17. dubna 2019 9:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opravy Notre-Dame může zkomplikovat nedostatek řemeslníků. ‚Krutě nám chybějí mladí,‘ varuje expert

Požár pařížské katedrály Notre-Dame. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár pařížské katedrály Notre-Dame. | foto: ČTK

Paříž Opravy pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poškodil pondělní požár, by mohl zkomplikovat nedostatek kvalifikovaných řemeslníků - tesařů, pokrývačů nebo kameníků. Agentuře AFP to řekl Jean-Claude Bellanger, představitel francouzského sdružení řemeslníků a výrobců, které zajišťuje výchovu učňů.

„Kvůli rekonstrukci je potřeba, abychom od září získali do učení 100 kameníků, 150 tesařů a 200 pokrývačů,“ uvedl Bellanger po setkání s ministryní práce Muriel Pénicaudovou před středečním jednáním prezidenta Emmanuela Macrona s vládou o renovaci chrámu. Proslulá památka přišla při požáru o střechu, vysokou věž a zřítila se také část klenby.

Slavná pařížská památka hoří. Požár se nedaří zastavit.
Požár v katedrále neutichá.

Potíž je podle Bellangera v tom, že řemesla jsou málo oceňovaná a mladé lidi nelákají. „Máme firmy, které jsou pro rekonstrukci plně kompetentní, ale krutě nám pro tato řemesla chybějí mladí,“ dodal Bellanger. Pokud se podle něj situace nezlepší, hrozí, že prioritu dostane Notre-Dame, ale stane se tak na úkor ostatních stavenišť.

Kromě tesařů, pokrývačů a kameníků budou pro renovaci katedrály nezbytní také skláři, umělečtí truhláři a pozlacovači, napsal list Le Parisien.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz