30. prosince 2008 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Operace proti Hamasu teprve začíná

Izraelští vojáci čistí hlaveň děla na svém tanku u hranic s palestinským pásmem Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští vojáci čistí hlaveň děla na svém tanku u hranic s palestinským pásmem Gazy. | foto: MENAHEM KAHANA AFP

GAZA Už čtvrtým dnem pokračovaly nálety izraelského letectva na palestinské pásmo Gazy. Bomby mířily opět na budovy militantního hnutí Hamas. Při nočním náletu zahynulo nejmíň 12 Palestinců. Vojenské plavidlo židovského státu také zabránilo vplout do vod u Gazy lodi Dignity, která prý měla na palubě humanitární pomoc.

Mezi oběťmi bombardování Gazy byly i sestry staré deset a dvanáct let. Podle palestinských zdravotnických zdrojů si tak útoky vyžádaly od soboty 347 mrtvých, z nichž 62 byli podle bilance OSN civilisté. Izrael hlásí čtyři mrtvé, přičemž jeden z nich byl voják a jedna civilistka byla sestra ministra Meira Šerita.

Evropská komise vyzvala palestinské militantní hnutí Hamas a Izrael k okamžitému zastavení všech útoků, které zasahují civilní obyvatelstvo. V prohlášení komise po Izraeli také vyžaduje, aby otevřel prostor pro práci humanitárních organizací. Podle komise je tak třeba přijmout opatření, která umožní humanitárním pracovníkům pracovat a zajistit jim bezpečnost.

Izraelské bomby dopadaly na ministerstvo zahraničí vedené v mezinárodně neuznávané vládě Hamasu Mahmúdem Zaharem, jedním z nejvlivnějších představitelů tohoto hnutí. Bombardováno bylo také ministerstvo financí a budova Islámské univerzity, která byla zasažena již v pondělí.

Dále byla zasažena postavení ozbrojených složek Hamasu na okrajích města Gaza, sportovní středisko a výcvikový tábor Hamasu. V severní části města nefunguje po náletech elektřina, poškozeny jsou desítky domů.

Izraelská vojenská operace proti Hamasu je teprve v počátečním stadiu, řekl po setkání s izraelským prezidentem Šimonem Peresem premiér Ehud Olmert.

"Nebojujeme proti palestinskému národu, ale proti teroristické organizaci, jejímž smyslem života je pokračovat v násilí a v destabilizaci této oblasti. Nikdo na tomto světě nechápe, oč Hamasu jde a proč pokračuje v raketových útocích. Ta střelba nemá logiku ani šanci na úspěch," řekl Peres. Olmert prohlásil, že současné nálety jsou "první z mnoha" fází předem schválené operace.

Plavidla do sebe narazila
Izraelci dnes také zabránili vplout do vod u pásma Gazy lodi Dignity s humanitární pomocí a 16 lidmi, kteří chtěli Palestince podpořit. Při incidentu do sebe obě plavidla narazila a byla lehce poškozena. Izraelci pak Dignity eskortovali do kyperských vod. Proti izraelským náletům na palestinské pásmo Gazy protestovali muslimové i v malajské metropoli Kuala Lumpur.

Izrael uzavřel pozemní i námořní prostor v okolí pásma Gazy pro civilisty a posádka Dignity prý nereagovala na radiové výzvy, aby vody opustila. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí popřel zprávy, podle nichž Izraelci použili proti plavidlu zbraně.

Židovský stát prozatím nepřipouští možnost uzavřít s Hamasem příměří. Šerit řekl, že o příměří se nedá hovořit, dokud budou Izraeli hrozit palestinské rakety. "Armáda nesmí operaci zastavit, dokud nezlomí vůli Hamasu ostřelovat Izrael," řekl rozhlasu. Náměstek ministra obrany Matan Vilnai řekl, že se vojsko připravilo na několikatýdenní operaci.

Mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm vyzval všechny palestinské skupiny, aby proti Izraeli použily "veškeré dostupné prostředky, včetně sebevražedných operací". Podle izraelských analytiků sice Izrael oficiálně odmítá jednat o příměří, ale nepřímé rozhovory už se vedou.

Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal už v neděli prohlásil, že je připraven podepsat příměří. Komunikaci s Hamasem podle odborníků brání to, že se jeho vedení z obav před likvidačními útoky uchýlilo do podzemí. Izrael je prý připraven přistoupit na klid zbraní, jestliže se Hamas zaváže k dlouhodobému zastavení raketové palby. Židovský stát za to otevře hraniční přechody a umožní plynulé zásobování Gazy. Izrael prý nestojí o rozšíření útoků na pozemní operace, i když někteří z ministrů si to přejí.

Izrael zahájil nálety na pásmo Gazy v sobotu s odůvodněním, že Hamas 19. prosince vypověděl příměří, které platilo půl roku. Tel Aviv tvrdí, že už nemůže tolerovat raketové útoky, kvůli nimž jsou statisíce obyvatel jeho jižních oblastí v krytech. Od začátku roku při nich zahynulo 17 Izraelců.

Lidovky.cz

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.