Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opozice v Zimbabwe: Vyhráli jsme

Svět

  21:44
HARARE - Zimbabwská opozice se nezúčastní druhého kola prezidentských voleb, které chystá vláda kontroverzního prezidenta Roberta Mugabeho, protože prý v prvním kole přesvědčivě zvítězila.

Kontroverzní zimbabwský prezident Roberto Mugabe foto: AFP

Na tiskové konferenci v Johannesburgu to řekl generální tajemník opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Tendai Biti. Vyhlášení oficiálních výsledků prezidentských a parlamentních voleb v Zimbabwe se odkládá už skoro dva týdny.

Oddalování má podle opozice posloužit Mugabemu k zastrašování
obyvatel a demokratických aktivistů. "Nezúčastníme se druhého kola voleb, protože jsme nesporně zvítězili v kole prvním ... nepřistoupíme na druhé kolo, které podle nás bude opět pošlapávat vůli lidu," řekl Biti.

Opozice obviňuje vládu z násilné kampaně proti svým stoupencům a obává se o bezpečnost zimbabwských demokratických aktivistů. "Je jasné, že situace u nás doma je nestabilní. Životy všech prodemokratických aktivistů jsou v nebezpečí," uvedl Biti.

"Toto je, v určitém smyslu, vlastně státní převrat. Posílají vojenské síly po celé zemi, aby se připravili na druhé kolo a pokusili se vyděsit obyvatelstvo. Je to pokus vytvořit takové podmínky, aby Mugabe vyhrál," řekl podle agentury Reuters předseda MDC Morgan Tsvangirai časopisu Time Magazine.

Prezidentské volby zřejmě vyhrál Tsvangirai, ale není jisté, zda obdržel nadpoloviční většinu. Jeho MDC tvrdí, že ano, naopak vládní zdroje uvádějí, že nikoli a že se tedy musí konat druhé kolo. Volební komise však vyhlášení výsledků prezidentských voleb stále odkládá s odůvodněním, že ještě nejsou přepočítány.

Mugabe i Tsvangirai dnes potvrdili, že se zúčastní summitu jihoafrických zemí, který by měl hledat společné stanovisko ke krizi v Zimbabwe. Schůzku vrcholných představitelů Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) svolal jeho předseda a zambijský prezident Levy Mwanawasa na sobotu do zambijské metropole Lusaky.

SADC sdružuje 14 zemí jihoafrického regionu. Účast na vrcholné schůzce potvrdil i jihoafrický prezident Thabo Mbeki. Americký prezident George Bush podle agentury AFP v telefonickém rozhovoru s tanzanským prezidentem Jakayou Kikwetem zopakoval výzvy k neprodlenému zveřejnění výsledků, které budou ve shodě s vůlí Zimbabwanů.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) podle agentury AFP vyzvala zimbabwskou policii, aby učinila přítrž politicky motivovanému násilí, které je podle AI v Zimbabwe nyní časté. Podle organizace se může jednat o organizované represe.

V souběžných parlamentních volbách koncem března získala většinu opozice, poprvé po 28 letech Mugabeho vlády. Jeho vládnoucí Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) ale oficiální výsledek zpochybnil a žádá přepočítání výsledků hlasování do zákonodárného sboru v několika okrscích. V Senátu jsou hlasy rozdělené napůl.

Opozice se před několika dny obrátila na nejvyšší osud s žádostí o okamžité zveřejnění výsledků prezidentských voleb. Soud odložil rozhodnutí na pondělí.
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat