Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Opusťme EU, žádala iniciativa. Teď se do Unie dobrovolně vrací, přišla by o webovou doménu

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. foto: Reuters

Londýn - Dlouho bojovali za to, aby Velká Británie opustila EU. A když se jim to konečně podařilo, dobrovolně se tam okamžitě vrací. Příběh jako z absurdního dramatu píše v těchto dnech hnutí Leave.eu - iniciativa na podporu brexitu, která ale kvůli možnosti zachování unijní internetové domény přesídlila do Irska.
  5:00

Koncovka .eu patří od roku 2006 mezi oblíbené domény prvního řádu, po 13 letech ji dle dat využívalo přes 3,5 milionu webových stránek, nejvíce v Německu. Pravidla zní ale jasně - doménu smí využívat jen fyzické či právnické osoby na unijním území. 

V současnosti je evidováno více než 81 000 webových stránek, které jsou od prvního ledna dočasně pozastavené. Jejich vlastníci mají tři měsíce na to, aby své působiště změnili, jinak bude adresa k dispozici novým zájemcům.

Brexitová dohoda je na světě. Británie a EU se na poslední chvíli domluvily, jak spolu budou od ledna žít

S definitivním odchodem Británie z EU tak skončila i možnost Britů tuto koncovku využívat - a pokud by o ni nechtěli přijít, nezbývá jim než se přesunout do některého ze sedmadvaceti členských států. Právě tomuto kroku se paradoxně odhodlali ti, kteří patřili mezi vůbec nejhlasitější zastánce odchodu z Unie.

V ulicích Londýna se střetli příznivci i odpůrci Brexitu
Ponožky proti brexitu. Spojení vlajek EU a Británie bylo jedním ze symbolů...

Iniciativu Leave.Eu (Opusťme EU) založil Arron Banks, britský podnikatel a jeden z nejštědřejších sponzorů silně euroskeptické strany UKIP. Teď, když se vše konečně povedlo dotáhnout, se hnutí do Evropské unie zase vrací. Ve snaze zachovat atraktivní doménu se totiž její vlastník Better For The Country rozhodl změnit adresu, nyní je firma zapsaná v Irsku. 

Spoluzakladatel hnutí Andy Wigmore, který změnu sídla posléze potvrdil, se na dotaz listu The Independent obhajoval: „Ano, udělali jsme to. A proč ne? Může to udělat každý a tisíce firem to dělá.“ Úsměvný krok každopádně na sociálních sítí vyvolal bouřlivé reakce, většinou ve stylu, že jde o opravdu ukázkový příklad pokrytectví.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč