2. ledna 2017 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opilý slovenský pilot omdlel v kokpitu kanadského letadla mířícího do Mexika

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Letadlo Boeing 737-800 společnosti Sunwing. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Boeing 737-800 společnosti Sunwing. | foto: Adrian Pingstone, wikimedia

PRAHA Podle kanadské policie se v sobotu slovenský pilot Miroslav Gronych „před odletem choval podivně a následně upadl do bezvědomí.“ Byl zadržen ještě před odletem kvůli podezření z opilosti. Letadlo mělo letět z kanadského Calgary přes Reginu ve Winipegu do Cancunu v Mexiku. Pilot byl zaměstnancem společnosti Travel Sevice.

Pilot byl po zadržení a podstoupení krevních testů obviněn z „řízení letadla v opilosti,“ tvrdí server newsroom.calgary.ca. K soudu se má dostavit 5. ledna.

„Takové chování pilota je zcela nepřípustné, v rozporu s přísnými pravidly a normami naší společnosti a je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru. Bezpečnost je a bude naší hlavní prioritou. V historii společnosti jde o naprosto ojedinělý případ,“ řekla pro iDNES mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková.

V letadle typu Boeing 737 bylo 99 pasažérů a 6 členů posádky včetně pilota. Letadlo kanadské charterové letecké společnosti Sunwing mělo letět z Calgary do Cancunu v Mexiku přes město Regina ve Winnipegu.

„Před odletem zaměstnanci u brány i posádka letadla zaznamenali, že pilot se choval podivně, než následně v kokpitu omdlel,“ stojí v tiskové zprávě. „Pilot byl zatčen. Prvotní testy ukázaly, že pilot byl vážně ovlivněn alkoholem.“

Policejní mluvčí Paul Stacey řekl, „že mohlo dojít k tragédii, ale šance na vzlétnutí opilého pilota je minimální.“

„Nejsem překvapen, že se pilota podařilo zadržet ještě před odletem letadla. Je zde mnoho kontrol a vyvažování“ uvedl policejní mluvčí pro BBC.com

Kanadská společnost Sunwing potvrdila událost ve svém vyjádření. Za chování pilota se omluvila a poděkovala posádce za svědomitost při řešení „velmi nešťastné záležitosti.“ Podle vyjádření společnosti byl pilot zatčen a vyveden z letadla. Sunwing rychle nalezl nového kapitána a cestující dorazili do finální destinace s minimálním zpožděním.

  • 20Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz