Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opozice v Íránu se svolává na severech Twitter a Facebook

Svět

  16:38
LONDÝN - Stoupenci poraženého íránského prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího dnes umístili na internetovou sociální síť Twitter vzkazy plné vzdoru, které volají po uskutečnění druhého zakázaného promúsávíovského shromáždění.

Mir Hosejn Músáví obklopen svými stoupenci v centru Teheránu. foto: AFP

Internetové servery, jako je Twitter nebo Facebook, se v nynější krizi staly koordinačním místem pro mladé, městské Íránce stojící proti znovuzvolenému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který Músávího v pátečních volbách porazil a jehož vláda kontroluje státní sdělovací prostředky, píše dnes agentura Reuters.

"Pozor: Pochod pro Músávího stále platí. V pět odpoledne," hlásí jeden z krátkých vzkazů, čili "tweetů" na Twitteru. "Zlomte vaz v pochodu. Neberte auta, budou na vás čekat, až se k nim budete vracet," varuje další, zatímco nové tweety týkající se íránských voleb naskakují během každých několika vteřin.

Íránská vláda zablokovala posílání sms zpráv během voleb poté, co s pomocí krátkých textových zpráv zasílaných na mobilní telefony začali opoziční kandidáti burcovat klíčové mladé voliče. Ještě v pondělí obyvatelé hlavního města Teheránu nemohli textové zprávy posílat. Zablokováno bylo také vysílání stanice BBC v perštině.

Internetová sociální síť Facebook, která má v Íránu asi 150.000 členů, v pondělí uvedla, že někteří její uživatelé v Íránu hlásí problémy s připojením. "To je znepokojivé, zvláště pak v době, kdy se občané obracejí k internetu jako ke zdroji informací o volbách," uvedl Facebook v prohlášení.

Nepokoje v Teheránu a dalších městech vypukly prakticky ihned poté, co íránské ministerstvo vnitra v sobotu zveřejnilo výsledky, podle nichž Ahmadínežád s převahou porazil Músávího. Músáví se odvolal k íránské radě dohlížitelů, aby anulovala výsledky voleb kvůli podvodům, což je obvinění, které odmítá jak íránské ministerstvo vnitra, tak Ahmadínežád. Rada dohlížitelů uvedla, že je připravena provést alespoň částečné přepočítání hlasů.

Podle organizace OpenNet Initiative, která sleduje úroveň cenzury v jednotlivých zemích, se Íránci začali houfně uchylovat k internetu v letech 1997 až 2005 během vlády prezidenta Mohammada Chátamího, kdy bylo zastaveno vydávání desítek nezávislých publikací a ve vězení skončila řada novinářů.

Ve zprávě z roku 2007 o Íránu OpenNet Initiative odhaduje, že na internetu je asi 400.000 blogů v perštině, což znamená, že i v Íránu, stejně jako ve většině okolního světa, explodovala vlna publikování na webu navzdory tomu, co OpenNet označuje za "jeden z nejrozsáhlejších filtrovacích technických systémů na světě".

Více než 23 milionů ze 70 milionů obyvatel Íránu má přístup k internetu.

Facebook byl v Íránu zablokován 23. května, kdy se připojil k už odstaveným internetovým stránkám s politickým obsahem či agendou ochrany lidských práv. Přístup na Facebook byl obnoven 26. května po kritice umírněných prezidentských kandidátů.

Na své hlavní stránce na Facebooku má Músáví téměř 48.000 stoupenců. Své stránky na Facebooku má i prezident Ahmadínežád, který tam má registrovaných 2615 přívrženců. Ovšem skupina s názvem: "Vsadím se, že najdu milion lidí, co nemají rádi Ahmadínežáda!" už nasbírala více než 57.000 členů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...