Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská policie vyklízí stanový tábor migrantů v Calais. Uprchlíci z Lesbosu míří na pevninu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Philippe WojazerReuters

PAŘÍŽ Francouzská policie vyklízí rozlehlý stanový tábor migrantů v Calais, kde v provizorních podmínkách přebývá více než 700 lidí. Prefekt oblasti Louis Le Franc řekl, že nucené přemístění migrantů do ubytovacích zařízení po celé Francii souvisí s nadcházející zimou. Policie zatím z tábora odvezla kolem 200 osob, 21 lidí zatkla, uvedla agentura AFP.

„Rozhodl jsem se provést tuto operaci před nástupem zimy s teplotami kolem minus tří či čtyř stupňů,“ řekl Le Franc, podle nějž by bezpečnostní složky do tábořiště poblíž nemocnice v Calais měly znemožnit přístup dalším lidem.

Stovky migrantů v Calais žijí ve velmi neutěšených podmínkách s vidinou, že se jim podaří nelegální cestou překročit Lamanšský průliv směrem do Británie. Migranti se dlouhodobě snaží dostat ze severní Francie do Británie zejména v kamionech využívajících trajekty či tunel pod průlivem. V době koronavirových uzávěr, kdy je možnost ukrytí v kamionech či na trajektech omezená, začali v čím dál větší míře využívat cestu po moři.

Dění na Lesbosu

Asi 700 migrantů v úterý opustilo provizorní zařízení zbudované na řeckém ostrově Lesbos po požáru v táboře Moria a nalodilo se na trajekt mířící na řeckou pevninu. Podle serveru Kathimerini jde o první fázi přesunu asi 2500 žadatelů o azyl z ostrova. Státní zástupce dnes nařídil vyšetřování incidentu, kdy obyvatelé obce Kamena Vourla zablokovali nákladní vůz s jídlem a lůžkovinami pro nezletilé migranty z Morie dočasně ubytované v hotelu.

Mezi sedmi stovkami migrantů mířících k řecké pevnině jsou především rodiny a lidé z ohrožených skupin, upřesňuje Kathimerini. Migranti naleznou na pevnině ubytování díky iniciativě Helios, společnému projektu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a řecké vlády.

Nynější snahou je uvolnit migrační tlak na Lesbos, kde dříve tento měsíc migranty založené požáry poničily přelidněný tábor Moria. Většina z jeho téměř 13 000 obyvatel byla přesunuta do stanového tábora Kara Tepe nedaleko metropole ostrova Lesbos Mytilini. V něm je k dnešnímu dni na 8500 lidí.

Na sociálních sítích vzbudil pozornost sobotní incident, kdy obyvatelé obce Kamena Vourla zatarasili silnici vedoucí k hotelu, kam řecké ministerstvo pro migraci umístilo skupinu osamocených dětí z Morie. Ty má přijmout několik států Evropské unie. Ve středu také občané města protestovali proti příjezdu dětí symbolickou blokádou dálnice spojující Atény s městem Lamia. Jejich chování odsoudil vládní mluvčí Stelios Petsas, který uvedl, že podobná reakce na skupinu dětí je „nepochopitelná“.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...