23. července 2013 22:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Operace poslední šance. Chtějí poslední žijící nacistické zločince

Demjanjuka odsoudili v roce 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demjanjuka odsoudili v roce 2011. | foto: Koláž/LN/Šimon

BERLÍN Jeruzalémské Středisko Simona Wiesenthala zahájilo plakátovou kampaň zaměřenou na vypátrání posledních nacistických zločinců z druhé světové války, kteří ještě žijí v Německu. Informovala o tom agentura DPA.

Středisko pod heslem akce "Pozdě. Ale ne příliš pozdě. Operace poslední šance II." vyzývá obyvatelstvo k pomoci při úsilí postavit před soud poslední zločince žijící doposud na svobodě. Plakáty mají být dva týdny vyvěšeny v Berlíně, Hamburku a Kolíně. Za poskytnutí užitečných informací jsou připraveny odměny až do výše 25.000 eur (650.000 korun).

Podle odhadu organizátora akce Efraima Zuroffa v Německu dosud žije 60 až 120 nacistických zločinců. Dnes jim pravděpodobně bude kolem 90 let nebo i více.

ČTĚTE TAKÉ:

Zuroff při zahájení kampaně v Berlíně poznamenal, že dnes je v Německu snazší tyto zločince vypátrat. Poukázal přitom na to, že po roce 2011, kdy byl v Mnichově odsouzen John Demjanjuk, bývalý dozorce v koncentračním táboře, se změnila právní situace. Nyní je dostačující důkaz, že člověk sloužil ve vyhlazovacím táboře nebo ve vražedném komandu. Dříve musel být každému obviněnému prokázán konkrétní zločin.

Zemský soud v Mnichově naproti tomu odsoudil Demjanjuka k pětiletému vězení za napomáhání k vraždám 28.060 Židů ve vyhlazovacím táboře Sobibor.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz