Henri M. byl důstojník francouzské armády. Po povýšení do hodnosti plukovníka začal v roce 1997 pracovat v Pekingu pro francouzské DGSE (Gererální ředitelství vnější bezpečnosti), zpravodajskou službu, která je ekvivalentem českého Úřadu pro zahraniční styky a informace, či americké CIA.
Podezřelé americké špionážní letadlo při dronovém útoku na Rusy? Experti se tvrzení Moskvy vysmáli![]() |
Cesta do Číny nebyla pro jeho rodinu pravděpodobně dobrou zprávou. Žena s ním odmítla odcestovat a tak se Henri při své práci bavil se ženami poněkud intenzivněji.
Jako ředitel francouzské zpravodajské činnosti v Pekingu se seznámil s překladatelkou velvyslance, která mu imponovala, informoval deník Journal du dimanche.
Žena, jejíž jméno prozatím zůstává médiím neznámé, Henriho svedla a udržovali spolu poměr. A právě kvůli ní se celá kariéra francouzského zpravodajce změnila. Podle francouzských médií měla totiž právě ona být špiónkou čínských zpravodajských služeb a od ní měly unikat závažné informace ohrožující bezpečnost francouzských operací.
Odvolání do Francie a rozvod
Tehdejší velvyslanec Pierre Morel nebyl zjevně spokojen s prací svého šéfa zpravodajců a požádal proto vedení zpravodajské služby, aby byl Henri M. stažen v únoru 1998 zpět do Francie. Ten nakonec služby státní zprávy opustil nadobro v roce 2000 a začal podnikat v oblasti prodeje nábytku, který dovážel z Číny.
Pět let po svém návratu, v roce 2003, se nechal rozvést a odstěhoval se zpět do Pekingu, kde se po roce na francouzské ambasádě oženil s překladatelkou, ženou, která jej kdysi v Pekingu svedla.
Společně se přestěhovali na ostrov Chaj-nan, který převážně slouží jako základna pro jaderné ponorky, a Henri si otevřel restauraci. Francouzské úřady jej však nadále sledovaly.
Podle investigativního novináře Francka Renauda je možné, že francouzská zpravodajská služba zjistila, že Henri M. vynášel z DGSE informace čínským zpravodajcům a právě proto byl na konci 90. let stažen z mise v Číně. Zůstává však nejasné, proč byl bývalý špión zatčen kvůli obvinění z velezrady až na konci loňského roku.
Vyšetřování údajné velezrady začalo již loni, ale ministerstvo obrany jeho existenci potvrdilo až poté, co o něm ve čtvrtek informovala televize TMC. Agentura AFP v té souvislosti s odvoláním na soudní zdroj uvedla, že mimo Henriho M. byly již 22. prosince ve Francii obviněny další dvě osoby; ze spolupráce s cizími tajnými službami a z krytí trestné činnosti a velezrady.
Tři obvinění
„Ministerstvo obrany potvrzuje, že dva jeho bývalí pracovníci a manželka jednoho z nich byli předvedeni před vyšetřujícího soudce kvůli podezření ze skutků zakládajících podezření na trestné činy a přečiny velezrady, a to vyzrazením informací zahraniční mocnosti, podněcováním k trestnému činu a tajným poškozováním národní obrany,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Ministryně obrany Florence Parlyová uvedla, že vyzrazení informací by mohlo „ohrozit bezpečnost státu“. Zadržení někdejší agenti rozvědky DGSE předávali informace cizí mocnosti „velmi pravděpodobně“ ještě v době své aktivní služby.
Prezident Macron v pátek záležitost komentoval během návštěvy v Rusku a podotkl, že v případu nejde o nedávné zločiny. Uvedl, že na případu pracují pařížští prokurátoři a nyní je „na justici, aby se vyjádřila“.
Televize TMC ve čtvrtek bez uvedení zdrojů informovala, že agenti pracovali pro Čínu a jeden z nich pobýval v Pekingu. Blízký poradce prezidenta Macrona v pátek nicméně naznačil, že scénář s Čínou by nepoškodil vztahy mezi Pekingem a Paříží.