6. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orangutan, řekl o černošské ministryni. Teď tvrdí, že ho její otec proklel

Místopředseda italského senátu Roberto Calderoli tvrdí, že byl proklet otcem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda italského senátu Roberto Calderoli tvrdí, že byl proklet otcem... | foto: TwitterReprofoto

Místopředseda italského senátu Roberto Calderoli má za sebou perný rok. Od loňského léta, kdy přirovnal ministryni pro integraci Cécile Kyengeovou k orangutanovi, jej stíhá pohroma za pohromou: obvinění z rasové diskriminace, vážné zdravotní problémy, úmrtí v rodině... a nejnověji dvoumetrový had v kuchyni. Calderoli je přesvědčen, že ho pronásleduje africká kletba, kterou mu na hlavu seslal otec černošské političky. A hledá pomoc u exorcisty.

„Kdykoli vidím ministryni Kyengeovou, nemůžu si nepovšimnout těch rysů orangutana, i když neříkám, že jím je,“ dal Roberto Calderoli k lepšímu na loňském sjezdu Ligy severu (více čtěte ZDE). Bonmot, který byl původně určen uším jeho kolegů z této kontroverzní politické strany, jež se nijak netají svými antiimigračními postoji, však nezůstal mezi stěnami zasedacího sálu. A dlužno podotknout, že nepotěšil ani samotnou ministryni pro integraci, ani další významné italské politiky, včetně tehdejšího premiéra Enrica Letty, který Calderoliho slova označil za zcela nepřijatelná.

VÍCE O LIZE SEVERU:

Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová.

Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová

Místopředseda senátu Calderoli záhy pochopil, že přestřelil, a zkusil škodu na své reputaci napravit. Odmítl sice uposlechnout hlasité výzvy k odstoupení a své funkce se nevzdal, nicméně omluvil se Kyengeové s vysvětlením, že se jednalo o pouhý „přátelský žert“. Marně. Omluva ho nezachránila před obviněním z rasistické urážky, kvůli níž nyní čelí trestnímu stíhání.

Sužovaný neštěstím

A nejen jemu. V uplynulých dvanácti měsících potkaly 58letého politika vážné zdravotní komplikace, kvůli kterým se už šestkrát ocitl na operačním sále. Přišel také o matku. Příslovečnou poslední kapkou se pak stal dvoumetrový had, jehož nedávno objevil ve své kuchyni. Calderoli nezvaného hosta zabil (a pak se s ním vyfotil), čímž se dostal do hledáčků ochránců zvířat. Ti teď bijí na poplach: plaz byl podle nich nejen neškodný, ale patřil rovněž k chráněnému druhu.

Roberto Calderoli s tělem zabitého hada:

A tak došel osudem zkoušený Calderoli k závěru, že neštěstí v jeho životě je příliš, než aby mohlo jít o náhodu. Tehdy si vzpomněl, že otec Kyengeové Clement Kikoko Kyenge uspořádal loni v Kongu hromadnou modlitbu, v níž spolu se svými sousedy prosil Boha, aby prostořekému politikovi odpustil a zavedl ho na cestu pokání. Calderoli pojal podezření, že ho Kyenge během rituálu proklel, aby urážku své dcery pomstil.

Amulet nepomohl

Se svými obavami se proto svěřil přátelům, kteří senátora vybavili ochranným talismanem. Jenže amulet nepomohl a Calderoliho podezření ještě zesílilo. „O dva dny později se sám od sebe rozlomil na dvě půlky. (Konzultovaný) okultista mi řekl, že na mě útočí temné síly,“ posteskl si politik podle listu Independent.  

Na klidu mu nepřidalo ani vyjádření Clementa Kyengeho, který varoval, že had v domě má k dobrému znamení daleko. „Nejsem si jistý, že Calderoli udělal dobře, když ho zabil,“ přisadil si 75letý Afričan. „Jestli svou omluvu Cécile myslel vážně, nemusí si dělat starosti. Ale pokud ne, předkové se mohou rozzlobit.“

PSALI JSME:

Calderoli nyní dělá všechno pro to, aby od sebe hněv nepokojných duchů odvrátil. V rozhovoru, který novinářům poskytl na sklonku srpna, oznámil, že otci ministryně poslal smířlivý dopis, v němž ho prosí, aby účinek rituálu odvolal. Podotkl však také, že se chystá obrátit na Vatikán a poprosit o pomoc exorcisty. „Zdá se mi, že už je toho všeho trochu moc. Nikdy jsem nebyl pověrčivý, ale rozhodně si musím najít exorcistu,“ prohlásil.

mslMagdalena Slezáková