9. října 2017 15:24, aktualizováno  17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opoziční socialisté ve Španělsku podpořili Rajoye. Kvůli Katalánsku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Pedro Sánchez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pedro Sánchez. | foto: Reuters

MADRID/BARCELONA Předseda španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez v pondělí řekl, že pokud Katalánsko v úterý jednostranně vyhlásí nezávislost, podpoří premiéra Mariana Rajoye, který ujišťuje, že země zůstane jednotná.

Za předsedu vlády se postavil i šéf druhé nejsilnější pravicové strany Ciudadanos Albert Rivera, který vyzval k okamžitému omezení katalánské autonomie, informují španělská média. Nejvyšší katalánský soud mezitím požádal španělskou policii, aby kvůli možnému vyhlášení nezávislosti posílila ostrahu barcelonského sídla soudu, které dosud hlídala katalánská policie podléhající katalánské vládě.

Premiér Rajoy v pondělí v německém tisku ujišťoval, že země zůstane jednotná. „Španělsko nebude rozděleno a národní jednota zůstane zachována. Učiníme všechno, co nám umožňují zákony, abychom toho dosáhli,“ řekl Rajoy v rozhovoru s deníkem Die Welt.

Místopředsedkyně španělského kabinetu Soraya Saénzová de Santamaría v pondělí uvedla, že španělská vláda je připravena jednat, pokud by katalánští separatisté nezávislost v úterý večer během zasedání regionálního parlamentu skutečně vyhlásili. V rozhlasové stanici COPE uvedla, že vláda přijme „rozhodnutí k nastolení pořádku a demokracie“.

Devadesát procent Katalánců je pro nezávislost

Katalánská vláda vedená Carlesem Puigdemontem i přes soudní zákaz uspořádala 1. října referendum o nezávislosti, provázené střety pořádkových sil a demonstrantů bránících uzavření volebních místností.

Více než 90 procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost a účast při referendu dosáhla 43 procent, tvrdí regionální vláda o výsledcích hlasování, které nemohly být ověřeny, protože chyběly nezávislé volební komise. Puigdemont nevyloučil možnost vyhlášení nezávislosti Katalánska, pokud Madrid odmítá jednání s katalánskou vládou za pomoci prostředníka. V neděli vyšly do ulic Barcelony statisíce lidí, aby demonstrovaly za jednotu Španělska.

Zatímco v Puigdemontově separatistické koalici Společně pro ano (JXSí) není názor na vyhlášení samostatnosti jednoznačný, krajně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP) v pondělí pokračovala v tlaku na vládní stranu, aby s deklarací nezávislosti neváhala. V opačném případě by to mohlo podle médií ohrozit parlamentní podporu ze strany CUP, díky níž JXSí v Katalánsku vládne.

Ústřední vláda premiéra Rajoye, která nechce se separatisty jednat, dokud nerespektují zákony, by v případě vyhlášení nezávislosti mohla pozastavit autonomii Katalánska.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz