Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Orbán: Evropskou unii již nemůže řídit pouze německo-francouzská osa, musí být zapojena i střední Evropa

Maďarský premiér Viktor Orbán foto: Profimedia.cz

Rozhovor
To, co elegantně nazýváme woke, je ve skutečnosti neomarxismus. A my ve střední Evropě jsme proti němu naočkováni, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz maďarský premiér Viktor Orbán. U lidí na Západě tomu tak není, pro ně je to intelektuální otázka.
  12:00

Lidovky.cz: V globální válce identit jsou všechny tři úrovně vlastní identity pod obrovským globálním mocenským tlakem dominantních západních politiků, korporátních gigantů, médií a světa celebrit. Útočí na rodinu, národ a křesťanskou kulturu. Lze bojovat proti takovému tlaku?
Není to závod ve sprintu, je to běh na dlouhou trať, maraton. Kdo je vytrvalejší, vyhrává. Vzdělávání, rodinná politika, školní výchova a regulace médií jsou v kompetenci jednotlivých národních států. Nikdo nám ji nemůže vzít. Otázkou je, zda jsme dostatečně odvážní a vytrvalí, abychom tyto otázky řešili způsobem, který je pro naše národy prospěšný. Pokud budeme vytrvalejší, vyhrajeme, pokud budou vytrvalejší oni, vyhrají oni.

Lidovky.cz: Co je příčinou rychlého a mohutného vzestupu cancel culture (označení pro moderní formu ostrakismu, která vytlačuje jedince ze sociálních nebo profesionálních kruhů) nebo woke hnutí (nová ideologie takzvaných probuzených, což je směs krajně levicových idejí, kritické rasové teorie a politické korektnosti) na Západě?
To, co elegantně nazýváme woke, je ve skutečnosti neomarxismus. Používá jiná slova, ale řídí se stejnými myšlenkovými vzorci jako marxismus. Marxismus je úspěšný či populární pouze tehdy, když mu předchází několik desetiletí liberálního vládnutí a příprav. Neomarxistická semena nemohou nikdy vyklíčit z konzervativní půdy, pouze z liberální. Podle liberálního myšlení musí být vše regulováno rozumem a racionalitou. Ignoruje věci, které jsou mimo rozum, přičemž pro člověka a společnost jsou důležité. Taková je například kultura, tradice, historie či náboženství. Tyto faktory oni považují za neexistující. Společenské problémy chce řešit jejich odstraněním. My ve střední Evropě jsme proti neomarxismu naočkováni, protože marxismus zde vládl 45 let. Máme účinnou vakcínu proti hnutí woke, protože jsme 45 let viděli, co se vyvine z marxismu. V tomto světě jsme žili a nikomu ho nepřejeme. Lidé ze Západu proti tomu nejsou očkováni. Marxismus je pro ně intelektuální otázkou.

My víme, jak svět vypadá, když jsou ekonomika a společnost organizovány podle marxistických principů. Víme, že to bude diktatura, protože marxismus a demokracie jsou neslučitelné. Lidé ze Západu si ještě stále myslí nebo věří, že je možné tyto dvě věci spojit. Napsali o tom literaturu vydávající na celou knihovnu. Zbytečně. Měli by přijet do střední Evropy a vidět realitu a hned by zjistili, že to nebude fungovat. Takže my jsme chráněni, oni ne.

Lidovky.cz: Takže na Západě jsou dva typy viru a proti jednomu existuje vakcína a proti druhému ne?
Ano, virus covid-19 a virus woke, ale proti tomu druhému se očkuje pouze ve střední Evropě. Pro vakcínu je třeba přijít k nám.

Lidovky.cz: Jak byste formuloval společenské důvody tohoto hnutí?
Jde o to, že to, co nedokážou racionálně zdůvodnit, jednoduše vyřadí ze svého světa a myšlení. U člověka tvoří rozum pouze jeho polovinu, druhá polovina jsou emoce, historie, tradice, výchova a podobně. Tyto věci ale nelze ignorovat, jsou stejně reálné jako racionalita.

Kolona vládních vozidel před ústeckým divadlem, ke kterému také dorazili...
Maďarský premiér Viktor Orbán přijel do Česka na státní návštěvu. (29. září...

Lidovky.cz: Nedávno jste prohlásil, že Západ je ochromen. Co jste tím myslel?
Jedná se o historickou paralýzu. Na otázku, jaké je poslání Západu ve světě, nedokážou v současnosti odpovědět. Právě kvůli neomarxistickému myšlení se domnívají, že výsledky, kterých Západ v posledních 400 letech dosáhl, byly spíše negativní než pozitivní. Proto Západ dnes neví, co by mohl ke zlepšení světa přinést pouze on. Západ představoval specifický způsob bytí, který vyrostl z křesťanství a přijal racionalitu. Křesťanství je jeho základem, ale osvícenství a racionalita se staly neoddělitelnou součástí Západu. Zkombinovali jsme je a vytvořili z nich svět, který byl nejkonkurenceschopnější a nejúspěšnější na celé zeměkouli.

Nyní o tuto výhodu přicházíme, protože opouštíme historické a křesťanské základy. Západ je však ochromen ještě v jiném smyslu: politická stabilita mizí ve stále více zemích. Protože prezident Donald Trump už v Americe není ve funkci, nevíme, co je politika USA. Teď, když v Německu skončila Angela Merkelová, nevíme, jaká je politika Německa, a můžeme jen doufat, že po volbách ve Francii budeme vědět, jaká bude politika Francie. Západ nyní charakterizuje jeho neschopnost jednat.

Lidovky.cz: Co si myslíte o odstraňování soch významných osobností západní historie?
Jedním z nejdůležitějších zážitků mého života byla návštěva rodného domu prvního amerického prezidenta George Washingtona. Tam jsem se mohl přesvědčit, že byl otrokářem a že budova, kde byli otroci drženi, byla součástí jeho statku. Na otrokářství máme jasně vyhraněné názory, přesto pro mne George Washington i nadále zůstává velkým státníkem. Nemůžeme soudit, že ten, kdo dnes neodpovídá našim měřítkům, nemohl být za svého života velkým státníkem. Nyní, o 300 let později, chceme stanovovat nové normy a pak jeho sochu strháváme? Winston Churchill například sehrál významnou roli v tom, že se Češi a Maďaři dostali na špatnou stranu železné opony. Koneckonců, on a Američané nás předhodili Sovětům. Na to samozřejmě nikdy nezapomeneme. Winston Churchill však v naších očích zůstává stále velkým státníkem. Nezaslouží si, aby jeho socha byla stržena. V kulturních a historických otázkách přináší propagandistické zjednodušování vždy problémy.

Lidovky.cz: Na druhé straně se v západní Evropě staví sochy Marxe, čehož se překvapivě zúčastnil i tehdejší předseda Evropské komise křesťanský demokrat Jean-Claude Juncker, ale také Lenina. Zvítězí komunistická revoluce na Západě?
Tam, kde nebyl komunismus, stále existují iluze. Opravdu jsem doufal, že začleněním střední Evropy do Evropské unie doplníme současnou celoevropskou kulturu o antikomunistickou, antimarxistickou a antileninistickou kulturu. My to neustále nabízíme, ale oni o to nejeví zájem.

Lidovky.cz: Jedním z projevů pokrokářské ideologie je pokleknutí na začátku fotbalových zápasů. Jaký je váš postoj k této otázce?
Maďar pokleká před svou milou, když ji žádá o ruku, a před Bohem. Možná dokonce před velikostí národa v inspirovaném okamžiku. Nechápeme tedy, co se odehrává v myslích lidí, kteří klečí tak často, jako my měníme košile. Pokud to však uznají za vhodné, ať pokleknou. Problém je, že od nás očekávají, abychom poklekli také. Možná to souvisí s jejich špatným svědomím ohledně otroctví. Je legrační, když nás Anglosasové poučují o rasismu. Oni měli otroctví, my ne. Je to jako když se nás Němci snaží poučovat o antisemitismu. To jsou absurdní věci. Pokud je navíc rasismus formulován jako skrytá, ale systémová nadřazenost bílých nad nebělochy, skončí to rasismem proti bělochům.

Lidovky.cz: Stále častěji jsme svědky, že pokud jste obviněn z rasismu a popíráte to, pak se popření automaticky stává přiznáním. Co si myslíte o stále agresivnějším hnutí BLM (americké hnutí Black Lives Matter – Na černosšských životech záleží – pozn. red.)?
Myslím, že k této otázce máme přistoupit obráceně. Pokud nás někdo obviní z rasismu a my se hned začneme bránit, už jsme prohráli. Musíme se tedy jednoduše zasadit o to, aby ten, kdo zaútočí, musel danou věc prokázat. Nemělo by se od nás očekávat, že budeme dokazovat, že nejsme vinni z jejich obvinění. To je absurdní.

Orbán odmítá kritiku EU. Liberálům vyčítá, že v některých otázkách je možná jen jedna odpověď

Lidovky.cz: Maďarsko je z Bruselu opět kritizováno za zákon proti pedofilii. Obviňují vás z toho, že parlament přijal homofobní zákon. Jak byste na to reagoval?
Maďarsko přijalo zákon, který jasně stanoví, že ve školní a sexuální výchově rozhodují výhradně rodiče. Takže žádný LGBTQ aktivista ani představitel jiné ideologie není v tomto směru kompetentní. Brusel to chce zrušit. Jejich postoj je, že LGBTQ aktivisty je třeba pustit do škol. Mimochodem se maďarský zákon nevztahuje na osoby starší 18 let. Jedná se pouze o ochranu dětí.

Lidovky.cz: Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno navrhl, aby EU přehodnotila své vztahy s USA, Ruskem a Čínou zhruba v tom smyslu, že by měla vést nezávislou zahraniční politiku. I země V4 se v této otázce poněkud rozcházejí. Souhlasíte s Macronem?
Čekáme na prezidenta Macrona, až svou vzrušující a zajímavou myšlenku rozvede. Obracíme se na něj s touhou po porozumění. Rádi se zúčastníme diskusí o strategické autonomii a suverenitě. Země V4 skutečně nemluví v ruské otázce stejným hlasem, ale to lze překlenout. Poláci a pobaltské státy mají zvláštní bezpečnostní potřeby na východě. To je pochopitelné. Jedním z nejdůležitějších úkolů Evropské unie by bylo poskytnout Polsku a pobaltským státům evropskou bezpečnostní a vojenskou záruku, a pak by bylo vše jednodušší.

Lidovky.cz: Jakou politiku by měla EU a v jejím rámci země V4 uplatňovat vůči Rusku a Číně?
Za prvé je velmi důležité rozlišovat mezi propagandou a fakty. Pokud jde o fakta, Spojené státy loni obchodovaly s Čínou více než s Evropskou unií. Zároveň nám USA navrhují, abychom byli méně aktivní vůči Číně. Jenže navzdory všem kontroverzím čínsko-americká spolupráce neustále roste. Ptám se tedy, proč by Evropané měli přicházet o ekonomické výhody obchodu s Čínou a přenechávat je Američanům?

Lidovky.cz: Pak ale přijde obvinění, že EU jde proti zájmům svého největšího spojence, jak se to stalo v případě podmořského plynovodu z Ruska do Německa pod názvem Nord Stream 2. Jak lze tuto situaci vyřešit?
USA nakonec obchod schválily a nebudou hrozit sankcemi proti společnostem, které se podílejí na výstavbě a provozu plynovodu Nord Stream 2. Proč jim dále nevyhrožují? Protože pokud to bude takto pokračovat, nebude v zimě žádný plyn. Můžeme hrozit pěstmi, ale realita je taková, že bez ruského plynu dnes Evropa nemůže fungovat. Zdá se, že tuto skutečnost nakonec vzali na vědomí i Američané.

Lidovky.cz: Říkáte, že současná německo-francouzská osa, která rozhoduje o důležitých věcech v EU, by měla být nahrazena osou Německo-Francie-V4. V čem spatřujete výhody takového uspořádání?
Představte si Evropu jako síť regionů. Největší hospodářský růst dnes vykazuje středoevropský region. Pobaltské státy, V4, Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko. Bez nás by Unie dnes neměla téměř žádný růst, byl by to stagnující kontinent. Dříve se myslelo, že bez Západu nemůžeme vést své hospodářství, dnes ale Západ nemůže vést své hospodářství bez nás. Situace se obrátila. Pokud tomu tak je, pak musí mít Středoevropané větší vliv i na politická rozhodnutí. Evropská unie již nemůže být řízena pouze německo-francouzskou osou. Do strategických rozhodnutí musí být zapojen i nejdynamičtěji se rozvíjející region střední Evropy.

Lidovky.cz: Nepatří přání, aby země V4 úspěšně utvářely budoucnost EU, pouze do kategorie snů?
Vůbec ne. Říkám tomu nová realita v Evropě. Bez střední Evropy evropské hospodářství nefunguje.

Lidovky.cz: Osobně se mi někdy jeví, že progresivní politici, instituce a novináři usilovně pracují na rozbití V4. Že mají dobře organizovanou disciplinovanou síť, za kterou stojí miliardy dolarů. Konzervativní strana nic takového nemá. Proč?
Podobnou síť už budujeme, ale jsme stále v nevýhodě. Důvody hledejme v historii. Až do roku 1990 byli liberálové a konzervativci téměř sto let ve spojenectví proti fašismu a komunismu. V roce 1990 jsme společně svrhli komunismus, ale liberálové si uvědomili, že politická soutěž bude znovu probíhat mezi liberály a konzervativci, stejně jako tomu bylo před sto lety. Liberálové reagovali dříve. My jsme nevykročili včas, což znamená, že jsme o krok zpět.

Lidovky.cz: Levicoví liberální politici však spatřují v tomto postoji snahu rozbít EU. Viktor Orbán je pro ně už léta ztělesněním politika, který chce rozvrátit EU a vyvést z ní Maďarsko. Bylo by Maďarsku lépe mimo EU?
Maďarsko musí zůstat v Evropské unii. Potřebujeme trhy Evropské unie a máme zájem na jednotném trhu. A jednotný trh se rovná Evropská unie, takže musíme v Unii zůstat. Je ale také pravda, že chceme EU změnit a prosazujeme, aby se středoevropské zájmy a aspekty zohledňovaly více než dosud. Domníváme se, že náš vliv na rozhodování EU je v porovnání s naší skutečnou hospodářskou výkonností a váhou nepřiměřeně malý. To se musí změnit.

Lidovky.cz: Několikrát však bylo řečeno, že EU je vám dobrá jen tehdy, když dává peníze.
Udělejme si jednoduchou bilanci. Do jedné z misek položme peníze, které přichází z Evropské unie do Maďarska, České republiky nebo Polska, a podívejme se, kolik zisku se od nás vyvádí, a ukáže se, že Němci a Francouzi na nás vydělali spoustu peněz. Ani my jsme si nevedli špatně, protože mezitím se zvýšila naše technologická úroveň, rozvinula se průmyslová kultura a vznikla pracovní místa. Když se tedy podíváte, kdo komu dává peníze, zjistíte, že na nás vydělávají. Je tedy pokrytecké argumentovat tím, že nám dávají peníze, zatímco ve skutečnosti je od nás vyvádějí.

Lidovky.cz: Nedávno jste založil osobní projekt s názvem Samizdat, kde se čas od času vyjadřujete k určitým otázkám v maďarštině, angličtině a němčině. Proč jste tento projekt pojmenoval právě takto?
Samizdat je protikomunistický žánr, který se vyvinul během podzemního odboje. V osmdesátých letech jsem také četl a šířil hodně samizdatu. Samizdat má své opodstatnění v době, kdy máme pocit, že se naše názory nemohou dostat k lidem bez zkreslení. Cokoli dnes řeknu, je okamžitě zkresleno liberálními médii. Důvod, proč publikuji krátké příspěvky s tímto názvem, je upozornit lidi, že by neměli číst výklad, ale samotný text. Liberálové získali obrovskou převahu v médiích, na univerzitách, ve státní správě, u soudů, vybudovali si pozici, kterou nazývám názorovou hegemonií. Liberálové už neusilují o pluralitu názorů a o to, aby mohly zaznít všechny názory včetně mého, ale vytvořili kánon, takže zaznít mohou pouze ty, které jsou v souladu s jejich chápáním světa a politiky. Jediný způsob, jak s tím bojovat, je dostat se přímo ke čtenáři. Proto píšu pod jménem Samizdat.

Lidovky.cz: Když jste se před několika týdny setkal s papežem Františkem v Budapešti, požádal jste ho, aby nenechal zahynout křesťanské Maďarsko. Co jste měl na mysli?
Ti, kdo věří, že křesťanství je součástí nejen minulosti, ale i naší budoucnosti, se musí sjednotit. Dnes existuje mnoho silových skupin, které chtějí evropský kontinent posunout do postkřesťanské éry. Tato myšlenka je oblíbená zejména mezi byrokraty v Bruselu. Největší křesťanskou mocností ve světové politice je dnes přece jen Vatikán. Proto jsem pokorně požádal Svatého otce, aby nám pomohl zůstat křesťany.

Lidovky.cz: V souvislosti s papežovou krátkou návštěvou Maďarska se však západní mainstreamová média zaměřila na tři jiné body. Jeden z nich BBC formulovala tak, že „papež se setká s populistickým vůdcem Maďarska“, druhý jako „návštěva ukáže, zda je papež zdravý“ a třetí naznačoval, že v Maďarsku existuje antisemitismus, ačkoli z papežových slov žádný takový náznak nevyplynul...
To ukazuje, že ani Vatikán není imunní vůči fake news. Ale Svatý otec přijel do Maďarska, a proto se v Budapešti shromáždilo statisíce křesťanů, nejen katolíků, ale i kalvinistů a pravoslavných, protože jsme cítili, že společně prožijeme přítomnost svatého Ducha. A také tomu tak bylo.

Lidovky.cz: Co si myslíte o zavedení globální daně z příjmu právnických osob ve výši 15 procent? To by nebylo dobré pro Maďarsko, ve kterém je tato daň devět procent, že?
Obecně nepodporuji mezinárodní rozhodnutí, která zasahují do daňové politiky jednotlivých států. Podle mne Němci ani Američané nemají mluvit do toho, jaký má Maďarsko daňový systém. Ani my nemluvíme do toho, jaký je německý nebo americký daňový systém.

Lidovky.cz: V roce 2015 a pozdějších letech vás velmi často označovali za xenofoba, a někdy dokonce za nacistu za to, že Maďarsko postavilo plot proti přílivu nelegálních migrantů do EU. Změnilo se na tom něco?
Z Bruselu se již vytratila velkorysost a s ní i schopnost omlouvat se.

Lidovky.cz: Když se před několika měsíci pokusily tisíce nelegálních migrantů dostat do EU přes Bělorusko, začaly dotčené členské státy rychle stavět plot, který EU okamžitě podpořila, místo toho, aby to Brusel podle maďarského příkladu z roku 2015 – jak by se dalo předpokládat – odsoudil. Znamená to, že maďarský plot je špatný plot a plot pobaltských zemí je dobrý plot?
V Evropské unii platí dvojí metr. Pokud něco dělá liberální vláda, je to vždy dobré, pokud něco dělá konzervativní vláda, je to vždy špatné. I když se jedná o stejnou věc.

Lidovky.cz: Migrační tlak na EU byl již dříve velký, ale nyní se v souvislosti se situací v Afghánistánu ještě zvýší. Musí země EU přijmout afghánské uprchlíky?
Nemusí. Afghánští migranti musí zůstat v daném regionu. Měli bychom pomoci zemím v této oblasti zvládnout zátěž lidí přicházejících z Afghánistánu. Ale pokud si to Němci budou přát, rádi otevřeme koridor, aby se přes něj mohli afghánští migranti dostat do Německa. Pokud si něco takového bude německý kancléř přát, jako si přála Angela Merkelová v roce 2015, budeme se takovou žádostí zabývat.

Lidovky.cz: Někdo formuloval afghánskou otázku tak, že „po vývozu demokracie ze Západu nyní nastává doba dovozu terorismu do západních zemí“. Souhlasíte?
Vždy se vyplatí vycházet z faktů. Po velké invazi nelegálních migrantů v roce 2015 se na území EU zvýšil počet teroristických útoků. Existuje zde tedy souvislost. Větší migrační vlna, více teroristických činů. Taková je realita.

Lidovky.cz: Očekáváte, že se Brusel bude opět snažit vnutit členským státům rozdělování migrantů? Například hrozbou zadržování peněz, které mají být vyplaceny z EU?
Je to nekonečný příběh. Budou to zkoušet znovu a znovu a my to budeme muset znovu a znovu vetovat na zasedání Evropské rady, jako jsme to udělali před lety spolu s českým premiérem Andrejem Babišem. V příštích měsících nás čeká další podobné zasedání Evropské rady, kde budeme muset spolupracovat, abychom zastavili nápady EU na rozdělování migrantů. Je to jako ponorná řeka. Jednou zmizí, pak se objeví někde jinde a my ji musíme neustále odvádět zpět pod zem. Peníze z Evropské unie nám náleží. Dříve nebo později je budou muset dát, ale mohou toto rozhodnutí zpomalit. Proto jsme si my, Maďaři, půjčili na finančním trhu tolik peněz, abychom mohli zahájit veškeré investice potřebné k zotavení po koronaviru. A to jsme udělali, i když z Bruselu nepřišel ani haléř. Maďarské programy již běží.

Lidovky.cz: O jak velký úvěr se jedná?
Půjčili jsme si čtyři a půl miliardy eur s úrokovou sazbou nižší než jedno procento. Byl to dobrý obchod.

Babiš s Orbánem dorazili do Ústí, večer budou mít program v divadle

Lidovky.cz: Maďarsko si nyní připomíná nechvalně proslulý projev, který před 15 lety pronesl tehdejší socialistický premiér Ferenc Gyurcsány na uzavřené stranické akci v Őszödu u Balatonu. Z projevu, který unikl do médií, jasně vyplynulo, že socialisté vyhráli volby lhaním a klamáním lidí, a jakmile se dostali k moci, přivedli zemi k hospodářskému bankrotu. Když kvůli tomu lidé vyšli do ulic, byly demonstrace, které se konaly v den 50. výročí osvobozeneckého boje v roce 1956, socialistickou vládou krvavě potlačeny, mnoha lidem byly vystřeleny oči, další byli zraněními doživotně zmrzačeni. Jak je možné, že politici EU tehdy mlčeli, stejně jako organizace na ochranu lidských práv?
Je to proto, že organizace na ochranu práv a evropští byrokraté jsou levicoví a vždy odpustí levicové vládě jakékoli porušení práva. To není ani hezké, ani správné a vede nás to zpět k potřebě většího vlivu střední Evropy na bruselskou politiku.

Lidovky.cz: Jak je možné, že socialistický miliardář Ferenc Gyurcsány, který zemi uvrhl do největší politické a hospodářské krize od změny režimu v roce 1989, se nyní opět stal skutečným vůdcem opozice?
V Maďarsku současná vláda bojuje se svou předchůdkyní. Naším úkolem je nyní zabránit návratu osob vlády Gyurcsánye. V tom spočívá podstata politického boje v Maďarsku. Známe komunisty: je to odolná sorta lidí, jsou dobře vycvičeni v technikách moci. Neumějí vládnout a bohužel pro nás to neuměl ani Gyurcsány a ani jeho lidé, kteří Maďarsko přivedli k bankrotu. Jsou však velmi dobří v mocenských technikách, v organizování, v zavádění tajných postupů, v podzemních hnutích a v budování neviditelných sítí. Socialisté jsou v podstatě bývalí komunisté a tato schopnost jim zůstala. S tím musíme počítat v celé střední Evropě.

Lidovky.cz: Vsadila maďarská opozice vše na totální amnézii voličů? Zapomínají lidé?
Nezapomínají! Proto jsme vyhráli volby třikrát v řadě. Proto vyhrajeme i počtvrté. (Volby v Maďarsku se konají na jaře 2022 – pozn. red.)

Lidovky.cz: V Maďarsku se stejně jako v Česku vytvořily široké protivládní koalice, v Česku ovšem bez účasti krajní pravice a krajní levice. Mají podle vašeho názoru šanci uspět?
Musíme si uvědomit, že procesy jsou ve všech středoevropských zemích stejné. V Polsku, Česku i Maďarsku. Když se jedné z velmocí nelíbí vláda ve střední Evropě, snaží se dostat k moci skupiny, které jsou jí sympatické a slouží jejím zájmům. Když někdo říká, že bychom neměli rozbíjet EU, tedy Babiš a já, znamená to, že o osudu svých zemí nemají rozhodovat Češi a Maďaři, ale Brusel. Ti, kdo protestují za Evropu, ve skutečnosti protestují proti české a maďarské suverenitě. Zvenčí je to podporováno například globální sítí organizací George Sorose a bruselskou byrokracií. Místo vůdců, kteří bojují za nezávislost svých zemí, ve skutečnosti chtějí servilní levicové vlády. Brusel dnes bohužel chce servilní vlády.

Lidovky.cz: V Maďarsku někteří členové protiorbánovské koalice navrhují, že pokud se dostanou k moci, změní ústavu bez dvoutřetinové většiny v parlamentu, ačkoli prostá většina k tomu nestačí. Je takový scénář možný?
Není.

Lidovky.cz: Proč Evropská komise a europarlament nyní, když slyší takové nápady, mlčí, přestože by to bylo učebnicové pošlapání právního státu?
I oni vědí, že je to jen blaf.

Lidovky.cz: Jste s Andrejem Babišem dobří přátelé, i když se o něm nedá říci, že by vedl konzervativní křesťanskou politiku? Co je podstatou vzájemné sympatie?
Andrej Babiš je velký bojovník. Víte, Maďary více než Čechy přitahují křesťanské duchovní tradice a mají také radikálnější národní cítění než Češi, takže v charakteru obou národů je rozdíl, který se odráží i ve zvycích obou vůdců. Nikdo však nemůže popřít, že Andrej Babiš je jedním z nejlepších bojovníků v Evropě. Nejen na mezinárodní scéně, ale i doma. Bojuje za důchody a zvýšil důchody v České republice. Bojuje za vyšší mzdy. K úspěšnému provádění hospodářské politiky je zapotřebí charakter a Andrej Babiš je charakterní vůdce, což lidé v Maďarsku oceňují.

Lidovky.cz: Levicoví a liberální kritici by k tomu řekli, že máte společné diktátorské sklony, že oba chcete vybudovat oligarchický systém a že chcete privatizovat stát...
Oba se podřizujeme rozhodnutí voličů a přijímáme ho. Diktátoři se nepodřizují rozhodnutí lidu, takže na takovou kritiku říkám jen tolik, že se jedná o pouhou politickou propagandu.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte volby v Německu?
V Německu se děje něco nového. Dlouhá léta jsme byli zvyklí na železné kancléře, jakými byl Bismarck, Helmut Kohl, a dokonce i Angela Merkelová. Jsme zvyklí na rozhodné německé vůdce. Byli jsme zvyklí na to, že Německo ví, co chce. I když dojde ke sporu, vůdce může vždy vyřešit spory, dovést různé strany k jasnému závěru a poté vytvořit předvídatelné Německo. Velkou otázkou nyní je, zda současný výsledek voleb povede k předvídatelnému a spolehlivému Německu v čele s kancléřem s velkým K. Na tuto otázku zatím neznáme odpověď.

Autor: