Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sociopat a megaloman, říká o Trumpovi jeho neteř. Podle ní může ohrozit budoucnost USA

Americký prezident Donald Trump. foto: Jonathan Ernst/File PhotoReuters

Washington - Neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa ve své knize tvrdí, že svého strýce považuje za sociopata a nepoučitelného lháře, jehož megalomanství, nevzdělanost a arogance mohou ohrozit budoucnost Spojených států.
  22:25aktualizováno  8. července 10:45

Výňatky z ostře kritické knihy Mary Trumpové, jejímuž vydání se u soudu neúspěšně pokoušela zabránit Trumpova rodina, v úterý zveřejnila americká média. Ta upozornila například na to, že podle Trumpové nynější prezident podváděl u přijímacích zkoušek na vysokou školu.

Kniha Trumpovy neteře vyjít může, odvolací soud zrušil dočasný zákaz její distribuce

Kniha s názvem Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa) zatím v USA nevyšla. Nakladatelství Simon & Schuster hodlá očekávaný bestseller do knihkupectví distribuovat příští týden, vybraná americká média ale už předem dostala výňatky, z nichž v úterý detailně citují.

Podle stanice CNN se Trumpová v knize podrobně zabývá dětstvím svého strýce, který je mladším bratrem jejího otce Freddyho, a tvrdí, že jej drasticky poznamenaly nevybíravé výchovné metody otce Freda. Server Independent proto označil její pojednání za rodinné paměti kombinované s pokusem o analýzu Trumpovy osobnosti. Mary Trumpová je klinická psycholožka a hodně se věnuje i svému otci, kterého podle ní její dědeček „zničil“ a on pak bojoval se závislostí na alkoholu a zemřel v roce 1981.

Osobnost Donalda Trumpa prý dobře sloužila záměrům jeho otce. „To je to, co dělají sociopaté. Vyberou si ostatní a použijí je pro dosažení svých cílů - bezohledně a efektivně, aniž by tolerovali nesouhlas,“ píše podle serveru The Washington Post Trumpová ve své knize.

Výbušné paměti Trumpovy neteře zatím nevyjdou. Soud pozastavil jejich vydání

Již od dětství byly podle Mary Trumpové názory budoucího amerického prezidenta utvářeny zejména snahou vyhnout se opovržení ze strany otce. Podle serveru The Washingt Post, který má k dispozici chystanou knihu, začal později Trumpův otec svému synovi závidět jistotu a nenasytnou touhu obcházet pravidla. I proto se podle Trumpovy neteře otec se synem později sblížili a Donald se stal jeho pravou rukou v rodinném byznysu s realitami.

Mary Trumpová v knize dále uvádí, že prezident je produktem svého despotického otce. „Omezením Donaldova přístupu k jeho vlastním emocím a tím, že některé označil za nepřijatelné, změnil synovo vnímání světa a poškodil jeho schopnost v něm žít,“ tvrdí ve své knize.

Současný americký prezident podle Trumpové už od útlého věku vykazoval ochotu podvádět, navíc trýznil svého mladšího bratra Roberta Trumpa. Podle informací v knize mu schovával hračky a předstíral, že neví, kde jsou.

‚Moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa.‘ Detaily z knihy neteře Donalda Trumpa

Když chtěl budoucí prezident přestoupit na Pensylvánskou univerzitu, údajně se bál, že jeho známky na to nebudou stačit. Úkoly tak prý za něj dělala jeho sestra, Maryanne. Podstoupit standardizované testy SAT místo svého bratra ale nemohla. Donald Trump tak prý zaplatil někomu, kdo je za něj podstoupí. To, že se na školu nakonec dostal, pak vydával za důkaz své geniality.

Jindy Trumpová popisuje i skeptický pohled, který měla celá rodina na vstup Donalda Trumpa do politiky. Prezidentova sestra Maryanne Barryová prý tehdy tvrdila, že její bratr je „klaun“ a že jeho snaha o získání nejvyššího úřadu mu nikdy nemůže vyjít.

„Donald je jednoduše slaboch, jeho ego je křehké a on jej musí neustále posilovat, protože hluboko v sobě tuší, že není tím, kým tvrdí, že je,“ napsala Trumpová, podle které životní strategii amerického prezidenta určilo citové strádání v dětství.

Trumpova neteř označuje prezidenta v knize za nejnebezpečnějšího muže na světě. Rodina chce zastavit vydání

Vydání knihy mělo být původně pozastaveno, protože Mary Trumpová měla sepsáním knihy porušila smlouvu, kterou podepsala při dědickém řízení o pozůstalosti po svém dědečkovi a otci nynějšího prezidenta Fredu Trumpovi. Prezidentův mladší bratr Robert Trump podat u newyorského soudu žádost o zablokování vydání knihy, to ale později zrušil odvolací soud.

K citacím z chystané knihy se nyní krátce vyjádřila mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. Podle ní jsou obvinění v ní obsažená absurdní a nepravdivá. „Zatím jsem tu knihu neviděla, ale je to kniha lží,“ uvedla. Ta by měla podle posledních informací vyjít 14. července. 

Autoři: ,

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Mohlo by vás zajímat