Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská policie vyklízí stanový tábor migrantů v Calais. Uprchlíci z Lesbosu míří na pevninu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Philippe WojazerReuters

PAŘÍŽ Francouzská policie vyklízí rozlehlý stanový tábor migrantů v Calais, kde v provizorních podmínkách přebývá více než 700 lidí. Prefekt oblasti Louis Le Franc řekl, že nucené přemístění migrantů do ubytovacích zařízení po celé Francii souvisí s nadcházející zimou. Policie zatím z tábora odvezla kolem 200 osob, 21 lidí zatkla, uvedla agentura AFP.

„Rozhodl jsem se provést tuto operaci před nástupem zimy s teplotami kolem minus tří či čtyř stupňů,“ řekl Le Franc, podle nějž by bezpečnostní složky do tábořiště poblíž nemocnice v Calais měly znemožnit přístup dalším lidem.

Stovky migrantů v Calais žijí ve velmi neutěšených podmínkách s vidinou, že se jim podaří nelegální cestou překročit Lamanšský průliv směrem do Británie. Migranti se dlouhodobě snaží dostat ze severní Francie do Británie zejména v kamionech využívajících trajekty či tunel pod průlivem. V době koronavirových uzávěr, kdy je možnost ukrytí v kamionech či na trajektech omezená, začali v čím dál větší míře využívat cestu po moři.

Dění na Lesbosu

Asi 700 migrantů v úterý opustilo provizorní zařízení zbudované na řeckém ostrově Lesbos po požáru v táboře Moria a nalodilo se na trajekt mířící na řeckou pevninu. Podle serveru Kathimerini jde o první fázi přesunu asi 2500 žadatelů o azyl z ostrova. Státní zástupce dnes nařídil vyšetřování incidentu, kdy obyvatelé obce Kamena Vourla zablokovali nákladní vůz s jídlem a lůžkovinami pro nezletilé migranty z Morie dočasně ubytované v hotelu.

Mezi sedmi stovkami migrantů mířících k řecké pevnině jsou především rodiny a lidé z ohrožených skupin, upřesňuje Kathimerini. Migranti naleznou na pevnině ubytování díky iniciativě Helios, společnému projektu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a řecké vlády.

Nynější snahou je uvolnit migrační tlak na Lesbos, kde dříve tento měsíc migranty založené požáry poničily přelidněný tábor Moria. Většina z jeho téměř 13 000 obyvatel byla přesunuta do stanového tábora Kara Tepe nedaleko metropole ostrova Lesbos Mytilini. V něm je k dnešnímu dni na 8500 lidí.

Na sociálních sítích vzbudil pozornost sobotní incident, kdy obyvatelé obce Kamena Vourla zatarasili silnici vedoucí k hotelu, kam řecké ministerstvo pro migraci umístilo skupinu osamocených dětí z Morie. Ty má přijmout několik států Evropské unie. Ve středu také občané města protestovali proti příjezdu dětí symbolickou blokádou dálnice spojující Atény s městem Lamia. Jejich chování odsoudil vládní mluvčí Stelios Petsas, který uvedl, že podobná reakce na skupinu dětí je „nepochopitelná“.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...