těsnější výsledek. Uvidíme, v čí prospěch to bude,“ prohlásila Čaputová před novináři. „Jsem ráda, že za sebou mám kampaň, trvající v mém případě deset měsíců, a zbytek je na samotných občanech,“ řekla.
Zuzana Čaputová s dcerou ve slovenském Pezinku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:13
Zuzana Čaputová, favoritka slovenských prezidentských voleb, očekává těsnější výsledek 2. kola, v němž soupeří s eurokomisařem Marošem Šefčovičem.
16:01
Zajímavý postřeh komentátora HNonline.sk Martina Behula: „Premiér Peter Pellegrini vyzval občany ve všech koutech Slovenska, aby šli volit. Když je řeč o Kútech, tak díky účasti množství Slováků ze zahraničí tam byla účast v prvním kole vyšší než celoslovenský průměr, takže tamní výsledky premiéra asi moc nepotěšily. Ani se nedivím, že se spoléhá na ty ostatní kouty.“
15:46
Ani šestnáct minut po předem ohlášeném termínu se ale Zuzana Čaputová u volební urny neobjevila. Času má ale dost, místnosti se uzavřou až ve 22:00.
15:20
Už za deset minut by měla k volební urně přijít odevzdat hlas i favoritka voleb, právnička Zuzana Čaputová. Její konkurent Maroš Šefčovič byl volit dopoledne.
15:04
Necelých sedm hodin mají Slováci na to, aby si zvolili novou hlavu státu. Stane se jí Zuzana Čaputová, nebo Maroš Šefčovič? Sázkové kanceláře mají v tuto chvíli jasno, kupříkladu Chance přisuzuje Čaputové kurz 1,01. Na eurokomisaře, zodpovědného za energetickou unii, si lidé mohou vsadit v kurzu 20:1.
14:48
Nelichotivé prvenství si z 1. kola prezidentských voleb odnesl volební okrsek číslo 1 v obci Markušovce. K urnám přišlo jen třináct osob, z toho polovinu tvořili členové volební komise. Podle Sme.sk byla účast 1,23 % nejnižší ze všech volebních okrsků ve spišském i podtatranském regionu. Místní komisaři doufají, že tentokráte přijde více voličů.
Slovenské prezidentské volby v roce 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK/AP
14:33
Podle serveru Teraz.sk se obyvatelé romské osady v Trebišově o druhé kolo prezidentských voleb příliš nezajímají. Příchod členů okrskové volební komise s přenosnou urnou ale dění v osadě oživil, a vyvolal tím prý i spontánní tanec místních.