Slováci si volí hlavu státu

Sledujte živě

14:21
Předseda Národní rady SR Andrej Danko už podle informací webu HNonline.sk odvolil. Nakonec to ale neudělal v místě svého trvalého bydliště, protože využil voličského průkazu. Vyzval všechny občany, aby využili své občanské právo a šli volit.
14:07
Celkem se volí v 5940 okrscích, které pod sebe zahrnují 2926 obcí. Právo hlasovat má 4,45 milonu Slováků, kteří žijí na Slovensku i v zahraničí. Pro ty v zahraničí ale není jiná možnost, než přicestovat domů, neboť Slovensko neumožňuje volit korespondenčně, online či na velvyslanectvích.
13:52
Zajímavá situace se děje podle tiskové agentury SITA během druhého kola prezidentských voleb v Nitře. Přímo před volebními místnostmi se tu pohybují lidé, sbírající podpisy pod petici proti hazardu ve městě. Lidé, kteří by chtěli petici podepsat, si mohou vybrat ze třech různých verzí.
13:38
Jak postupuje slovenská policie při prezidentských volbách? Strážci zákona se pochlubili na Facebooku.
13:23
Zajímavostí je, že v 1. kole slovenských prezidentských voleb dostali hlasy i ti kandidáti, kteří se účasti předem vzdali. Roberta Mistrika, jenž kandidaturu zrušil ve prospěch Zuzany Čaputové, volilo celkem 3318 voličů, Józsefa Menyhárta pak 1208 voličů. To by se ale ve 2. kole stát nemělo, voliči dostávají jen volební lístky Maroše Šefčoviče a Zuzany Čaputové.
13:12
V Krasňanech, což je jedna z místních částí Bratislavy, vládne dobrá nálada. „Do volební místnosti jsem přišla okolo jedenácté hodiny, ale moc lidí tam nebylo,“ přibližuje dění na místě Roberta Hulanská. „Komise byla velmi příjemná, vypadalo, že jsou rádi, že chodí volit i mladí,“ říká.
Děti vhazují volební lístek svěřený rodiči do volební urny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
12:42
„Pojďte volit,“ vzkazuje Slovákům premiér Peter Pellegrini. „Dnes rozhodujeme o tom, kdo bude nejbližších pět let reprezentovat Slovensko v zahraničí, kdo bude nejvyšší velitel ozbrojených sll a bude zastávat řadu dalších důležitých věcí,“ napsal premiér na Facebook. „Nechť má náš budoucí prezident co nejsilnější mandát od občanů. Už teď se těším na naši budoucí spolupráci,“ dodal.
Slovenský premiér Peter Pellegrini ve volební místnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Facebook Peter Pellegrini.
12:24
V Košicích byl volit bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster. „Politici by chtěli volby vrátit do parlamentu, aby rozhodovali i o prezidentovi, aby ho měli v rukách jako přikyvovače. Ale to už nepřipustíme. Naopak, je potřeba změnit volební systém, protože občané by měli rozhodovat, který poslanec tam byť má a který ne,“ uvedl v krátkém rozhovoru pro deník SME.
12:05
V prvním kole prezidentských voleb byla nejvyšší volební účast z osmi slovenských krajů v Bratislavském kraji, ve kterém Čaputová dominovala a dosáhla lepšího výsledku než v průměru za celou zemi.
12:04
Podle Šefčoviče je důležité, aby nový prezident byl zvolen co možno největším počtem voličů. "Chtěl bych pozvat všechny lidi na Slovensku, aby přišli volit, abychom měli po celém Slovensku tak vysokou volební účast jako naposledy v Bratislavě," uvedl eurokomisař.
12:03
Podle Šefčoviče bude výsledek dnešního rozhodujícího kola prezidentských voleb na Slovensku záviset na volební účasti. "Bude to záležet od toho, jaká bude volební účast. Apeluji na to, aby účast byla co nejvyšší," odpověděl Šefčovič na dotaz ČTK, zda očekává těsný volební výsledek.
12:03
Voliči svůj hlas mohou odevzdat do 22:00, vyhlášení vítěze voleb se očekává v nočních hodinách.
12:02
Čaputová a Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, se v uplynulých dnech střetli v sérii televizních debat. Šefčovič se při nich snažil například zpochybnit koncipientskou praxi své soupeřky. Čaputová v reakci tvrdila, že při přípravě na povolání advokátky zákony neporušila.
12:01
Slováci od rána vybírají ze dvou kandidátů: právničky Zuzany Čaputové a místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče. Čaputová získala v prvním kole s výrazným náskokem nejvyšší počet hlasů. Pokud bude zvolena prezidentkou, stane se první ženou v čele Slovenska. Po prvním kole se vzdala postu místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko.
12:00
Dobré poledne, vítáme vás u on-line zpravodajství z druhého kola prezidentských voleb na Slovensku.