Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Opustil milionové křeslo IT manažera v Texasu. A velí rebelům v Sýrii

USA

  17:28
DAMAŠEK/PRAHA - Skvěle placené místo manažera v Texasu vyměnil za syrské peklo. Ghasán Híttú, syrský IT manažer s americkým pasem, se v březnu stal hlavou sjednocené syrské opozice, která válčí s vládnoucím režimem Bašára Asada.

Boje v Aleppu, na snímku opoziční voják foto: Reuters

Bohatý syrský manažer, který už od svých studií žije ve Spojených státech, má sjednotit v zuřivé občanské válce nesourodé povstalecké skupiny a stát se po předpokládaném převratu novým premiérem.

Na první pohled na něm nelze najít chybu: zkušený a důvtipný organizátor, zanícený aktivista, zakladatel několika spolků a nadací za svobodnou Sýrii. A zároveň americký občan, který může zajistit výraznější podporu západních států a třeba i zrušení zbrojního embarga. Nicméně pochybnostem také zcela neunikl. Podle mnohých má až příliš blízko k fundamentalistům z Muslimského bratrstva.

Opustil zaměstnání, aby se mohl věnovat syrské revoluci

Híttú se narodil v Damašku, ale vystudoval americké školy a poslední dekádu strávil jako úspěšný manažer velké společnosti v Dallasu. Oženil se s učitelkou angličtiny Suzanne, s níž se stará o čtyři děti. Nevedl však život typického Američana, jelikož se významně angažoval v místní muslimské komunitě.

Podle spolupracovníků se během dobrovolnické činnosti ukázal jako velmi schopný manažer otevřený každé debatě a vůdčí osobnost skupiny. Když pak před dvěma lety vpadlo arabské jaro do Sýrie, vložil se do začínající občanské války naplno. Kvůli častým absencím odešel z dobře placeného zaměstnání, aby se mohl věnovat přibývajícím povinnostem na opačné straně světa.

Ghasán Híttú

 

Když pak navštívil válčící region, rovnou se zapojil do opozičního hnutí a stal se vedoucím humanitární pomoci. Často pyšně mluvil o svém synovi, jemuž povolil místo nástupu na právnickou školu odjet do Sýrie a ošetřovat zraněné.  "Syřané," říkal, "jsou pyšní lidé. Nemáme v povaze žádat nikoho o pomoc. Je to pro nás něco nového," hovořil o své práci. "Jenže lidé, kteří umírají hlady nebo jsou zranění pomoci potřebují. A my jim můžeme pomoci díky sbírce i z Dallasu."

Pěšák Muslimského bratrstva?

Na úterní konferenci Syrské národní koalice v Istanbulu se pak ukázal být nejpřijatelnějším kandidátem, do funkce premiéra prozatimní vlády ho vyneslo 35 hlasů ze 48. Několik dalších zástupců však kvůli nepřekonatelným neshodám opustilo hlasovací místnost.

Zatímco jeho známí a kolegové mluví o Hittúovi v oslavných větách, mnoho Syřanů v něm vidí jen "pěšáka" přísně sunnitského Muslimského bratrstva, v zemi přitom žije mnoho rozličných náboženských a etnických skupin.

"Existuje teorie, že jmenování Híttúa umožní Muslimskému bratrstvu za pomoci dalších regionálních aktérů převzít kontrolu nad syrským opozičním hnutím," píše ve své eseji Salman Šajch, ředitel Brookings Doha Center. Naopak duchovní vůdce muslimů v Dallasu zvaný Šahin věří, že Hitto je perfektní osobou pro takovou funkci, protože Sýrie potřebuje někoho zvenčí, kdo nebude zatížen vnitřními spory. "Hitto s sebou přinese americké hodnoty. Svobodu a spravedlnost, která překračuje kmenovou a etnickou identitu," říká Šahin o prvním vůdci syrských povstalců.

Autor: