Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opustil ženu i vlast. Francouzského agenta, který čelí obvinění z velezrady, svedla čínská špionka

Mladá Číňanka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá Číňanka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ/PRAHA Jednasedmdesátiletý Henri M. a šestašedesátiletý Pierre-Marie H. jsou obviněni z velezrady. Jako bývalí agenti francouzské rozvědky DGSE se údajně dopustili vyzrazování tajných informací zahraniční mocnosti. Henri M. se podle všeho nechal před dvaceti lety svést překladatelkou, která pracovala pro čínskou rozvědku.

Henri M. byl důstojník francouzské armády. Po povýšení do hodnosti plukovníka začal v roce 1997 pracovat v Pekingu pro francouzské DGSE (Gererální ředitelství vnější bezpečnosti), zpravodajskou službu, která je ekvivalentem českého Úřadu pro zahraniční styky a informace, či americké CIA. 

Cesta do Číny nebyla pro jeho rodinu pravděpodobně dobrou zprávou. Žena s ním odmítla odcestovat a tak se Henri při své práci bavil se ženami poněkud intenzivněji. 

Jako ředitel francouzské zpravodajské činnosti v Pekingu se seznámil s překladatelkou velvyslance, která mu imponovala, informoval deník Journal du dimanche.

Žena, jejíž jméno prozatím zůstává médiím neznámé, Henriho svedla a udržovali spolu poměr. A právě kvůli ní se celá kariéra francouzského zpravodajce změnila. Podle francouzských médií měla totiž právě ona být špiónkou čínských zpravodajských služeb a od ní měly unikat závažné informace ohrožující bezpečnost francouzských operací.

Odvolání do Francie a rozvod

Tehdejší velvyslanec Pierre Morel nebyl zjevně spokojen s prací svého šéfa zpravodajců a požádal proto vedení zpravodajské služby, aby byl Henri M. stažen v únoru 1998 zpět do Francie. Ten nakonec služby státní zprávy opustil nadobro v roce 2000 a začal podnikat v oblasti prodeje nábytku, který dovážel z Číny.

Pět let po svém návratu, v roce 2003, se nechal rozvést a odstěhoval se zpět do Pekingu, kde se po roce na francouzské ambasádě oženil s překladatelkou, ženou, která jej kdysi v Pekingu svedla. 

Společně se přestěhovali na ostrov Chaj-nan, který převážně slouží jako základna pro jaderné ponorky, a Henri si otevřel restauraci. Francouzské úřady jej však nadále sledovaly.

Podle investigativního novináře Francka Renauda je možné, že francouzská zpravodajská služba zjistila, že Henri M. vynášel z DGSE informace čínským zpravodajcům a právě proto byl na konci 90. let stažen z mise v Číně. Zůstává však nejasné, proč byl bývalý špión zatčen kvůli obvinění z velezrady až na konci loňského roku.

Vyšetřování údajné velezrady začalo již loni, ale ministerstvo obrany jeho existenci potvrdilo až poté, co o něm ve čtvrtek informovala televize TMC. Agentura AFP v té souvislosti s odvoláním na soudní zdroj uvedla, že mimo Henriho M. byly již 22. prosince ve Francii obviněny další dvě osoby; ze spolupráce s cizími tajnými službami a z krytí trestné činnosti a velezrady.

Tři obvinění

„Ministerstvo obrany potvrzuje, že dva jeho bývalí pracovníci a manželka jednoho z nich byli předvedeni před vyšetřujícího soudce kvůli podezření ze skutků zakládajících podezření na trestné činy a přečiny velezrady, a to vyzrazením informací zahraniční mocnosti, podněcováním k trestnému činu a tajným poškozováním národní obrany,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Ministryně obrany Florence Parlyová uvedla, že vyzrazení informací by mohlo „ohrozit bezpečnost státu“. Zadržení někdejší agenti rozvědky DGSE předávali informace cizí mocnosti „velmi pravděpodobně“ ještě v době své aktivní služby.

Prezident Macron v pátek záležitost komentoval během návštěvy v Rusku a podotkl, že v případu nejde o nedávné zločiny. Uvedl, že na případu pracují pařížští prokurátoři a nyní je „na justici, aby se vyjádřila“.

Televize TMC ve čtvrtek bez uvedení zdrojů informovala, že agenti pracovali pro Čínu a jeden z nich pobýval v Pekingu. Blízký poradce prezidenta Macrona v pátek nicméně naznačil, že scénář s Čínou by nepoškodil vztahy mezi Pekingem a Paříží.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...